Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Gród nad Seraczem obchodził swoje 591. urodziny.


Historia Mławy jako miasta rozpoczęła się przeszło pół millenia temu, tymi słowami: „W Imię Pańskie. Amen. Na wieczną rzeczy pamiątkę. My Siemowit, Kazimierz i Władysław, z Bożej łaski książęta mazowieccy i ruscy, a także władcy i dziedzice ziemi płockiej, rawskiej, sochaczewskiej, gostynińskiej, płońskiej, wiskiej i bełskiej […] mieszkańcom tego miasta i ich następcom, z łaski naszej nadajemy […] pełne prawo teutońskie, zwane chełmińskim”. Dokładnie 13 lipca 1429 roku książęta mazowieccy nadali Mławie prawa miejskie. Wczoraj gród nad Seraczem obchodził swoje 591. urodziny.


Dokument lokacyjny dla Mławy, którego fragment zacytowaliśmy powyżej, podpisali w Płocku 13 lipca, „w środę, w dniu św. Małgorzaty, dziewicy i męczennicy, Roku Pańskiego 1429”, książęta mazowieccy Siemowit V, Kazimierz II i Władysław I. W akcie tym określili wszelkie uprawnienia mieszkańców Mławy oraz wskazali, jakim władzom mławianie będą podlegali i jakie świadczenia będą ponosili na rzecz książąt. Mieszkańcy musieli m.in. uiszczać roczny czynsz w wysokości 24 groszy praskich od włóki ziemi (w 1498 r. miasto posiadało 40 włók gruntu, w tym 10 wolnych od podatku), regularnie konserwować groblę i dbać o stan dróg. W Mławie zaczęły funkcjonować samorząd (burmistrz i rada miejska) oraz organy sądownicze (wójt i ława miejska). W mieście można było wybudować wagę i postrzygalnię sukna, a mieszkańcom zagwarantowano posiadanie wolnych pastwisk w granicach grodu.

W ciągu kolejnych wieków Mława stała się ważnym ośrodkiem miejskim na pograniczu mazowiecko-pruskim – bliskość granicy, sąsiedztwo ważnych szlaków handlowych, silnie zadrzewione okoliczne lasy (puszcza mławska), żyzna ziemia w dolinie Seracza i pobliskie złoża rud sprzyjały rozwojowi handlu, przetwórstwa płodów rolnych i produkcji rzemieślniczej. W okolicy powstawały młyny, smolarnie i barcie. Bezpieczeństwu miasta sprzyjały liczne bagna, mokradła i torfowiska, stanowiące naturalną barierę chroniącą je przed atakami wrogów. Nadgraniczne położenie przyczyniło się do osiedlania się w mieście przybyszów różnych narodowości.

źródło: KN/Urząd Miasta

oprac. red.


Zapraszamy także do lektury:

Mława  zostaje miastem

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x