Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Śmieciowa”uchwała rady miasta zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu AdministracyjnegoBulwersująca wielu mieszkańców naszego miasta uchwała rady miasta z 26 maja 2020 roku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawek opłat doczekała się zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Pod skargą podpisało się 392 mieszkańców, a w ich imieniu wystąpili Alina Gulczyńska, Kamil Przybyszewski.

Pełnomocnicy mieszkańców wystąpili  „z zasadnym wnioskiem o uchylenie i uznanie za nieważną lub niezgodną z prawem  uchwały Rady Miasta Mława z dnia 26.05.2020 nr XVII/253/2020 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawek opłat”.

W treści skargi czytamy m.in.

Stawiamy kategoryczny sprzeciw do wyboru metody ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawkami opłat przyjętych znów wbrew woli mieszkańców i bez konsultacji.

Zaskarżamy kolejną wadliwą uchwałę z dn. 26 maja 2020 r., nr XVII/253/2020 w całości jako bezprzedmiotową. Wnosimy o: na mocy art. 154 k.p.a. – uchylenie i ustalenie jej nieważności lub niezgodności z prawem, bo uchwalony z obejściem prawa art. 28 k.p.a. co udowodnimy to poniżej.

ZARZUCAMY RAŻĄCE NARUSZENIE:

I Art. 6 n ustawy z dn. 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391, poz. 951, z 2013 r. poz. 228) i art. 12 ustawy z dn. 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 171 poz. 1016, nr 224 poz. 1337) uchwała o podwyżkach w samorządach. Zapis jest jasny i transparentny. Rada Miasta musi uwzględnić i zapewnić prawidłowe obliczenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Do w/w uchwały brak kalkulacji i wyliczeń, a kwoty przyjęte do wyliczeń z niewiadomego źródła – brak informacji.

II Naruszenie pkt. 2 z art. 6 j ust. 1 w przedmiocie ceny zużytej wody z danej nieruchomości.

W stosunku do nieważnej taryfy obowiązującej obecnie na terenie miasta Mława, po zapadłych orzeczeniach dwóch sądów.

Wnoszący skargę przywołują w jej treści dwa wyroki: Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, w których oba sądy przyznały rację Alinie Gulczyńskiej, skarżącej wówczas uchwałę rady miasta w sprawie zatwierdzenia w 2016 roku taryf z drastyczną podwyżką cen wody i ścieków, stwierdzając, że wspomniana uchwała narusza prawo w sposób istotny.

W skardze na podwyżkę cen śmieci pełnomocnicy mieszkańców stawiają zarzut, że narusza ona zasady prawidłowego zarządzania ich miastem, mieszkańcy nie znają kalkulacji i wyliczeń, a  Straż Miejska nie radzi sobie z ustaleniem ilości osób w gospodarstwach, więc jest bezużyteczna i niepotrzebna.

-Po raz kolejny burmistrz Sławomir Kowalewski obchodzi ustanowione prawo i narzuca mieszkańcom nową metodę obliczania należności, pobierania opłat za wywóz odpadów – uważają wnoszący skargę.

Teraz wniesione w skardze argumenty ocenić musi WSA. To jednak może potrwać, gdy z sądy zupełnie niedawno wznowiły zawieszone z powodów epidemiologicznych prowadzenie rozpraw.

 JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
obserwujący
obserwujący
2 lata temu

żeby Sąd się ogarnął w terminie bo będzie tak jak z wodą i ściekamy. Cieszę się że jeszcze naprawdę są w naszym mieście społecznicy, którzy potrafią stawić czoła z farsą kowalewskiego, który pokorę zgubił jeżdżąc na rowerze po Radzanowie. Dlaczego nie jeździ na rowerze po tych marnych ścieżkach rowerowych w Mławie tylko wypieprza na wieś.

Bruno
Bruno
2 lata temu

Teraz powinniśmy się zebrać i wyjść przed ratusz, pokazać swoje niezadowolenie z rządów Sławka

Mławiak
Mławiak
2 lata temu

Tak to jest jak sie rowerzystę wybiera na burmistrza… Siostra se nie radzi to dwóch zastępców musi mieć w 30tysiecznym mieście… Smiech na sali…

Ala
Ala
2 lata temu

Bardzo dobrze,że ktoś się za to zabrał. My, zwykli mieszkańcy DZIĘKUJEMY.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x