Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Chcą by radni  uchylili ostatnią uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za śmieci. Będą zbierać podpisyZgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, powstał społeczny komitet pod nazwą: „Zmieńmy uchwałę o drastycznej podwyżce cen śmieci w Mławie 2020”. Jego pełnomocnikami zostali Kamil Przybyszewski i Zbigniew Ruszkowski. Do rady miasta już złożyli projekt uchwały w sprawie unieważnienia ostatniej uchwały i przywrócenia metody „od osoby” oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych. Teraz trzeba go poprzeć podpisami co najmniej 300 mieszkańców.

Założenie 20-to osobowego komitetu to wymóg formalny, by grupa mieszkańców mogła wnieść pod obrady rady miasta obywatelski projekt uchwały – w tym przypadku  w sprawie uchylenia uchwały Rady Miasta Mława nr. XVII/253/2020 z dnia 26 maja 2020 roku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawek opłat. Wniesiony projekt przewiduje wycofanie z obrotu prawnego majowej uchwały, przywrócenie poprzednich zasad oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych w formie spotkań z mieszkańcami w celu wypracowania wyboru metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz strategii miasta w dziedzinie gospodarowania odpadami komunalnymi i zmniejszania obciążeń mieszkańców kosztami takiego gospodarowania.

Przepisy jakie ustalili mławscy radni zawarte w uchwale rady miasta z września 2018 roku w sprawie wykonywania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej przewidują szereg wymogów formalnych, zanim rada miasta zostanie zobligowana do zajęcia się obywatelskim projektem. Pierwszym krokiem jest założenie komitetu i złożenie na ręce przewodniczącego rady miasta zawiadomienia o jego założeniu, wraz ze stosownym, obywatelskim projektem uchwały.  Dopiero po przyjęciu tego zawiadomienia, komitet może rozpocząć zbieranie podpisów. Im szybciej to uczyni, tym lepiej, ma jednak na tę czynność 3 miesiące. Dopiero po zweryfikowaniu szczegółowych danych osób, które poprą tę inicjatywę uchwała trafi pod obrady rady miasta.

– Ten odważny i przemyślany krok pozwoli radnym jeszcze raz przemyśleć tę nieprzemyślaną decyzję. Takie rozwiązania powinny być w końcu konsultowane z mieszkańcami – mówią Kamil Przybyszewski i Zbigniew Ruszkowski.

JK

Poniżej treść obywatelskiego projektu uchwały. 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
21 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rodzina z Mławy
Rodzina z Mławy
1 rok temu

Witam, gdzie mam wypełnić formularz, moja cała rodzina około 20 osób z chęcią podpiszemy się do uchylenia ustawy. Pozdrawiam

Jimy
Jimy
1 rok temu

Dobrze chcą, jestem za. Bardzo proszę o informację gdzie się zgłosić do podpisu, podeślijcie formularz, to Sobie wydrukuję i podrzucę pod wskazany adres.

Anna W.
Anna W.
1 rok temu

Brawo!
W końcu ktoś godny zaufania!

Kaziu K.
Kaziu K.
1 rok temu

Co to zmieni ?! Nic. Jak będzie od osoby dowalą po 50zł i na to samo wyjdzie. Jesteśmy wszyscy zakładnikami NOVAGO monopolisty i mogą narzucać ceny jakie im pasują. Jeszcze trochę (niech minie umowa przejściowa) i będziemy zakładnikami z drugej strony… 🙂 SUEZ już ręce zaciera. Spadnie zużycie wody, wzrośnie stawka za odbiór ścieków. Błędne koło zafundowane prze władze Miasta. Pamiętajcie te słowa: ” Im więcej ścieków, tym będą tańsze” Nawet chcieli podłączyć mieszkańców Modły. I co teraz ? D.pa zbita. Nawet jak mieszkańcy zaczną oszczędzać wodę to nic nie da. Bilans w kasie prywaciarza musi się zgadzać. Ale już na horyzoncie widać wspaniałe rozwiązanie naszego „dobroczyńcy”… Spalarnia wszystko zmieni… Kiedyś był taki film z Bogusiem Lindą „MIASTO PRYWATNE” My też mamy takiego swojego Bogusia… 🙂

Niezalezny
Niezalezny
1 rok temu

A ten po prawej to nie zbierał z działaczami PiSu podpisów o likwidację straży miejskiej, które to podpisy sam PiS „wyrzucił do kosza”?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Niezalezny

No bo ten z prawej to chyba z PISu, coś mi się zdaje, ostatnio dostał jakieś odznaczenie od władzy w stolicy. Aż dziwne że jest w opozycji do swoich kolegów z rady miejskiej.

Andrew
Andrew
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

I co z tego. Facet działa po stronie mieszkańców

Niezalezny
Niezalezny
1 rok temu
Reply to  Andrew

Działa bo chce się dostać do Rady Miasta. Jego koledzy po zbieraniu podpisów zostali radnymi i podpisy okazały się już bezużyteczne…

Niezalezny
Niezalezny
1 rok temu
Reply to  Andrew

Jaka była bieganina z podpisami żeby straż miejską zlikwidować. Koledzy zostali radnymi i weszli w koalicje z burmistrzem. I teraz też tak bedzie. Kto zna tego Pana to wie że nie działa bezinteresownie

Mławianka
Mławianka
1 rok temu

Kiedy podpisujemy listę i gdzie będzie dostępna.

mławianka
mławianka
1 rok temu

czy naprawdę żaden urząd nie posiada adresów zamieszkania Ukraińców albo adresów ich pracodawców, czy po zezwoleniach na pracę nie można stwierdzić które posesje sprawdzić pod względem liczby mieszkańców? czy urzędy pracy i ratusz nie mogą współpracować ? nawet gdyby w ratuszu musiało powstać jedno stanowisko dedykowane tylko do takiej biurokracji

Slawomir
Slawomir
1 rok temu

Bardzo dobrze, zbierzmy kilka tysięcy podpisów i zmieciemy tę śmieszną radę i jej szefa, trzeba zrobić zbiórkę podpisów i nagłośnić ją, jednocześnie zbierając podpisy pod referedum.

inka
inka
1 rok temu

Chętnie się podpisze

joanna
joanna
1 rok temu

Przecież radni nie myślą, podnoszą zgodnie raczki tak,jak burmistrz im nakazuje.

Ktoś
Ktoś
1 rok temu

W końcu jest reakcja! Brawo Panowie, czekam na listę!

miki
miki
1 rok temu

od razu lista za odwołaniem burmistrza

Anonim
Anonim
1 rok temu

Swego czasu w TV polskiej był emitowany
Gliniarz i prokurator (ang. Jake and the Fatman) – amerykański serial kryminalny powstały w latach 1987–1992. W tym czasie nakręcono 106 odcinków (5 sezonów.
Ciekawy duet, ciekawy.
Nasza polska wersja powinna brzmieć tak: Gliniarz i Przybyszewski- sezon 1.

Dogłębna analiza
Dogłębna analiza
1 rok temu
Reply to  Anonim

No nawet podobny do Makkejba ten przybyszeski. Wręcz uderzające podobieństwo… ale im dłużej się przypatruję to wydaje mi się że bardziej ten tytuł powinien brzmieć np ukryta prawda sezon 1. Poza tym czy pan kamil ma buldoga angielskiego?

ADVOCEM,
ADVOCEM,
1 rok temu
Reply to  Anonim

Anonim== ale jest także takie powiedzenie, ze , CHLOP ZYWEMU NIE PRZEPUŚCI, wiec jesli stales się mieszkancem, naszego miasta, nie wiem czy z przypadku czy z wyboru, to bys mógł przestac stosowac te swoje sztuczki, opluwanua, oczerniania, i porownywania, a najlepiej bys sam spojrzal sobie w lustro / oile je masz ,/ do kogo jestes podobny, bo z twego postu wynika, ze jestes podobny do wilka. Ci panowie maja do tego pelne prawo aby podejmowac takie inciatywy,. A ty mozesz zostac przy swoim, ale nie oczerniaj tych ludzi, tylko za to ze chcą w mieście przywrocic NORMALNOŚĆ , a jesli ci nie odpowiada, to wroc tam skąd przyszedłeś.

Daro
Daro
1 rok temu
Reply to  Anonim

I tak powinno być, nie ważne że „gliniarz” ważne że ktoś przypomiał, że władza ma być dla ludzi a nie na odwrót. Może czas przypomieć władzy, że Mława to nie prywatny folwark i mieszkańcy mają też coś do powiedzenia.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Panie Zbigniewie poznaje ten styl
Odważna i przemyślana
Dacie radę powodzenia
Ps prosimy kontakt do podpisywania listy poparcia

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x