Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jeżeli demografia pozwoli, to nikt nie planuje zamknięcia szkoły


fot. ilustracyjne

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Wszystko wskazuje na to, że  w Szkole Podstawowej w Łomi w od nowego roku szkolnego nie będzie klasy pierwszej. Spośród trzynaściorga dzieci z tego rocznika wybór tej szkoły zadeklarowała tylko dwójka. W tej sytuacji wójt Jarosław Goschorski zaproponował tym dzieciom dowóz do Szkoły Podstawowej w Turzy Małej. Podstawówkę w Łomi chce ratować radny i sołtys tej miejscowości Wiesław Cieślak.

Samorządom nie jest łatwo realizować zadania oświatowe. Główną przyczyną jest demografia. Zapewne wiele szkół stanie przed podobnymi problemami, przed jakimi stanęła Szkoła Podstawowa w Łomi. Według zapowiedzi  w nadchodzącym roku szkolnym nie uda się tam utworzyć klasy pierwszej.

Na obecną chwilę z rejonu działania powinno chodzić do SP w Łomi 127 dzieci. Obecnie uczęszcza ich  51, a 76 chodzi do Mławy. Pani dyrektor robiła rozeznanie i są twarde deklaracje rodziców, że dzieci będzie tylko dwoje.  Od nowego roku szkolnego do klasy pierwszej mogłoby pójść 13 dzieci, a zadeklarowało tylko dwoje rodziców, reszta pójdzie do Mławy. Tej dwójce proponujemy naukę w SP w Turzy Małej, a gmina zapewni im dowóz. Szkoła Podstawowa w Turzy Małej oferuje im stołówkę i pełną salę gimnastyczną – mówi wójt gminy Lipowiec Kościelny Jarosław Goschorski.

Nie wszyscy jednak pogodzili się z taką sytuacją. Radny gminy Lipowiec Kościelny, a zarazem sołtys Łomi Wiesław Cieślak ma żal, że decyzję o nie tworzeniu pierwszej klasy wójt podjął bez konsultacji z radnymi. Obawia się, że to pierwszy krok do likwidacji szkoły. Bo tu znów kłania się demografia.

Demografia wygląda w ten sposób, że w jeszcze w kolejnym roku może być ewentualnie 8 dzieci, a jeszcze rok później 6. Jeżeli jednak demografia pozwoli, to nikt nie planuje zamknięcia szkoły – deklaruje wójt Goschorski.

Nawet wczoraj było takie spotkanie z rodzicami. Argument jest jeden – finanse. Prowadzimy nadal rozmowy z wójtem, mamy nadzieję, że zmięknie mu serce i spojrzy na to nie tylko jako wójt, ale człowiek. Nam najbardziej chodzi o dobro dzieci. Czy to gra warta świeczki, żeby dwójkę takich małych dzieci wysyłać autobusem do innej szkoły? Ja się tu wychowałem i uczyłem, moje dzieci i chcemy aby ta szkoła była. Wiemy jednak, że to rodzice decydują, do której szkoły trafi dziecko – mówi radny Cieślak.

Jakie konsekwencje zrodzi brak klasy pierwszej w tej szkole?

Brak pierwszej klasy od nowego roku szkolnego nie spowoduje utraty pracy przez nauczyciel stałych zatrudnionych w tej szkole. Nie będziemy mogli jedynie zaproponować godzin uzupełniających etat nauczycielom spoza gminy – wyjaśnia wójt Goschorski.

JK

 

Zobacz także…

MPS nr 4 włączone do ZPO nr 3. Są zwolnienia pracowników czy nie?

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x