Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławscy przedsiębiorcy piszą petycję o zwolnienie z podatku. Co na to burmistrz?


Mławscy przedsiębiorcy wystosowali do burmistrza Mławy petycję. Odwołują się w niej do trudnej sytuacji małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w naszym mieście. Problemy te związane są ze skutkami  epidemii koronawirusa . Autorzy petycji apelują o podjęcie przez burmistrza inicjatywy uchwałodawczej, zmierzającej do obniżenia stawek podatku od nieruchomości. Petycja wpłynęła do urzędu miasta 24 marca br.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


 W tekście petycji czytamy m.in.

Szereg samorządów podjęło już działania mające na celu zmniejszenie obciążeń związanych z lokalnymi podatkami i opłatami. Prosimy zatem o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w zakresie obniżenia do końca roku 2020 podatku od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Innymi słowy, przedsiębiorcy oczekują, że burmistrz wniesie pod obrady sesja rady miasta projekt uchwały obniżający stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Stawki te w roku 2020 wynoszą: od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 0,88 zł za metr kwadratowy oraz budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 22 zł za 1 metr kwadratowy. Przedsiębiorcy nie sprecyzowali w petycji, jakiego obniżenia podatku oczekują.

Teraz burmistrz ma 3 miesiące, aby rozpatrzyć petycję. Warto tu przypomnieć, że burmistrz Sławomir Kowalewski już raz publicznie zabierał głos w kwestii ewentualnej pomocy dla przedsiębiorców np. poprzez obniżkę podatków lokalnych. Było to podczas obrad sesji rady miasta w dniu 20 marca. Wówczas do obniżki czy zwolnienia z podatków odniósł się sceptycznie ( pisaliśmy o tym TUTAJ). Czy jednak teraz zmieni swoje stanowisko i w jaki sposób rozpatrzona zostanie ta petycja?

W tym miejscu warto przypomnieć, że rzeczywiście do wyłącznej kompetencji rady miasta/gminy należy uchwalanie stawek podatku od nieruchomości (choć stawkę maksymalną podaje Minister Finansów). Rady mają również uprawnienie do ustanawiania przedmiotowych zwolnień od przewidzianych w niej podatków i opłat.

Nie jest to jednak jedyna ścieżka uzyskania pomocy. Burmistrz/wójt ma również możliwość rozpatrywania indywidualnych spraw związanych z należnościami podatkowymi. Ma też w tym zakresie uprawnienia np. do odraczania terminu płatności oraz rozkładania na raty zapłaty podatku, odraczania oraz rozkładania na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami, czy wreszcie umarzania w całości lub w części zaległości podatkowych i odsetek w przypadku stwierdzenia zaistnienia przesłanki „ważnego interesu podatnika” lub „interesu publicznego”. 

JK

Poniżej pełna treść petycji:

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Współczuję przedsiębiorcom- wszyscy mamy ciężko. Nam zwykłym mieszkańcom też takie ulgi są potrzebne, gdyż obecnie nie mamy takich samych możliwości zarobkowych , jak przed wystąpieniem epidemii

Ekonom
Ekonom
1 rok temu

Zdolności zarobkowe wielu „firemek” na mławskim rynku pracy z dnia na dzień spadły do ZERA. To są przedsiębiorstwa samozatrudaniajace albo zatrudniające do kilku pracowników. W obecnej sytuacji należy się wykazać zrozumieniem i parcytykpacją w kosztach kryzysu. Najważniejszą sprawą jest utrzymanie miejsc pracy, bo te miejsca pracy generują możliwości pobierania podatku. Taki UM powinien w jak największym stopniu wspomóc Przedsiębiorców i natychmiast ograniczyć swoje wydatki, tak jak robią to Oni. Wysłać na postojowe taki MHS, MOSiR, polowe administracji itp. Krzywda się nie stanie a każdy może wziąć przecież urlop.

Kim
Kim
1 rok temu

Pan burmistrz jeżeli chodziło by o LG to by na pewno umorzył a my mali przedsiębiorcy go nie interesujemy

miki
miki
1 rok temu
Reply to  Kim

jeszcze deweloperzy

Piki Polo
Piki Polo
1 rok temu

A kiedy MPDM też czeka postojowe? Panie burmistrzu wszystkie pana jednostki podległe oraz spółki pracują zdalnie bo się boją a MPDM robi chodniki pełna para. Panie burmistrzu po co nam nowe chodniki jak nie można po nich chodzić!!! Ci ludzie też mogą zachorować lub roznosić chorobę!!! Oni też mają rodziny!!!

Media
Media
1 rok temu

Słuszna petycja.Ale czy nieoglo się bez niej obejść.O wszystko trzeba prosić.Bardzo dużo samorządów już podjęło kroki i pomagają lokalnym przedsiębiorcom.Pomoc rządu a co za tym idzie w kolejnym kroku pomoc Burmistrza samorządu swoim mieszkańcom.A tu nic.Ludzie potrzebują uchwał.

Kryzys Władzy
Kryzys Władzy
1 rok temu

Podatki zmniejszy? Niby jak? Przy tak rozbudowanej administracji? Tylu Burmistrzów, Dyrektorów, Zastępców, Zastępców zastępców, wszyscy z konkursów, kierowników, zastępców kierowników, kierownik ksero, różne działy i stanowiska a wszystko do obsługi Mieszkańców i nagle…..wszystko zaczęło przez internet działać. Zredukować o 30% od razu można:). Oddać ten Urząd w prywatne ręce i zlikwidować Radę Miasta, bo ta nie spełnia swoich zadań i w żaden sposób nie kontroluje finansów miasta. To są oczywiście mrzonki ale możemy sfinansować trzy dniowe studia internetowe z zakresu ekonomii dla WF-menów.

Radny Bezradny
Radny Bezradny
1 rok temu

Który Radny pierwszy, wzorem Radnych z innych miast odda swoją dietę na rzecz szpitala? Macie jakieś typy? Dieta, to nie pensja a w takiej sytuacji jej pobieranie jest NIEETYCZNE. Kochany Przedstawicielu Mławskiego Narodu, zostaw sobie te pare złoty na wydatki, które faktycznie ponosisz a resztę przekaz na zakup sprzętu.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x