Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Burmistrz Przasnysza chce, burmistrz Mławy nie widzi możliwości pomocy przedsiębiorcom


Zdrowie pracowników i mieszkańców w dobie nasilającej się epidemii koronawirusa, jest w tym czasie najważniejsze. Równocześnie jednak dla przyszłości ważne jest, w jakiej kondycji przetrwają i czy w ogóle przetrwają ten okres przynajmniej niektórzy mali, średni czy nawet duzi pracodawcy.   


Rząd w ramach swoich kompetencji wprowadził dla pracodawców tzw. tarczę antykryzysową, zakładającą m.in. możliwość odroczenia płatności składek ZUS.  Póki co ani taka pomoc, ani sposób jej wdrożenia mówiąc oględnie nie wzbudził entuzjazmu zainteresowanych i może okazać się działaniem niewystarczającym. Samorządy nie mają aż takich możliwości, jednak w pewnym obszarze mogą podjąć pewne działania. Dotyczy to np. obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości.

W tej sprawie nasza redakcja wysłała do urzędu miasta zapytanie o planowane formy pomocy dla przedsiębiorców. Odpowiedzi doczekaliśmy się na nadzwyczajnej sesji rady miasta w dniu 20 marca br. Wypowiadając się podczas obrad, burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślił, że potrzebuje środków z podatków na wydatki bieżące i inwestycyjne i zaapelował by pomocy materialnej nie obiecywać.

– Proszę o to, byśmy na chwilę obecną nie obiecywali pomocy materialnej dla przedsiębiorców. Na pewno każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie. Nie ma takiej możliwości, aby burmistrz jako organ wykonawczy przesądził w tej chwili – nie płaćcie podatku od nieruchomości – powiedział burmistrz Kowalewski.

Przypomniał równocześnie, że prawie 20 mln złotych w budżecie to przychody z tytułu podatku od nieruchomości, a miasto ma wydatki bieżące jak też inwestycyjne.

Nieco inaczej do sprawy podszedł burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski . Już uruchomił samorządowy program wsparcia lokalnych przedsiębiorców „Tarcza”. W jego ramach – jak podkreśla ograniczonych możliwości prawnych – zamierza odraczać płatność podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu  a także umarzać odsetki.  

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
28 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 rok temu

Czego spodziewać się po tym … człowieku?? Jego kieszeń nie jest zagrożona więc innych ma w dupie. Jakby jego wypłata została obniżona o 50% to zaraz płacz i lament by był.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Czy Urząd Miasta Mławy nie tworzy żadnych rezerw na wypadek kryzysu?
Chyba powinien.
Wiem Seracz nie wyleje, ale są inne sytuacje kryzysowe.

Pioter
Pioter
1 rok temu

Dobry gospodasz zostawia i oszczędza na złe czasy, a słaby gospodarz wydaje na bieżąco!

Lol
Lol
1 rok temu
Reply to  Pioter

To teraz mamy dobre czasy? – opsss… nie wiedziałam…

Pioter
Pioter
1 rok temu
Reply to  Lol

Widzę że Lol to przydupas Sławka, trzeba było oszczędzać na takie czasy jak dzisiaj, to jest ten czas kiedy najlepiej powiedzieć nie mamy.

Lol
Lol
1 rok temu
Reply to  Pioter

Chyba się nie zrozumieliśmy…
Chodzi o to, że burmistrz Mławy nie ma zamiaru nikomu pomagać: ani mieszkańcom (brak zniesienia opłaty parkingowej), ani rzucić koła ratunkowego przedsiębiorcom. Woli wydawać pieniądze na inwestycje i na bieżących wydatkach też nie ma zamiaru oszczędzać.
Jest trudny czas i UM powinien mieć więcej empatii wobec tych słabszych i pochylić się nad ich problemami, bo oni też przyczyniają się do rozwoju miasta.
Nie jestem przydupasem bunia i nigdy go nie popierałam w żaden sposób.
Kolejna sprawa, to oszczędzanie na złe czasy. No cóż pandemii nikt nie był w stanie przewidzieć. Oszczędzanie w dzisiejszych czasach mija się z celem. Tyle, że w tej chwili nie powinno się myśleć o nowych inwestycjach, o planowaniu remontów, tylko odłożyć to lepsze czasy, a powinno się zacisnąć pasa i podać pomocną dłoń przedsiębiorcom, którzy musieli zamknąć swoje zakłady, firmy czy też lada dzień to zrobią, bo bez pomocy gdy pandemia minie nie otworzą już tych firm, nie dadzą innym pracy, bo sami zbankrutują.

Mławiak
Mławiak
1 rok temu

Tak jakieś wewnętrzne ustalenia pomoc w kryzysie.. A tu 0 nic.

Ewka
Ewka
1 rok temu

Pomoc mławianom na to liczymy.

Sprawiedliwy
Sprawiedliwy
1 rok temu

Czynsze w spółdzielniach czy nie powinny być obniżone?coś dla ludzi ? Niektórzy ludzie muszą utrzymać się z 80pr pensji.Ale po co ludziom pomagać czy myśleć czy mają na chleb.

Ala
Ala
1 rok temu

Ty możesz jeszcze patrzeć na siebie w lusterku? Bo my – Mławiacy – na ciebie już patrzeć nie możemy. Tfu!

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
1 rok temu

Potrzeba jasnych i konkretnych działań, ale do tego potrzeba odważnych decyzji.

Gość
Gość
1 rok temu

Gospodarz?Na takie miano to trzeba sobie zasłużyć.Bez kwiatków w parku sobie poradzimy ale bez środków do życia będziemy je wąchać od spodu .Teraz to trzeba wspomóc wszystkich żeby odbudować rynek a nie przygotowywać estradę w parku na potańcówki .

Zolta Zaba
Zolta Zaba
1 rok temu

Prawdziwych….burmistrzów poznaje się w biedzie! Ze wszytkich, którzy rządzili Mława butny SK jest największą porażką! Mam nadzieję, że to jego ostatnia kadencja!

YOGI
YOGI
1 rok temu

SŁAWEK JAK ZAWSZE NA POSTERUNKU WŁASNYCH INTERESÓW

Gorgoń
Gorgoń
1 rok temu
Reply to  YOGI

jestem tego samego zdania co Yogi

Lysy
Lysy
1 rok temu

Burmistrz umozy wszystko deweloperom i wszystkim przydupasom
, mam nadzieje że przy nastepnych wyborach nie dcie sie nabrac wyborcy kowalewskiego. Do tej pory nie zrobil nic, przepraszm zrobil kostke przy handlowcu zenada. Bardzo slaby gospodarz dno.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Nie tylko Burmistrz Przasnysza. Oleśnicy i innych miast w Polsce również. Ok spożywcze, apteki, przychodnie, to działa a reszta niestety nie. Nie ma pieniędzy ? To przełożyć budowę stadionu i innych inwestycji, bo tego i tak nie będzie miał kto budować. Do czego ludzie mają wrócić? Do ratusza? To jest zwykła bezczelność aby kazać płacić podatki, kiedy się doskonale wie, ze nie ma dochodu. Taki Wielki menedżer a tu się w potrzebie okazuje, ze od zatrudniania i rozbudowy administracji tylko. Przypomnę tylko, że My tu jeszcze żyjemy bez chorych, bo taka sesja Rady Miasta w cywilizowanym świecie w okresie pandemii, jest nie do pomyślenia. Pozdrowienia dla Burmistrza, Zastępcy Burmistrza nr 1, Zastępcy Burmistrza nr 2, Kierowników, Zastępców Kierowników, Drugich Zastępców Kierowników…..

JFK
JFK
1 rok temu

A co ja moge
Nic nie mogę

Stefan
Stefan
1 rok temu

Trzeba być sprawiedliwym w ocenach. Burmistrz Mławy zareagował najszybciej ze wszystkich okolicznych samorządów wprowadzając jako pierwszy duże ograniczenia w kontaktach miedzy mieszkańcami. Dziś trzeba przede wszystkim wspomóc służbę zdrowia, a w drugiej ko;lejności przedsiębiorców. To przedsiębiorcy powinni finansowo wspomóc lekarzy i pielęgniarki zakupami potrzebnego sprzętu. Pomysł zbiórki pieniędzy zgłosił na FB przedsiębiorca Mirek Suszek. Starosta powinien otworzyć specjalne konto na ten cel. Tak ja przed wybuchem wojny stworzono FON. Sama rodzina Lewandowskich nie da rady.

Ona
Ona
1 rok temu
Reply to  Stefan

A może tak wielcy bracia Kim by coś dali a nie tylko mali przedsiębiorcy w klopotach

Prawda
Prawda
1 rok temu
Reply to  Stefan

BURMISTRZ NIE ZAREAGOWAŁ NIC!!!LUDZIE PROSZĄ APELUJĄ I CO 6 MADRZEJSZY RADNY SIE NARAŻA BURMISTRZOWI…LUDZIE apelujcie mówcie piszcie co ma być w Mławie niech czytają.

Kim
Kim
1 rok temu

I znów słyszę narzekanie ktoś wybrał tego Pana na burmistrza czyli podoba wam się co robi dla mlawy znaczy raczej to co nie robi he

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Kim

Ktoś go wybrał, masz rację. Ktoś kto jest ślepy i głuchy na apele tych co tu narzekają.
Ktoś go wybrał, to nie znaczy, że ja go wybrałam.
Ten człowiek nie jest moim burmistrzem, pokazał to dosadnie w tej kadencji nie zwiększając bonifikaty przy zmianach przekształceniowych działek.
Ten burmistrz (jak już ktoś tu napisał) to burmistrz deweloperów i najbogatszych.
Dlaczego? – odpowiedz sobie sam.
Z kampanii wyborczej do dziś się nie rozliczył wobec mieszkańców, a była to kampania przebogata…

Mława
Mława
1 rok temu

PROSZĘ MOZNA BURMISTRZA PRZASNYSZA NALEZY BRAĆ ZA PRZYKŁAD!

Rozsadek
Rozsadek
1 rok temu

To wszystko wieemy niemy burmistrzu.Rząd przygotował dużo.A co ze specyfiką wew Mławy Jakieś ustalenia?Czy tylko developerzy dostaną i najzamozniejsi.

Media
Media
1 rok temu

Zawsze patrzył w swój środek nosa.Inni potrafią a tu mieszkancy poradzcie sobie sam.Oczko w głowie burmistrza developeka już nie powiem dlaczego.A my zwykły człowiek mlawiak WYBRALI TO MAJĄ UŚMIECH…DLA OKA.

mławianka
mławianka
1 rok temu

W takiej chwili nie powinny się liczyć kolejne inwestycje oprócz tych zaczętych, tylko pomoc swoim mieszkańcom, czyli przedsiębiorcom również.
Po raz kolejny burmistrz wykazuje swój całkowity brak empatii wobec ludzi.
Wiadomo przecież, co nas czeka… kryzys gospodarczy, ale to dotyczy nie tylko Mławy, nie tylko Polski…

Jmf
Jmf
1 rok temu
Reply to  mławianka

Widać po ostatnich wyborach, że nie którym wystarczy że się do nich uśmiechnie albo poda rękę, A i tak będą na niego głosować..

28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x