Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Burmistrz Przasnysza chce, burmistrz Mławy nie widzi możliwości pomocy przedsiębiorcom


Zdrowie pracowników i mieszkańców w dobie nasilającej się epidemii koronawirusa, jest w tym czasie najważniejsze. Równocześnie jednak dla przyszłości ważne jest, w jakiej kondycji przetrwają i czy w ogóle przetrwają ten okres przynajmniej niektórzy mali, średni czy nawet duzi pracodawcy.   

Rząd w ramach swoich kompetencji wprowadził dla pracodawców tzw. tarczę antykryzysową, zakładającą m.in. możliwość odroczenia płatności składek ZUS.  Póki co ani taka pomoc, ani sposób jej wdrożenia mówiąc oględnie nie wzbudził entuzjazmu zainteresowanych i może okazać się działaniem niewystarczającym. Samorządy nie mają aż takich możliwości, jednak w pewnym obszarze mogą podjąć pewne działania. Dotyczy to np. obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości.

W tej sprawie nasza redakcja wysłała do urzędu miasta zapytanie o planowane formy pomocy dla przedsiębiorców. Odpowiedzi doczekaliśmy się na nadzwyczajnej sesji rady miasta w dniu 20 marca br. Wypowiadając się podczas obrad, burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślił, że potrzebuje środków z podatków na wydatki bieżące i inwestycyjne i zaapelował by pomocy materialnej nie obiecywać.

– Proszę o to, byśmy na chwilę obecną nie obiecywali pomocy materialnej dla przedsiębiorców. Na pewno każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie. Nie ma takiej możliwości, aby burmistrz jako organ wykonawczy przesądził w tej chwili – nie płaćcie podatku od nieruchomości – powiedział burmistrz Kowalewski.

Przypomniał równocześnie, że prawie 20 mln złotych w budżecie to przychody z tytułu podatku od nieruchomości, a miasto ma wydatki bieżące jak też inwestycyjne.

Nieco inaczej do sprawy podszedł burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski . Już uruchomił samorządowy program wsparcia lokalnych przedsiębiorców „Tarcza”. W jego ramach – jak podkreśla ograniczonych możliwości prawnych – zamierza odraczać płatność podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu  a także umarzać odsetki.  

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

28
KOMENTARZE

avatar
1500
Adam
Gość
Adam

Czego spodziewać się po tym … człowieku?? Jego kieszeń nie jest zagrożona więc innych ma w dupie. Jakby jego wypłata została obniżona o 50% to zaraz płacz i lament by był.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Czy Urząd Miasta Mławy nie tworzy żadnych rezerw na wypadek kryzysu?
Chyba powinien.
Wiem Seracz nie wyleje, ale są inne sytuacje kryzysowe.

Pioter
Gość
Pioter

Dobry gospodasz zostawia i oszczędza na złe czasy, a słaby gospodarz wydaje na bieżąco!

Lol
Gość
Lol

To teraz mamy dobre czasy? – opsss… nie wiedziałam…

Pioter
Gość
Pioter

Widzę że Lol to przydupas Sławka, trzeba było oszczędzać na takie czasy jak dzisiaj, to jest ten czas kiedy najlepiej powiedzieć nie mamy.

Lol
Gość
Lol

Chyba się nie zrozumieliśmy… Chodzi o to, że burmistrz Mławy nie ma zamiaru nikomu pomagać: ani mieszkańcom (brak zniesienia opłaty parkingowej), ani rzucić koła ratunkowego przedsiębiorcom. Woli wydawać pieniądze na inwestycje i na bieżących wydatkach też nie ma zamiaru oszczędzać. Jest trudny czas i UM powinien mieć więcej empatii wobec tych słabszych i pochylić się nad ich problemami, bo oni też przyczyniają się do rozwoju miasta. Nie jestem przydupasem bunia i nigdy go nie popierałam w żaden sposób. Kolejna sprawa, to oszczędzanie na złe czasy. No cóż pandemii nikt nie był w stanie przewidzieć. Oszczędzanie w dzisiejszych czasach mija się… Czytaj więcej »

Mławiak
Gość
Mławiak

Tak jakieś wewnętrzne ustalenia pomoc w kryzysie.. A tu 0 nic.

Ewka
Gość
Ewka

Pomoc mławianom na to liczymy.

Sprawiedliwy
Gość
Sprawiedliwy

Czynsze w spółdzielniach czy nie powinny być obniżone?coś dla ludzi ? Niektórzy ludzie muszą utrzymać się z 80pr pensji.Ale po co ludziom pomagać czy myśleć czy mają na chleb.

Ala
Gość
Ala

Ty możesz jeszcze patrzeć na siebie w lusterku? Bo my – Mławiacy – na ciebie już patrzeć nie możemy. Tfu!

Kamil Przybyszewski
Gość
Kamil Przybyszewski

Potrzeba jasnych i konkretnych działań, ale do tego potrzeba odważnych decyzji.

Gość
Gość
Gość

Gospodarz?Na takie miano to trzeba sobie zasłużyć.Bez kwiatków w parku sobie poradzimy ale bez środków do życia będziemy je wąchać od spodu .Teraz to trzeba wspomóc wszystkich żeby odbudować rynek a nie przygotowywać estradę w parku na potańcówki .

Zolta Zaba
Gość
Zolta Zaba

Prawdziwych….burmistrzów poznaje się w biedzie! Ze wszytkich, którzy rządzili Mława butny SK jest największą porażką! Mam nadzieję, że to jego ostatnia kadencja!

YOGI
Gość
YOGI

SŁAWEK JAK ZAWSZE NA POSTERUNKU WŁASNYCH INTERESÓW

Gorgoń
Gość
Gorgoń

jestem tego samego zdania co Yogi

Lysy
Gość
Lysy

Burmistrz umozy wszystko deweloperom i wszystkim przydupasom
, mam nadzieje że przy nastepnych wyborach nie dcie sie nabrac wyborcy kowalewskiego. Do tej pory nie zrobil nic, przepraszm zrobil kostke przy handlowcu zenada. Bardzo slaby gospodarz dno.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Nie tylko Burmistrz Przasnysza. Oleśnicy i innych miast w Polsce również. Ok spożywcze, apteki, przychodnie, to działa a reszta niestety nie. Nie ma pieniędzy ? To przełożyć budowę stadionu i innych inwestycji, bo tego i tak nie będzie miał kto budować. Do czego ludzie mają wrócić? Do ratusza? To jest zwykła bezczelność aby kazać płacić podatki, kiedy się doskonale wie, ze nie ma dochodu. Taki Wielki menedżer a tu się w potrzebie okazuje, ze od zatrudniania i rozbudowy administracji tylko. Przypomnę tylko, że My tu jeszcze żyjemy bez chorych, bo taka sesja Rady Miasta w cywilizowanym świecie w okresie pandemii,… Czytaj więcej »

JFK
Gość
JFK

A co ja moge
Nic nie mogę

Stefan
Gość
Stefan

Trzeba być sprawiedliwym w ocenach. Burmistrz Mławy zareagował najszybciej ze wszystkich okolicznych samorządów wprowadzając jako pierwszy duże ograniczenia w kontaktach miedzy mieszkańcami. Dziś trzeba przede wszystkim wspomóc służbę zdrowia, a w drugiej ko;lejności przedsiębiorców. To przedsiębiorcy powinni finansowo wspomóc lekarzy i pielęgniarki zakupami potrzebnego sprzętu. Pomysł zbiórki pieniędzy zgłosił na FB przedsiębiorca Mirek Suszek. Starosta powinien otworzyć specjalne konto na ten cel. Tak ja przed wybuchem wojny stworzono FON. Sama rodzina Lewandowskich nie da rady.

Ona
Gość
Ona

A może tak wielcy bracia Kim by coś dali a nie tylko mali przedsiębiorcy w klopotach

Prawda
Gość
Prawda

BURMISTRZ NIE ZAREAGOWAŁ NIC!!!LUDZIE PROSZĄ APELUJĄ I CO 6 MADRZEJSZY RADNY SIE NARAŻA BURMISTRZOWI…LUDZIE apelujcie mówcie piszcie co ma być w Mławie niech czytają.

Kim
Gość
Kim

I znów słyszę narzekanie ktoś wybrał tego Pana na burmistrza czyli podoba wam się co robi dla mlawy znaczy raczej to co nie robi he

mławianka
Gość
mławianka

Ktoś go wybrał, masz rację. Ktoś kto jest ślepy i głuchy na apele tych co tu narzekają.
Ktoś go wybrał, to nie znaczy, że ja go wybrałam.
Ten człowiek nie jest moim burmistrzem, pokazał to dosadnie w tej kadencji nie zwiększając bonifikaty przy zmianach przekształceniowych działek.
Ten burmistrz (jak już ktoś tu napisał) to burmistrz deweloperów i najbogatszych.
Dlaczego? – odpowiedz sobie sam.
Z kampanii wyborczej do dziś się nie rozliczył wobec mieszkańców, a była to kampania przebogata…

Mława
Gość
Mława

PROSZĘ MOZNA BURMISTRZA PRZASNYSZA NALEZY BRAĆ ZA PRZYKŁAD!

Rozsadek
Gość
Rozsadek

To wszystko wieemy niemy burmistrzu.Rząd przygotował dużo.A co ze specyfiką wew Mławy Jakieś ustalenia?Czy tylko developerzy dostaną i najzamozniejsi.

Media
Gość
Media

Zawsze patrzył w swój środek nosa.Inni potrafią a tu mieszkancy poradzcie sobie sam.Oczko w głowie burmistrza developeka już nie powiem dlaczego.A my zwykły człowiek mlawiak WYBRALI TO MAJĄ UŚMIECH…DLA OKA.

mławianka
Gość
mławianka

W takiej chwili nie powinny się liczyć kolejne inwestycje oprócz tych zaczętych, tylko pomoc swoim mieszkańcom, czyli przedsiębiorcom również.
Po raz kolejny burmistrz wykazuje swój całkowity brak empatii wobec ludzi.
Wiadomo przecież, co nas czeka… kryzys gospodarczy, ale to dotyczy nie tylko Mławy, nie tylko Polski…

Jmf
Gość
Jmf

Widać po ostatnich wyborach, że nie którym wystarczy że się do nich uśmiechnie albo poda rękę, A i tak będą na niego głosować..