Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tężnia nie dla Ojca Pio, ale może coś się znajdzie


fot. UMM

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Zbudowana niedawno na Wólce tężnia solankowa okazała się niegodna, by nadać jej imię Świętego Ojca Pio, o co wnosili do rady miasta pomysłodawcy jej budowy Kamil – Przybyszewski i Wiesław Moszczyński. Być może jednak w Mławie radni znajdą godny obiekt lub inicjatywę, której patronować mógłby ten włoski święty.

Postać świętego stała się w Mławie bardziej popularna, gdy z ostatniego wyjazdu do Moscufo – partnerskiego miasta dla Mławy burmistrz Sławomir Kowalewski przywiózł otrzymany od burmistrza Moscufo portret O.Pio z dedykacją dla Mławy. Choć Moscufo i San Giovanni Rotondo, gdzie przebywał święty dzieli odległość ponad 200 kilometrów, to jednak ten święty cieszy się u południowych sąsiadów dużym poważaniem.

Nawiązując do tego wyjazdu władz miasta, wnioskodawcy napisali do radny petycję o nadanie imienia O. Pio właśnie tężni. W petycji czytamy:

Wnosimy o nadanie podczas oficjalnego otwarcia wiosną 2020 roku Tężni przy ulicy Dworcowej imienia Świętego Ojca Pio. Cieszymy się że Państwo Radni na czele z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady są jego żarliwymi wyznawcami, co potwierdza przywieziony wizerunek świętego podczas oficjalnej wizyty w Moscufo. Widząc taką postawę władz miasta nie możecie odmówić nadania tej tężni imienia tego wybitnego dla Kościoła i ludzi świętego. Wszak najważniejsze są czyny a nie słowa.

Radni nie podzielili w tym wypadku punktu widzenia wnoszącym taki pomysł. Jednogłośnie i bez dyskusji złożoną petycję uznali za bezzasadną. W uzasadnieniu takiej decyzji napisali m.in.:

„Tężnia solankowa pomyślana została jako jeden z elementów składowych całego kompleksu o charakterze rekreacyjno – wypoczynkowym i prozdrowotnym powstającego w tym rejonie miasta. W skład kompleksu wchodzi oprócz tężni  funkcjonujący już plac zabaw i park solankowy. Realizację inwestycji dotyczącej budowy parku solankowego zaplanowano w 3 etapach. W 2019 roku zrealizowano I etap tej inwestycji polegający w zasadzie na przygotowaniu terenu i infrastruktury. Nadanie nazwy wydaje się być działaniem przedwczesnym. Racjonalnym działaniem byłoby rozważenie kwestii ewentualnego nadania nazwy całemu kompleksowi, po ostatecznym zakończeniu realizacji inwestycji.”

Zanim jednak petycja znalazła się w porządku sesji zajmowała się nią komisja skarg, wniosków i petycji. Zabierając na sesji głos, jej przewodniczący – radny Leszek Ośliźlok podkreślił, że nie wyklucza się iż święty Ojciec Pio zostanie w Mławie upamiętniony.

– Gdyby w naszym mieście znalazło się odpowiednie miejsce, lub jakaś społeczna inicjatywa lub działanie, któremu duchowo mógłby patronować święty O.Pio, to myślę – a podzielili tę opinię członkowie komisji obecni na posiedzeniu – że byłaby to wielka wartość dla naszej społeczności i w przestrzeni naszego miasta, gdyby święty O. Pio był obecny. Myślę, że warto byłoby w spokoju o tym podyskutować – mówił radny Ośliźlok.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Członek klubu mławskiego cynika
Członek klubu mławskiego cynika
1 rok temu

Ależ burmistrz chce nam na siłę wcisnąć tego świętego. Ciekawe czy obecna władza w Mławie wzoruje się na naukach ojca Pio ?

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Co tam w tej Mławie tacy „nowocześni zrobiliście się, ze nie chcecie nazwy świętego ? Jesli juz tacy ateisci jestescie to nie zadajcie księdza na pogrzebie albo wypiszcie sie z kosciola. Wtedy beda was rozumial. Oj ta hipokryzja

Xawery
Xawery
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Andrzej poczekam aż ty wypiszesz się z KOŚCIÓŁA, NIE POWINIENEŚ SIĘ DZIWIĆ że w tej RADZIE, są tacy BOGOBOINI,PRZECIE TAKI JEST NA POKAZ PISOWSKI ELEKTORAT I JEGO PRZEDSTAWICIELE. !!!! ich zrozumieć to trzeba beczkę soli zjeść i to będzie mało—tym bardziej że w gabinecie BURMISTRZA MŁAWY–co widac na zdjęciach KUSTOSZA, który dba o tradycję ????

Marian
Marian
1 rok temu

Dlaczego budżet obywatelski w Mławie już nie funkcjonuje? Łysy nie da nikomu się wykazać, tylko Grzywa może pierdzieć ustami jak Jaskier i wychwalać jego czyny, mamy dość już tego figuranta.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  Marian

No tak nie tylko ty Marian–masz dość tego figuranta, cóż były wybory, uzyskał mandat, i rządzi, a że to mu trudno wychodzi pomimo wielu lat spedzonych na tym stanowisku i zamiast to rządzenie było lepsze to wygląda coraz gorzej, ale jak widac na zdjęciu, to wydaje mi się że Pan BURMISTRZ ROBIŁ SOBIE FOTKĘ CHYB W MUZEUM, bo to nie możliwe żeby tak wyglądał pokój urzędnika, chyba że po zakończeniu kadencji ten pokój będzie zamieniony w filie muzeum.

Marian
Marian
1 rok temu

Kiedy ten łysy da wreszcie spokój temu miastu?

Wyborca
Wyborca
1 rok temu
Reply to  Marian

Jak go przestaniecie wybierać

Green
Green
1 rok temu

Czytam na stronie UM wywiad z Burmistrzem, w którym otwarcie mówi w jaki sposób pozyskał zdjęcie i nie wierzę. Uważam że jako osoba na państwowym stanowisku nie powinien przyjmować czyjeś osobistej,
a tym bardziej rodzinnej pamiątki, jako dar dla miasta. Takie jest moje zdanie. Jeżeli chciał poprawić swój wizerunek to nie w ten sposób.

Zniesmaczony
Zniesmaczony
1 rok temu

Ludzie, skończcie z tym ekstremizmem katolickim. To już jest chore. Teraz będziemy wałkować rok papieski. Zaraz mi pewnie pocisną ,,prawdziwi katolicy”, którzy są dobrzy w hejcie.

Zniesmaczony
Zniesmaczony
1 rok temu

Ludzie, skoczcie z tym ekstremizmem katolickim. To już jest chore. Teraz będziemy wałkować rok papieski. Zaraz mi pewnie pocisną ,,prawdziwi katolicy”, którzy sa dobrzy w hejcie.

Czytelniczka
Czytelniczka
1 rok temu

Czy możemy chociaż sprawiać pozory, że żyjemy jeszcze w państwie świeckim? Tylu sławnych mławian i mławianek czeka na swoje upamiętnienie.

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
1 rok temu

Niebawem krok po kroku przedstawimy cały proces przebiegu budowy tężni oraz inne z tym związane rzeczy.
Czekamy też na dokumentację techniczną tężni w Przasnyszu.
Jeśli wymiarami i wyglądem przewyższy
tężnie mławską, a przy tym zostanie wykonana za 200 tysięcy złotych, to sprawa zacznie wtedy brzydko pachnieć.

xawery
xawery
1 rok temu

To nie nowość w twoim opisie KAMIL–dlatego że w Mławie od dawna wiele podejmowanych i realizowanych inwestycji, miejskich BRZYDKO PACHNIE, tylko problem polega na tym że wszyscy obserwatorzy przechodzą nad tym do porządku dziennego—-i mamy to co mamy !!! a tych mieszkańców którzy poruszają słuszne tematy nazywa się NAWIEDZONYMI–taka jest między innymi cena twego działania—-

gosc
gosc
1 rok temu

Wiecej niz pewne, ze to brzydko pachnie.Przeciez dlatego Ci radni i burmistrz kryja sie za swietym obrazkami.Walesa robil to samo, za obrazkiem kablowal kolegow.Nie wszyscy tez chcemy sredniowiecza.Nie nazywaja swoje ogrodki tymi swietymi, a miasto, panstwo sa SWIECKIE.W kosciele jest miejsce na swietych.

Marian
Marian
1 rok temu

Zawiadomcie CBA

dziadek z bliska
dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  Marian

DO KOGO TA MOWA???—A SAM NIE MOŻESZ TEGO ZROBIĆ.!!!!—-szukasz naiwniaka żeby za ciebie to zrobił.

Były
Były
1 rok temu

Nawiedzeni ! Zostawcie Świętych w spokoju i nie bądźcie świętsi od Papieża! Może jednak warto zastanowić się nad rozbudową tężni o kolejne moduły ? Nie będzie to takie drogie po wykonaniu ogromu prac porządkowo – renowacyjnych na sąsiadującym terenie. W obecnej wersji jest to żenujący „kadłubek” tężni i w żaden sposób nie spełniający funkcji rekreacyjno – zdrowotnych do jakich to miejsce mogłoby być predystynowane! Myślę, że jest to temat ważny do zastanowienia!

milo
milo
1 rok temu
Reply to  Były

miała być minitężnia to jest, gdyby pomysł dotyczył tężni, pewnie byłaby tężnia

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x