Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Budżet z deficytem i ostrą polemiką. Na jakie inwestycje mogą liczyć mieszkańcy?


Wiadomo już, jakie dochody, a co za tym idzie, jakie wydatki zaplanowało miasto na przyszły rok.  Według burmistrza Kowalewskiego jest to budżet bardzo dobry i odpowiedzialny, według radnego Kiełbińskiego inwestycje w nim to zasługa radnych i parlamentarzystów PiS, a w ocenie radnego Burchackiego to zadłużanie miasta na kolejne 10 mln zł z tytułu obligacji.


Dyskusji nad projektem budżetu nie udało się przewodniczącemu rady Lechowi Prejsowi poprowadzić tak, żeby obyło się bez osobistych uwag i wycieczek. A do takich doszło pomiędzy burmistrzem, a radnym Burchackim.

Radny zabierając głos wskazał według niego słabe punkty przyszłorocznego budżetu. Wymienił tu brak  przedłużenia alei Św. Wojciecha, by odciążyć ruch przez centrum oraz spójnego planu modernizacji i napraw miejskich dróg. Podkreślił też zapisane w budżecie zwiększenie miejskiego długu o kolejne 10 mln z tytułu emisji obligacji.

Do wypowiedzi radnego odniosła się najpierw skarbnik miasta Justyna Lewandowska.

– Wydatków majątkowych w budżecie planujemy na kwotę prawie 20 mln zł., tylko o 7 mln mniej niż w roku 2019. W mojej ocenie jest to bardzo dużo.  Wpisane obligacje to jest plan. W 2018 było zaplanowane 20 mln, a zakończyliśmy rok z kwotą 8 mln obligacji. W 2019 mieliśmy zaplanowane 10 mln obligacji, teraz od bodaj 3 miesięcy mamy uchwałę budżetową, gdzie nie ma żadnych obligacji – broniła budżetu pani skarbnik.

Uwagi odnośnie budżetu poczynione przez radnego Burchackiego, burmistrz potraktował jako krytykę własnej osoby i podległych mu pracowników.  W emocjonalnej odpowiedzi zarzucił radnemu brak wiedzy i mówiąc o tzw. „wolnych środkach” i wysokości podatków przywołał porównania z Ciechanowem, które w tej kwestii wyglądają korzystnie dla Mławy. Przy tej przemowie zaprzeczył też, jakoby inwestycje wpisane w budżecie miasta były zasługą radnych i parlamentarzystów PiS, a także chwalił miejskich urzędników za profesjonalizm.

– To nie parlamentarzyści i radni PiS, to pracownicy reprezentujący burmistrza piszą wnioski. Bez nich nie byłoby tego sukcesu – mówił burmistrz Kowalewski.

– Krytykując burmistrza za brak pozyskiwania środków pamiętajcie, że krytykujecie jego pracowników. Ja mam takich pracowników w ratuszu, których chciano podkupić do NFOŚiGW czy  MJWPU. Pamiętajcie, że ubliżacie pracownikom, którzy są profesjonalni. Pani burmistrz ukończyła studia podyplomowe i rozpoczęła doktorat. My zdobywamy te pieniądze i przybywa inwestycji – chwalił urzędników miejskich burmistrz.  

Z dużym spokojem do ataku na swoją osobę odniósł się radny Burchacki.  

– Po tym co usłyszałem, widać, że nie można wypowiedzieć swojego zdania, nie można krytykować koncepcji pana burmistrza, bo się naraża na atak. Panie burmistrzu spokojnie z tymi emocjami. Zauważyłem, że w wygodnych dla siebie tematach pan się porównuje ciągle do Ciechanowa, bardzo proszę porównać się do przywołanego przez pana prezydenta Kosińskiego w pozyskiwaniu środków unijnych. Może pan zarzucać mi niewiedzę, ale tego nie przykryją kwieciste mowy, że miasto w 2020 roku zadłuża się o kolejne 10 mln zł – ripostował radny.

A na jakie inwestycje mogą liczyć w przyszłym roku mieszkańcy?

Wśród inwestycji drogowych zaplanowane są inwestycje wieloletnie, które nie zakończą się w 2020 roku. Będą to:

– Rozbudowa ulicy Mariackiej, Ordona i Św. Anny (4,405 mln zł)

– Budowa drogi łączącej ulicę Wysoką z Anny Dobrskiej (1,0 mln zł)

– Budowa Al. Św. Wojciecha etap II (10 tys. zł)

– Budowa i przebudowa dróg na terenie miasta (200 tys. zł)

– Budowa tunelu pieszo-jezdnego na Wólce (85 tys. zł).

– Budowę dworca zintegrowanego ( 2 mln zł)

4,2 mln złotych miasto planuje na modernizację bazy sportowej, również jako inwestycję wieloletnią.

Zaplanowana jest też budowa kanalizacji sanitarnej na „Zatorzu” ( 3,636 mln zł) i kanalizacja deszczowa w ulicy Dzierzgowskiej, Reja i Zacisz (148 tys. zł). Z drobniejszych wydatków inwestycyjnych miasto nadal planuje przeznaczyć 200 tys zł na przebudowę estrady w parku, 200 tys. jest zaplanowane na wymianę źródeł ciepła.

Ostatnim etapem w debacie na budżetem było głosowanie. Za projektem przedstawionym przez burmistrza zagłosowało 17 radnych, czworo radnych z PSL wstrzymało się od głosu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
32 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
J...
J...
4 lata temu

Pytanie do M. Kielbinskiego, kogo pan reprezentuje? Na poprzedniej sesji wchodzi pan w……panu burmistrzowi wspierajac jego niewlasciwe zachowanie wobec prezydenta Ciechanowa. Teraz pan sie wypowiada, a burmistrz i jego młody radny usadza pana w szeregu. PANIE KIELBINSKI ZREZYGNUJ PAN Z MANDATU BO WSTYD MI ZA PANA NAJBARDZIEJ. PAN NIC NIE ROBISZ DLA MIESZKANCOW TYLKO DLA SIEBIE.

Turysta
Turysta
4 lata temu

A moze w koncu zabrać się za solidne dopłaty nie tylko do wymiany pieców ale całych kosztów z tym związanych? Czy na prawdę nikogo nie interesuje jakosc tego co wdychamy?! Po co Wam cokolwiek jak poumieracie od tego zdechlego, zepsutego powietrza. Na leki później więcej wydacie. Wystarczy też spojrzeć jaki czes3m wysyp klepsydry widać koło kościoła w Rynku. Czesto ludzie po 40, 50 – młodzi. Dobrze, ze w koncu coś w Mławie się robi, ważne by było to w odpowiedniej kolejności . Czy zdrowie nie jest najwazniejsze?

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Turysta

Turysto życzę udanych podróży.

Pisiol
Pisiol
4 lata temu

ludu mój ludu proszę nie sprzeczajcie się ilę radni mają diety wszystko jest w corocznych oświadczeniach majatkowych informuję że radni mają płacone za udział w różnych komisjach .
Proszę się interesować i chodzić na komisję wszystko jest na stronie urzedu miasta.
Ostanio jeżeli doborze pamietam to wychodziło im po 3600 na rękę na miesiąc radni powiatowi mają więcej.
Pozdrawiam.

Gość
Gość
4 lata temu
do xawery
do xawery
4 lata temu

Kłamiesz jak z nut.Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Człowieku jak nie masz wiedzy to nie pisz. Radni mają różne diety dużo mniejsze od tego co piszesz. Niektóre wynoszą nieco ponad 1200 zł.

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  do xawery

Nie wiem czy klamie, bo o takich dietach dowiedzialem siee z portalu, pisząc do miey tez nie piszesz prawdy, 21 radnych i rozne diety / bzdura/, ta roznosc moze jedynie wynikać ze sprawowanych funkcji w radzie, jesli jesteś taki prawdomowny, to mogl bys napisać wiecej o tych dietach, ta twoja wiedza jest fałszywa.

Oto
Oto
4 lata temu
Reply to  do xawery

1200 jako rekompensata utraconych zarobków za 1 dzień siedzenia i p… w stolek to i tak duzo

Mława na sprzedaż
Mława na sprzedaż
4 lata temu

Ciekawe dlaczego Burmistrz wypowiedział umowę TBS .Teraz muszą się wyprowadzić z 18 stycznia A w miejsce TBS powstaną bloki jednego z developerów który to sponsorowal wodza miasta Mławy. Czy to jest możliwe…?

Były
Były
4 lata temu

To jest poziom dyskusji, a nie trole z LG , którzy nie mają nic do zaoferowania poza podstawowym wykształceniem chcieliby decydować o czymkolwiek! |||||Do nauki GŁĄBY!

Pisiol
Pisiol
4 lata temu
Reply to  Były

To mam rozumieć że człowiek bez wyksztalcenia jest gorszy niema prawa decydować o sobie takie podejście to mnieli naziści uważając siebię za wyższą rasę od inych nie idź tym tokiem myślenia.

XAWERY
XAWERY
4 lata temu
Reply to  Były

Były===a kto Tobie płaci, specjalisto, uczony, ledwo skończyłeś średnie, powinieneś wiedzie że nie raz ci ludzie z podstawowym są o wiele mądrzejsi, od takich GŁĄB ÓW JAK TY. Wystarczy być na sesji rady miasta ewentualnie obejrzeć w tv, i posłuchać tych wykształconych jak KIEŁBIŃSKI–KOWALEWSKI, I TA 17-TKA RADNYCH TO CO WIDAĆ SĄ TYLKO OD PONOSZENIA RĄK —i trzeba powiedzieć że te ponad 2,ooo, tys diety, za takie działanie to o wiele za dużo, i ta 17 radnych, rocznie kosztuje mławian 440,000 tys, złotych, to jest o połowę za dużo, a te zaoszczędzone 220,000tys, można by przeznaczyć np, przebudowę estrady w parku—no tak Kiełbiński miał plany ale jeszcze za nim uzyskał mandat, ale już po wyborach bidaczysko zapomniał, zagubił gdzieś podpisy za likwidacją straży miejskiej, a dziś na sesji perfidnie trzeba mieć tupet, grzmi że bez PIS to w Mlawie by nic ne było. I TU TRZEBA POWIEDZIEĆ BYŁY ŻE W SWEJ OCENIE MASZ RACJĘ TAKICH GŁĄBÓW JESZCZE W MŁAWIE NIE BYŁO.

Były
Były
4 lata temu

Z pewnego rodzaju zażenowaniem i kompletnym brakiem wiedzy i edukacji ekonomicznej osób wypowiadających się o budżecie miasta Mławy na 2020 rok. Te osoby w ogóle nie mają pojęcia o zasadach funkcjonujących w ekonomii podejmowania decyzji. Zawsze i wszędzie udowodniono, że korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania (kredyt, obligacje itp. przyczyniają się i są elementem rozwoju. 70% osób w naszym kraju korzysta z kredytów (np. na zakup mieszkania) – to im daje możliwość wcześniejszej realizacji ich zamierzeń, a spłacać te zobowiązania będą później korzystając z założonego celu. Tak również powinien działać samorząd miejski. Jestem za rozsądnym zadłużeniem, bo to sprzyja rozwojowi mojego miasta. Żenuje mnie natomiast poziom wiedzy, inteligencji i braku argumentów po stronie koalicji rządzącej. Tęsknię za fachowymi polemikami na radzie miasta z udziałem ówczesnych znaczących postaci w naszym mieście . Dzisiejsi Radni to populiści, nic sobą nie reprezentujący, niedoświadczeni w jakiejkolwiek działalności poza używaniem języka. Panie Burchacki, poza krytyką, czemu Pan nie przedstawił tytułów inwestycyjnych, które trzeba byłoby skreślić, gdyby przyjąć Pana rozumowanie ! Czekam z utęsknieniem co chciałby Pan z pozycji Ciechanowa na odebrać? Może zacząłby Pan działać w imieniu mieszkańców Mławy , anie gdzie Panu płacą!

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Były

Panie były.
Tak, bardzo dużo ludzi korzysta z kredytów, bardzo dużo przedsiębiorców korzysta z kredytów,
ale jeśli zaczyna się brać kolejne kredyty, bo nie ma czym czym spłacać tych pierwszych, to nie jest rozwój, to jest prosta, stroma droga w dół, prosto do upadku.
Czepiasz się Pan Burchackiego? czy burmistrz jest gotowy do polemiki? czy burmistrz umie konstruktywnie dyskutować? czy jak ktoś ma odmienne zdanie, to przypadkiem nasz burmistrz nie reaguje zbyt nerwowo i albo ucieka (np. z zebrań osiedlowych), albo podchodzi do takich wypowiedzi zbyt emocjonalnie i staje okoniem do przeciwnika traktując go jak wroga. Tu nie chodzi tylko o Burchackiego. Przykładów jest wiele. Ostatni znamienny przykład to polemika, a raczej jej brak z prezydentem Ciechanowa. Tak się nie zachowuje poważny człowiek na poważnym stanowisku reprezentujący miasto i mieszkańców tegoż miasta. Tak się zachowują samolubne jedynaki (z pieluchą między nogami), w piaskownicy.
Co do radnych z Komitetu burmistrza i PIS, to szkoda słów – to tylko maszynki do przepychania wszystkich pomysłów Kowalewskiego, no ale mieszkańcom widocznie tak się Kowalwewski podoba, że wybierają jego miernych ale wiernych… ludzi na radnych.

Hemi
Hemi
4 lata temu
Reply to  mławianka

Ja to widzę tak – trzeba zrobić kalkulację całkowitą kosztów inwestycji, w tym całość kosztów finansowych (koszty emisji obligacji, oprocentowanie obligacji czy też kredytu, koszty instytucji finansowej, wszystko po prostu.

Gdy znane są wieloletnie koszty całkowite, wówczas mozna mówić o tym co jest bardziej opłacalne.

Hasła typu nie ma co bać się kredytów, że są elementem rozwoju, itp., są owszem chwytliwe, ale nic nie zastąpi rzetelnej kalkulacji.

Pisiol
Pisiol
4 lata temu
Reply to  Były

Alę ty wygadujesz głupoty kredyt to lichwa najgorsze co może być lepiej przeczekać i odłożyć jak całe życie odsetki spłacać a co do miasta i budżetu to niemasz racji miasto można porównać do warsztatu stolarskiego jak niema zamówień to sprzedajesz maszyny żeby żyć jak zamówienia są to bierzesz kredyt na maszyny żeby mieć pracę i masz tylko że zyskiem dzielisz się z bankiem .
Nasze miasto miało wysypisko śmieci zamiast nanim zarabiać to sprzedało je i ktoś inny zarabiał , mamy bogate tereny w glinę miasto nie potrafiło ocalić cegelni , mleczarnia zakłady mięsne itd.
Dlaczego miasto nie buduję i remontuję dróg wlasnymi siłami ?
Można wyliczać bez końca niegospodarność.
A oczyszczalnia ścieków, zamiast miasto inwestować i powiększać swój majatek to go wyprzedało .
Taka teraz moda że się najlepiej cudzymi pieniedzmi zarządza i buduję za bankowe a jak LG na Ukrainę się zwinie to będzie pięknie.
Jak chcesz to się rozwijaj za bankowe i całe życie pracuj na kogoś ja wolę sobię poczekać i odłożyć .
Pochwal się ilę w życiu już odsetek zapłaciłeś .
Ja mam skromną pracę na kolei zarabiam od 5800 do 6800 netto i kredytów nie biorę tylko dokładam.
Proszę o odpowiedź.

Do Pisiol
Do Pisiol
4 lata temu
Reply to  Pisiol

Odłożyć z czego… tak jak bogaci odkładają KREDYTYY MILIONOWE LISINGI ITD.Odłożyć może zarabiasz 10 to odkladasz

Pisiol
Pisiol
4 lata temu
Reply to  Do Pisiol

Ja zarabiając w 2006 u ilczyniaka 660 do ręki już odkładałem jak nie jesteś nauczony oszczedzania to i z 10 nie odłożysz wolę pracować na dwa etaty niż płacić bankowi odsetki lepiej zaoszczędzić i wziąć mniejszy kredyt a jak płacisz ratę to masz na nią.

kompetentny
kompetentny
4 lata temu

kompetentny profesjonalista nie składa wniosków do RIT jeżeli na takie cele nie są przewidziane środki,
kompetentny profesjonalista udziela odpowiedzi dla mediów w określonym terminie nie narażając mieszkańców na koszty

maryna
maryna
4 lata temu

O pan nowakowski nie przypomniał burmistrzowi od kiedy jest monitoring??? Przecież sam aż telewizję ściągnął że go będą nagrywały mikrofony!!! a teraz po palcu włazi w … przykro patrzeć na takich ludzi brak honoru

JFK
JFK
4 lata temu

Kolejny rok z duzym deficytem
Inwestycje od Sasa do Lasa
Al św Wojciecha fragment zrobiony pod wybory j brak dalszej realizacji a już kolejna ulica tak trochę na zasadzie każdemu trochęm coś widać cos tam robimy to tu to tam .Tak naprawdę kanalizacja zniszczyła niemal każdą drogę w mieście zastosowano tańsze wykopy i nawierzchni a jej odbudowa obecnie to setki milionów patrz obligacji

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  JFK

A’ propos Al. Swiętego Wojciecha, czemu tam jest od strony ulicy najpierw chodnik dla pieszych, a dopiero dalej ścieżka rowerowa. Jak patrzę na inne ulice w Mławie i nie tylko w Mławie, to wszędzie gdzie to możliwe przy ulicy najpierw jest ścieżka rowerowa, a w dalszej odległości chodnik.
Dlaczego piesi mają wdychać spaliny? – przecież to ma być bardzo ruchliwa ulica. Tam nawet ławki postawiono, żeby piesi mogli sobie na nich odpocząć i lepiej nałykać się spalin.
Ponadto jeśli rodzina idzie z dzieciakami na spacer, to niestety rodzice bardzo kurczowo muszą trzymać swoje pociechy za rączki, żeby dziecko nie wbiegło prosto pod koła np. TIRa.
TO JEST DBANIE O BEZPIECZEŃSTWO PO MŁAWSKU.

kmz
kmz
4 lata temu
Reply to  mławianka

Już wyjaśniam: żeby głupi ludzie spacerowali sobie z pieskami po DDR bo przecież nic tam, że nie wolno, utrudnia to ruch i jest niebezpieczne. Po prostu w Mławie nie da się czegoś zrobić dobrze (no bo po co?).

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  kmz

Głupi komentarz kmz.. Jasny grom wie o co ci biega. DDR – co to takiego, bo w moim rozumieniu ro Niemiecka Republika Demokratyczna. Ludziom nie wolno chodzić z pieskami po chodnikach bo utrudniają ruch? Może jakieś nowe prawo wymyślisz. Moim zdaniem niech sobie spaceruję, byle psich odchodów nie zostawiali na środku chodnika. Pisz jaśniej.

zainteresowany
zainteresowany
4 lata temu

na początku roku 2018 radni wyrazili zgodę na obligację bo był rok wyborczy, ale marnemu burmistrzowi nie udało się ich zrealizować. na szybko zrealizował teren przy handlowcu. Dlatego środki zostały a teraz musi coś robić i za coś więc realizuje plan obligacji. Z oświadczenia majątkowego wynika, że nie jest pan tak zadłużony jak zadłuza pan miasto. brak gospodarności i tyle w temacie.

Assgub
Assgub
4 lata temu

Ale jak dostaną dofinansowanie na II etap Al.Św. Wojciecha(bo z tego co wiem wniosek jest złożony) to trzeba będzie kase na 2020 znaleźć. Burmistrz mówił na sesji że koszt to 14,5 mln. Jak dostaną 80 proc.to około 2 baniek i tak będzie trzeba znalezc. Czyli pewnie….cyj obligacje.

Hemi
Hemi
4 lata temu

W przyszłorocznych budżetach trzeba będzie znaleźć kasę na sensowne skomunikowanie drogowe Mławy z węzłami nowej S7 Mława Północ i Mława Południe.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Jak tam, prezydent Ciechanowa był zaproszony na sesję? zakończył się konflikt ? czy nadal trwa? Na poprzedniej sesji konflikt upubliczniono, to powinno być i publiczne wyjaśnienie tematu.

Panie Burchacki albo spokorniejesz jak jak radny Nowakowski, albo uciekniesz od Mławy jak Pan O.
Pilnuj się Pan, bo w UM Mława nie prowadzi się konstruktywnych dyskusji z burmistrzem. Nie od dziś wiadomo, że dla obecnego burmistrza ten kto ma odmienne zdanie jest jego wrogiem.

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
4 lata temu

Wczorajsza sesja Rady Miasta, po raz kolejny pokazała prawdziwą twarz Sławomira Kowalewskiego.
Ale czemu się tu dziwić?
Korzystając z okazji, proszę o udzielenie odpowiedzi, który z pracowników z IP Urzędu Miasta,- ustalonego przez prokuraturę- hejtował mnie i Moszczyńskiego?
Zapomniałbym, że w trakcie prowadzonych czynności śledczych, w UM zmieniono adres IP.
Co do słów wypowiedziach przez radnego Burchackiego, to można mu przyznać rację, w całości.
Burmistrz, krytyki nie lubi.
W związku z jego ,,nieomylnością” proponujemy radnym, aby przyjęli uchwałę stwierdzającą ,,nieomylność” burmistrza w sprawach dotyczących miasta i nie tylko.
W końcu Pan Kowalewski, to trochę więcej niż człowiek- zdaniem kilku osób, które są nim zauroczone.
Mamy prawdopodobnie do czynienia z kultem, tak kultem.

tik tak
tik tak
4 lata temu

Ale numer ! To pan burmistrz zatrudnia w Urzędzie pracowników do hejtowania ? Płaci im za to pensje z naszych podatków ? Pewnie poczuł się jak Brejza w Inowrocławiu 😀 Żądajmy ujawnienia tej farmy trolli i jakie pieniądze na to są przeznaczane ze środków miasta.

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  tik tak

tik==tak, to nie wiesz, ze w urzedzie powstal specjal y wydzial propagandy, pod przewodnictwem, Pani Naczelnik Grzywacz , ktora ma pracownika, ktory siedxi przy kompie, caly dzień, i klika na minus oraz komentuję, to co nie jest wygodne, w nas,ych ocenach dla P Kowalewskiego

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Co dobudują do Alei św. dewelopera za 10 tys.zł? 5m chodnika?
Tunel pieszo jezdny na Wole, czyżby chodziło o ten na ul Kościuszki?? – 85tys.zł? to chyba następny projekt? a może dwa dołki: jeden z jednej strony torów, a drugi z drugiej strony torów?
Czy to tylko chodzi o to, żeby mieszkańców uciszyć, bo już zaczynają szumieć?
Pracowników, tak burmistrz ma na bardzo wysokim poziomie, ciągle się uczą i szkolą za pieniądze podatnika, ale jak się przyjmuje tylko rodzinę i znajomych królika, żeby było rodzinnie i bezpiecznie…

32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x