Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wojna jest kosztowna, pokój też nie taki tani


Od dwóch lat Mława organizuje obchody wybuchu II wojny światowej z mniejszym niż wcześniej rozmachem. Zrezygnowano przede wszystkim z widowiska plenerowego – inscenizacji Bitwy pod Mławą. Oficjalnym powodem miały być zbyt wysokie koszty organizacji inscenizacji, choć burmistrz deklarował, że do tej idei powrót nastąpi w tym roku. Jak widać nie nastąpił, zamiast tego o wojnie przypomniała nam inscenizacja nalotu bombowego na Mławę, a o potrzebie pokoju manifest podpisany z szefami zaprzyjaźnionych miast z Litwy, Macedonii Północnej, Włoch i Niemiec. Czy pokojowe obchody były dużo tańsze?


W ubiegłych latach, gdy pod Uniszkami odbywała się inscenizacja Bitwy pod Mławą według oficjalnych danych budżet tej imprezy zamykał się kwotą od dwustu do ponad trzystu tysięcy złotych. Część tych środków pochodziła z budżetu miasta, część z wpłat sponsorów. W tym roku miasto wydało na obchody 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej ponad 133 tys. zł. Co złożyło się na tę kwotę?

Dokładnie 38 934,24 zł kosztowała część związana z Manifestem Pokoju. Są tu koszty związane z przyjęciem i obsługą delegacji z miast partnerskich, w tym m.in. tłumaczenia, zakwaterowanie i wyżywienie.

Na Piknik Militarny wydano 29 041,92 zł. Chodzi tu o koszty obsługi, noclegów i wyżywienia żołnierzy, koszty transportu i ochrony.

Sama inscenizacja nalotu bombowego kosztowała 65 785,32 zł. Z tych środków pokryto koszty techniki estradowej (nagłośnienie i telebimy) a także efekty pirotechniczne i pokaz lotniczy.

Jak podaje urząd miasta na organizację tych uroczystości sponsorzy wpłacili 80 117,64 zł, uzyskano dotację w wysokości 28 600 zł, a z budżetu miasta pokryte zostały pozostałe koszty.

JK

Zobacz także:

Sponsorzy wycofują się, burmistrz kapituluje bez bitwy. Uczmy się od Działdowa

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
XAWERY
XAWERY
2 lata temu

Marek winieneś wiedzieć że u sponsorów nic nie ma za DARMO albo za DZIĘKUJĘ ===wcześniej czy pózniej swoje, potrafią ODEBRAĆ PODWÓJNIE, w biznesie nic nie ma za darmo, zwłaszcza mławskim, zauważ że do tej pory, jest bardzo trudno doprosić się o rozliczenie kampanii==KOWALEWSKIEGO.

Marek
Marek
2 lata temu

Moim zdaniem to dobrze, że miasto tak skutecznie pozyskało sponsorów i z własnej kasy wyłożyło tylko około 20 procent. Wydarzenie jak widać na skalę międzynarodową. Chwali się!

Hemi
Hemi
2 lata temu

Jedno jest pewne, dzięki niesamowitym inscenizacji Bitwy pod Mławą, miasto otrzymało bardzo skuteczną reklamę, sięgającą nawet zagranicę.

Niestety, pojawiło się wiele populistycznych głosów i opinii, że po co te inscenizacje, że to kosztuje, że dlaczego co roku, że to, że tamto.

Miły
Miły
2 lata temu
Reply to  Hemi

Reklama była , efektów brak. Nie słyszałem aby jakaś nowa firma chciała otworzyć oddział w Mławie. Nie przyciągnęło to ani inwestorów ani turystów.

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  Miły

I niestety nie przycignie–z jednego prostego powodu, BURMISTRZ KOWALEWSKI, po latach swych rządów zamiast przyciągać odpycha, chętnych do inwestowania w Mławie, bo uważa że Mławie wystarczą rządy DEWELOPERÓW / co widać/ w ramach planu P.P.P.

kapusta
kapusta
2 lata temu
Reply to  Hemi

A od kiedy władza słucha ludu? Miasto robi zazwyczaj co chce i jak chce, na wszystko argument znajdzie. Pamiętam, że były takie opnie wśród mławian, że bitwa co roku to za często i padały propozycje, żeby widowisko organizować cyklicznie co 2-3 lata.

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  kapusta

Jak widzisz kapusta, w tej naszej mławskiej władzy—zostały same głąby, i jest jak jest, ważne że doszedł jeszcze jeden człowiek, z tego co widać to chyba tylko do noszenia wiązanek kwiatów, i prezentowania WŁADZY na miejskich imprezach.

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi===na każdy temat pisany na portalu masz odpowiedz, i zawsze wtrącasz swoje trzy grosze===że jesteś populistą i hipokrytą to widać z twoich postów. A więc skoro jesteś takim znawcą tematu, to może zapoznasz, bywalców portalu== co wynikło z tej skutecznej reklamy, która sięgnęła nawet zagranice==i jakie są tej reklamy efekty, bo jak do tej pory, jedynym efektem są wycieczki do miast partnerskich, a jak wiesz to także generuje koszty z budżetu.

genek
genek
2 lata temu

TERYTORIALSI – PRZYSIĘGA WOJSKOWA JEST PRAWDZIWA – w razie wojny grozi Sąd polowy – za dezercję i inne KARA ŚMIERCI – choć w czasie pokoju niektórym 570 zeta za darmo miesięcznie może się przydać…

mławianka
mławianka
2 lata temu

Selekt, podlicz tylko te oficjalne kwoty, a przekonasz się, że summa summarum jest tego całkiem sporo. Miasto wyłożyło ponad 133 tys. zł
Dotacje jakieś tam, bo nie wiadomo jakie, to kwota ponad 28 tys.zł
Sponsorzy wyłożyli ponad 80 tys. zł
czyli razem mamy ponad 240 tys. zł
Reasumując koszty się nie zmniejszyły, tylko uroczystości się skurczyły na połowę.
Gdzie sens, gdzie logika? – no tak… sponsorzy, goście z zaprzyjaźnionych miast i elita musiała się elegancko i z przytupem zabawić po oficjalnych uroczystościach na nieoficjalnej imprezie.

xyz
xyz
2 lata temu
Reply to  mławianka

Ja czytam to inaczej, wydano na imprezę 133 tys. i teraz sponsorzy dali 80 tys, dotacja 28600 zł czyli miasto dopłaciło około 33 tys ja tak to rozumiem, skąd te 240 tys Ci się zrobiło??

selekt
selekt
2 lata temu

a ile kosztów zostało ukrytych po wydziałach?

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x