Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dawid Kask i opowieści o Kraju Kwitnącej Wiśni


W ramach cyklu „Moje podróże” w Miejskiej Bibliotece Publicznej swoimi wspomnieniami z podróży podzielił się Dawid Kask, rodowity mławianin, sinolog i romanista. W wolnym czasie pisze bloga oraz podróżuje autostopem po Chinach i Dalekim Wschodzie.


Tym razem zabrał słuchaczy do kraju oddalonego od Polski 8,5 tysiąca kilometrów – Kraju Kwitnącej Wiśni – Japonii.

Japonia to państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku. Archipelag tworzy kilka tysięcy wysp. Dzięki Dawidowi poznaliśmy Hokkaido, Shikoku i Okinawę.

Na funkcjonowanie japońskiej społeczności duży wpływ wywiera tradycja – opowiadał prelegent – w tym także ta ukształtowana podczas wieloletniej izolacji. Japończycy czerpią dużo z kultury chińskiej. Ogromną rolę w kształtowaniu norm i zasad mają religie. Dominującą religią jest shintoizm, ale w Japonii spotkamy również wyznawców buddyzmu, konfucjanizmu czy taoizmu. To z czym spotyka się turysta w Japonii, to pewne tradycyjne zachowania Japończyków  – uśmiech na twarzy, ukłony.

Oglądając slajdy zwiedziliśmy szereg przepięknych świątyń, np. Świątynia Białej Rzepy, Wrota Piorunów czy Świątynia Meiji, gdzie przechowywane są dusze cesarza i cesarzowej. Zebrani mogli również podziwiać piękny zamek w Osace tzw. Brokatowy Zamek czy Zamek Białej Czapli. Bardzo zaciekawiło nas miasto Kioto – miasto tysiąca świątyń, gdzie znajduje się 1000 posągów Buddy.

Równie ciekawe dla słuchaczy było zgłębianie Japonii od kuchni. Poznaliśmy takie potrawy jak sushi czy ramen, a  także dowiedzieliśmy się co nieco o japońskich słodyczach. Dawid Kask opowiedział również o swoich przygodach związanych z japońskimi kawiarenkami czy nocowaniem w hotelach kapsułkowych a także o tym, jak obchodzone jest święto podziwiania wiśni „Hanami”.

źródło i fot.: MBP w Mławie

 

Zobacz także…

 

Spojrzenie na Chiny okiem mławianina

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x