Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Decyzja starosty nieważna. Wojewoda przyznał rację protestującym


Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność wydanej w październiku 2018 roku decyzji Starosty Mławskiego, na podstawie której, w środku miejscowości Rumoka  miały  powstać dwa nowe kurniki – jeden o obsadzie 45 DJP, drugi 5,5 DJP. Obydwa obiekty miały powstać w wyniku modernizacji stojących tam już wcześniej obiektów inwentarskich, które od dłuższego czasu stoją puste – decyzja bowiem dotyczyła pozwolenia na budowę i zmiany sposobu użytkowania.


Z decyzją starosty, od momentu gdy się o niej dowiedzieli, nie zgadzali się mieszkańcy. O wydanej w końcu października decyzji, mieszkańcy Rumoki dowiedzieli się dopiero w grudniu, starostwo uznało bowiem, że nikt z sąsiadów nie był stroną postępowania.

W pismach kierowanych m.in. do starostwa mieszkańcy podnosili, że decyzja została wydana bardzo szybko, w przeciągu dwóch dni roboczych, podczas gdy przeciętnie czas wydania decyzji w podobnych sprawach dla mieszkańca np. na rozbudowę domu jest znacznie dłuższy. Zwracali też uwagę, że tego typu działalność nie powinna być prowadzona w środku wsi, w sąsiedztwie gospodarstw i budynków mieszkalnych (ok. 50 m.) tym bardziej, że w bliskiej odległości znajduje się studnia głębinowa zaopatrująca 80% mieszkańców całej gminy w wodę.

Wniosek do wojewody o stwierdzenie nieważności decyzji wydanej w starostwie w imieniu mieszkańców skierował wójt gminy Lipowiec Kościelny Jarosław Goschorski.  Głównym podnoszonym zarzutem, było wydanie pozwolenia bez wcześniejszej decyzji środowiskowej, choć przedsięwzięcie winno być zakwalifikowane jako mogące znacząco oddziaływać na środowisko.

Rozpatrując sprawę wojewoda uznał słuszność zarzutów podnoszonych przez protestujących i zawartych we wniosku wójta. Zdaniem wojewody decyzja starosty stanowi rażące naruszenie art. 35 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego. Jest również niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Lipowiec Kościelny, a także narusza art. 130 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo wodne.

Ta decyzja wojewody nie jest jeszcze ostateczna.  Przysługuje bowiem od niej odwołanie do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

JK

Zobacz także:

https://codziennikmlawski.pl/2019/01/30/kurniki-w-rumoce-wojewoda-rozsadzi-kto-ma-racje/

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
przemek
przemek
4 lata temu

I bardzo dobrze. Wczoraj się dowiedziałem że Chińczycy chcą kupić Cedrob. No i właśnie Cedrob chce na maxa zabudować kurnikami co się da by im to sprzedać za jak najwyższą cenę.

D.R.
D.R.
4 lata temu

Gratulacje dla mieszkańców i Wójta. Okazuje się, że gmina Lipowiec niedługo stanie się najczystszą gminą w regionie, ponieważ jako jedyna wygrywa walkę z Pseudo Inwestorami od „kurek” brawo za wytrwałość i determinację oby tak dalej 🙂

Kazika
Kazika
4 lata temu

Oł noł to łyki wygraly…

Magdalena
Magdalena
4 lata temu

Ten klan odorowcow trzeba przytemperowac bo kurzy i dochodami zaleja nas po szyje

Dokąd to zmierza
Dokąd to zmierza
4 lata temu

Brawo. Gdyby taka granda doszła do skutku to mieszkańcom należałoby już jedynie szczerze współczuć. To co się wyrabia w tym kraju począwszy od najniższego szczebla samorządowego to jest jakaś tragifarsa. Tylko czekać w nerwach na kogo padnie następnym razem…

Ernest
Ernest
4 lata temu

Dla mnie sprawa oczywista. Starosta dostał w kieszeń a wojewoda biznesmena nie zna więc wydał sprawiedliwy osąd.

Rysiu
Rysiu
4 lata temu
Reply to  Ernest

Dla jasnosci starosta byl wtedy Wojnarowski.

Obserwator
Obserwator
4 lata temu
Reply to  Rysiu

A teraz wlazl i posadzil d… Jako dyrektor komr w dabku

mławianka
mławianka
4 lata temu

Brawo mieszkańcy, nie tracić nadziei i walczyć deo końca.
Stawianie ferm w środku wsi to już jest zuchwalstwo i bezczelność.
Jak widać poprzedni starosta na koniec swoich rządów podjął bardzo „spektakularną” decyzję.
Z jego strony to chamstwo.

Magdalena
Magdalena
4 lata temu
Reply to  mławianka

Na koniec zawsze świnie napychaja kieszenie a teraz będzie musiał oddac

Mmm
Mmm
4 lata temu
Reply to  mławianka

„Spektakularną” to pewnie kopertę wziął do kieszeni.

Rysiu
Rysiu
4 lata temu
Reply to  mławianka

Ach ten PSL…..

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x