Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uchwała o podwyżce ścieków nieważna. Burmistrz dwa razy przegrywa w sądzie


Alina Gulczyńska dwukrotnie wygrywa z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim batalię w sądach administracyjnych dotyczącą uchwały podjętej przez radę miasta w 2016 roku zatwierdzającej podwyżki cen wody i ścieków. Bezradna przed NSA okazała się w tej sprawie renomowana i droga kancelaria Baker&McKenzie, którą burmistrz wynajął do wniesienia skargi kasacyjnej.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez specjalnie wynajętą kancelarię prawną Baker&McKenzie (w innych sprawach burmistrza reprezentują inne kancelarie – red.) Tym samym podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uznający uchwałę Rady Miasta Mława z dnia 31 maja 2016 r. nr XVIII/218/2016 w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków obowiązujące na terenie Miasta Mława za naruszającą prawo w sposób istotny.

31 maja 2016 roku podczas sesji rady miasta radni zatwierdzili taryfy cen wody ścieków zaproponowane przez WODKAN i zbadane przez burmistrza Kowalewskiego. Według stawek w nich zawartych od 1 lipca 2016 w Mławie woda podrożała prawie 3% a ścieki 39 %. Ta decyzja nie zapadła w radzie jednogłośnie. Ówcześni radni: Jerzy Rakowski, Michał Pol i Henryk Kacprzak byli jej przeciwni.

Podwyżka wzbudziła też niezadowolenie wśród mieszkańców. Na czele oddolnej akcji staje Alina Gulczyńska, która wzywa radę miasta do uchylenia podjętej uchwały o podwyżce, a potem skarży ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Na tę rozprawę nie pofatygował się żaden przedstawiciel czy pełnomocnik burmistrza. WSA rozpatrując skargę w dniu 22 września 2017 roku uznaje, że podjęta przez radę miasta uchwała w sposób istotny narusza prawo. Sąd nie unieważnia uchwały jedynie dlatego, że zanim sprawa trafiła na wokandę minął rok od jej podjęcia, w takim przypadku orzeka jedynie, że jest ona niezgodna z prawem.

Na ten wyrok WSA Miasto Mława wnosi kasację. Sprawa trafia do NSA w grudniu 2018 r. I zapewne na rozprawę czekalibyśmy jeszcze dwa lata, gdyż takie są w NSA terminy,  gdyby nie pomoc posła Marka Opioły (PiS). Powołując się na szczególne okoliczności sprawy, wnosi do Prezesa Izby Gospodarczej NSA o wyznaczenie terminu rozprawy poza kolejnością.

Na rozprawę przed NSA wyznaczoną na 16 lutego stawia się Alina Gulczyńska i prawnik strony przeciwnej.  Alina Gulczyńska podnosi m.in. argument, że skargę kasacyjną wnosi podmiot nieuprawniony, skarżący kwestionuje dowody, które sam dostarczył do WSA, a zarzuty wysunięte w kasacji są jedynie polemiką z ustaleniami sądu I instancji.

– Sąd oddalił kasację. To jest bezsporne, że burmistrz został złapany za rękę na gorącym uczynku. Chciał wymusić haracz od mieszkańców. Ta kasacja to tylko pobożne życzenia. Taka kancelaria, która za sprawę wzięła 14,7 tys zł, to kpiny – komentuje wyrok NSA Alina Gulczyńska.

Warto tu zauważyć, że Alina Gulczyńska z własnej kieszeni finansowała koszty związane z tymi postępowaniami sądowymi. Na tym jednak nie poprzestaje i zapowiada dalsze działania.

– Jeżeli mieszkańcy Mławy udzielą mi pełnomocnictwa, to dalsze działania będą zmierzały do naprawienia szkody finansowej wyrządzonej mieszkańcom. Będzie to sprawa cywilna. Uważam, że to formalność, bo są w tej sprawie dwa korzystne orzeczenia sądowe – zapowiada Alina Gulczyńska.

 

Czytaj także…

Prawnik z ratusza kłamie w sprawie taryf

JK

Poniżej pełna treść wyroku WSA z dn. 22 września 2017 r.

   

Zobacz także…

Prawnik z ratusza kłamie w sprawie taryf

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

33
KOMENTARZE

avatar
1500
Green
Gość
Green

przecież to nie Burmistrz tylko RM zadecydowała o tych podwyżkach przyjmując taką uchwałę, znając życie to sprawa rozejdzie się po kościach

every
Gość
every

Rada miasta przyklepała uchwałę ratusza, jest współodpowiedzialna, oprócz 3 radnych. Ratusz odpowiada za ten bubel, a za koszty sądowe i za wynajęcie drogiej kancelarii to już tylko i wyłącznie burmistrz.

Jam Sam
Gość
Jam Sam

Rada Miasta na wniosek „bórmiszcza”. Przeciesz łuni cytać nie umnio i biero po 2000 zł. W trybie natychmiastowym proszę obniżyć pobory jemu i im. No co się z tym miastem dzieje?

every
Gość
every

Panie burmistrzu i szanowna rado miejska, teraz trzeba będzie „opierniczyć to ciastko” i wypić to piwo, którego nawarzyliście, a mieszkańcom trzeba będzie zwróć pieniądze wraz z odsetkami ustawowymi – odsetki również powinny być pokryte z prywatnych kieszeni.

MłAWIAK
Gość
MłAWIAK

Teraz Urząd Miasta powinien zwrócić ludziom pieniądze bo płacili za dużo. Ciekawe ile będzie zwrotu dla każdego i kiedy?

Credo
Gość
Credo

Trzeba będzie zwrócić z własnych środków koszty postępowania sądowego i to nie małe.
” Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”

Mławiak
Gość
Mławiak

Brawo dla tej Pani za upór, nie trzeba być wielkim myślicielem żeby wiedzieć że ta podwyżka miała wyłączenie związek z tym ze oddano oczyszczalnie w obcy kapitał, inwestują to muszą sobie szybko odbić włożone pieniądze , jak widać na podstawie tego wyroku przy pomocy Burmistrza i radnych,,,, podobna afera jest teraz z opłatami za przekształcenie użytkowania wieczystego.

smail
Gość
smail

Pani Alino wiemy, że Pani zdecydowanie dążyła do udowodnienia uchybień i udowodniła to Pani samodzielnie. Teraz należy bezzwłocznie zwołać konferencję prasową dla lokalnych mediów. Niech mieszkańcy Miasta Mława oraz Powiatu dowiedzą się na kogo głosowali. Została Pani sama i udowodniła Pani racje.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

W tej sytuacji potrzebny jest pozew zbiorowy!!!

Tymon
Gość
Tymon

Ależ determinacja Pani Aliny, brawo. To było kopanie się z koniem, a Pani wygrała! Szacunek i uznanie.

Alek
Gość
Alek

Może teraz Przewodniczący powinien zwołac nadzwyczajną sesje, żeby Burmistrz wytłumaczył się z tej sytuacji? Może też udzieli wyjaśnienia kto będzie płacił za ewentualne cywilne roszczenia?

Olo
Gość
Olo

Twardy negocjator z tego burmistrza hehehe

poty
Gość
poty

ale jaja ona pokonała
baker mckenzie

Jan
Gość
Jan

Będą wybory??

every
Gość
every

Wybory były kilka miesięcy temu, to teraz cicho siedzieć – już wybraliście 😀
Gratuluję dobrego wyboru.
Ciekawe czy bunio pochwali się swoją przegraną na stronie UM i czy poda koszty tej przegranej i czy zobowiąże się do ich pokrycia z własnej kieszeni.

Marek
Gość
Marek

To wygrana Pani Aliny A nie jakiegoś Przy… Kto to w ogóle jest… haha

Milosz
Gość
Milosz

Kto teraz będzie burmistrzem ? To chyba koniec Sławka na tym stanowisku?

Kik
Gość
Kik

Teraz burmistrzem będzie Burchacki

mławianka
Gość
mławianka

Panie burmistrzu my w zasadzie nawet nie prosimy ale żądamy pokrycia kosztów procesu sądowego jak i kancelarii prawnej z własnej pana kieszeni. Jako współodpowiedzialnych może pan sobie dokooptować wszystkich radnych, którzy popierali pana uchwałę i tym samym ją zaakceptowali. Tak pana popierali, to może się dorzucą z tak wielką ochotą i do pokrycia kosztów.
Takie postępowanie, może trochę ostudziłoby radnych w tak chętnym podnoszeniu łapek. Może w końcu zaczęliby używać własnych, szarych komórek.
Brawo Pani Alino.

Lila
Gość
Lila

Kto nowym burmistrzem ?

mil
Gość
mil

Niech teraz zwracają ludziom kasę!brawa dla Pani za zaangażowanie!!!!

every
Gość
every

Jednak determinacja się opłaca, nie pomogła i droga kancelaria prawna.
Panie burmistrzu wszystkie koszty, tak postępowania sądowego jak drogich prawników proszę płacić z własnej kieszeni, a nie z naszych portfeli.
Brawo Pani Alino!!!

Mała
Gość
Mała

A z Przybyszewskiego tak się śmiali….Okazuje się natomiast, że najlepiej kogoś wyśmiać, zeby ludzie nie traktowali go poważnie. Moim zdaniem chłopak jest emocjonalny, ale swoje wie i dużo może zrobić dobrego dla naszego miasta i jego mieszkańców!

Leon
Gość
Leon

To Pani Alina zrobiła. Nie pamiętasz co on klepal na sesji. Wyłączna zasługa Pani Aliny i tyle.

Mała
Gość
Mała

Czytałeś Leon wyrok? Kto wezwał Radę Miasta w dniu 7 czerwca 2017r? Pani Alina i Pan Kamil…

Leon
Gość
Leon

Pani Alina zrobiła robotę. Ten Przyb… on w tym temacie nie pamiętam aby coś zrobił.

light
Gość
light

Tylko i wyłącznie zasługa Pani Alicji, proszę nie mieszać osób i sytuacji. Wiadomo, że teraz ktoś będzie się chciał podpiąć pod sukces.

Credo
Gość
Credo

Tylko Pani Alina. Proszę nie podbijać. Pani Alino gratulacje

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Gdyby pozew złożył Przybyszewski wtedy mógł by dostać plusa natomiast nie zrobił tego tylko Pani Alina
A Przybyszewski moim zdaniem to ze strachu by nigdy tego nie zrobił i nie złożył we własnym imieniu pozwu do sądu za młody jest A to że on krzyczy to nie wszystko zasada jest prosta kto mądry inteligentny i działa będzie wielki A kto krzyczy i robi z siebie idiote zawsze będzie źle postrzegany
Brawo Pani Alino

obiektywny
Gość
obiektywny

Burmistrz ( raczej Bórmistszcz) powinien sam odejść, myślał że mu się to stanowisko należy przez zasiedzenie, tak samo jego rada która jako głucho -niema przytakuje wszystkie uchwały. On sam i członkowie rady winni zwrócić swoje diety i przepraszać mieszkańców miasta ze brak właściwej reakcji.

Alina
Gość
Alina

Jeszcze My mieszkańcy pokryjemy koszty wynajętej przez Urząd Miasta kancelarii to już jest skandal. Panie Burmistrzu a może zapłaci Pan za to z własnej kieszeni?

Miki
Gość
Miki

Brawo dla Pani, trzeba wyplemić dziadostwo z ratusza

Donald
Gość
Donald

Chyba wyplenić 😉