Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Prof. Ryszard Juszkiewicz Honorowym Obywatelem Mławy


Z wnioskiem o nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Mławy” mieszkającemu w Mławie od 1941 roku prof. Ryszardowi Juszkiewiczowi  wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Wniosek złożony do Rady Miasta Mława poparło też Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Stowarzyszenie Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, Fundacja im. Korzybskich w Mławie oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Liceum i Gimnazjum im. St. Wyspiańskiego w Mławie. Radni jednogłośnie podjęli stosowną uchwałę.


ksp Mława
Reklama

Na sesji rady miasta z uzasadnieniem wniosku wystąpi Przemysław Miecznik, prezes  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Przypomniał, że mieszkający w Mławie od 1941 roku prof. Ryszard Juszkiewicz to społecznik, badacz i propagator mławskiej historii, naukowiec i regionalista. Był inicjatorem budowy wielu pomników poświęconych istotnym wydarzeniom historycznym: Mauzoleum Żołnierzy Września 1939 roku w Uniszkach Zawadzkich, kopca Powstańców Styczniowych, pomnika Mauzoleu na Kalkówce, pomnika Piechura.Dzięki jego energii i determinacji w 1963 roku reaktywowano muzeum regionalne w Mławie – dzisiejsze Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, a w 1968 r. powstała Stacja Naukowa, zlikwidowana w 1975 r. i reaktywowana pod nazwą Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta. Pan prof. Juszkiewicz był kierownikiem stacji i redaktorem jej periodyku „Ziemia Zawkrzeńska”. Profesor jest autorem wielu publikacji książkowych poświęconych lokalnej historii m.in. Bitwa pod Mławą, Działania militarne na Mazowszu Północnym, Losy Żydó1) mławskich w okresie II wojny światowej, Z dziejów mławskiego harcerstwa 1913 – 1996, Ziemia mławska w latach 1945 – 1953, Walka o wolność i suwerenność. Zasługą prof. Juszkiewicza jest utworzenie Instytutu Filologiczno – Historycznego w Mławie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. To najważniejsze  powody, podane w uzasadnieniu złożonego przez TPZM wniosku.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x