Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak napisać odpowiedź na pozewOdpowiedź na pozew jest zasadniczo pierwszym i najważniejszym pismem służącym pozwanemu w celu ochrony jego interesów oraz odparcia twierdzeń powoda (osoby składającej pozew). Dobre przygotowanie tego pisma może w znacznej mierze przesądzić o wyniku sprawy.

Szczególnymi rodzajami odpowiedzi na pozew są:

1. sprzeciw – w przypadku otrzymania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
2. sprzeciw od wyroku zaocznego – w przypadku otrzymania wyroku zaocznego
3. zarzuty – w przypadku otrzymania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Jeżeli pozew został złożony na urzędowym formularzu to odpowiedź na to pismo również powinna zostać złożona na odpowiednim formularzu. Wzory formularzy można znaleźć m. in. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Odpowiedź na pozew służy do merytorycznego odniesienia się do argumentacji powoda. Najważniejszym elementem w odpowiedzi na pozew jest wskazanie czy uznajemy powództwo, a jeśli nie to czy kwestionujemy je w całości czy tylko w części. Drugim istotnym elementem jest jak najpełniejsze odniesienie się do twierdzeń wskazanych w pozwie oraz przedstawienie argumentacji na swoją obronę. Nasze twierdzenia w odpowiedzi na pozew powinny być poparte dowodami np. dokumentami, zeznaniami świadków, nagraniami. Uważa się, że odpowiednie przygotowanie odpowiedzi na pozew to już połowa sukcesu.

Po wniesieniu pozwu Sąd przesyła nam jego odpis wraz z załącznikami i wyznacza zwykle 2 tygodniowy termin na złożenie odpowiedzi na pozew. W przypadku złożenia odpowiedź na pozew po terminie, Sąd zarządzi zwrot tego pisma, a jego treść w ogóle nie zostanie wzięta pod uwagę.

Istotnym jest również, aby odpowiedź na pozew spełniała wymogi pisma procesowego. W tym celu w odpowiedzi na pozew musi się znaleźć:

1. oznaczenie sądu, do którego skierowane jest pismo
2. sygnatura akt sprawy
3. imię i nazwisko lub nazwę stron, dane ich przedstawicieli i pełnomocników
4. oznaczenie rodzaju pisma – odpowiedź na pozew
5. osnowa wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności
6. podpis
7. wymienienie załączników (dokumentów dołączanych do odpowiedzi na pozew na poparcie naszych twierdzeń)

Dodatkowo, o czym była już mowa wcześniej, w odpowiedzi na pozew należy podać zwięźle stan sprawy, wypowiedzieć się co do twierdzeń strony przeciwnej i dowodów przez nią powołanych, wreszcie wskazać dowody, które mają być przedstawione na rozprawie, lub je załączyć. W pismach przygotowawczych strony mogą wskazywać podstawy prawne swoich żądań lub wniosków.

Odpowiedź na pozew nie podlega opłacie sądowej. W przypadku doszukania się przez Sąd braków formalnych w odpowiedzi na pozew np. brak podpisu, Sąd wezwie nas do uzupełnienia tych braków w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu pisma.

Łukasz Zabłocki

Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.


Zobacz także…

Jak napisać pozew sądowy

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x