Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W Polsce szaleje grypa, w mławskim nie jest tak źle


Tylko w lutym odnotowano w Polsce ponad milion zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, dziesięć osób zmarło – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Prawdziwa epidemia grypy trwa również na Mazowszu. Tak wynika z danych Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Tylko w dwóch pierwszych tygodniach nowego roku (1-15 stycznia) na terenie Mazowsza zarejestrowano aż 52 533 przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. W powiecie mławskim mamy zwiększoną liczbę zachorowań, trudno się dostać do lekarza, ale to jeszcze nie epidemia.


– W tym roku grypa ma przebieg ostry i długotrwały. W styczniu 2018 roku w powiecie mławskim było 3515 zgłoszeń o zachorowaniach grypopodobnych, dla porównania w styczniu 2017 było ich 3192. Do połowy lutego tego roku odnotowane były 2083 przypadki, a w analogicznym okresie roku ubiegłego 3074. W tym roku nie odnotowano żadnego zgonu z powodu powikłań pogrypowych. Mamy zwiększoną liczbę zachorowań, ale to jeszcze nie epidemia  – informuje Ewa Sztuba  dyrektor Powiatowego Insektoratu Sanitarnego w Mławie.

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Wskazane jest wietrzenie mieszkań i jeżeli to możliwe unikanie większych skupisk ludzkich.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.

red.

Zobacz także…

Czy grypa to przeziębienie?

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x