Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czy grypa to przeziębienie?


W okresie jesienno-zimowym bardzo często zapadamy na różne infekcje. Przychodnie przechodzą oblężenie, a apteki hurtowo sprzedają preparaty na przeziębienie. Wynika to zarówno z niekorzystnej pogody, ale także z obniżonej odporności w tym okresie. Jak sobie radzić?


Co to jest przeziębienie?

Infekcje potocznie nazywane „przeziębieniem” w rzeczywistości są wywoływane przez wiele rodzajów mało groźnych wirusów. Wirusy te rozprzestrzeniają się wśród ludzi poprzez aerozole. Co to oznacza? Kichanie, kasłanie, a nawet mówienie może prowadzić do zarażenia. Wirus przenosi się bowiem w kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych lub jamy ustnej. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem, aby się przed tym chronić, jest unikanie dużych skupisk ludzi np. supermarketów oraz częste mycie rąk.

Katar, kaszel, ból gardła.

Ta triada objawów zwykłe towarzyszy przeziębieniu. Zaczyna się ono niewinnie uczuciem rozbicia, złym samopoczuciem i spadkiem humoru. Następnie w ciągu 2-3 dni pojawiają się kolejno kichanie i katar, ból lub drapanie w gardle oraz niewielki kaszel. Może pojawić się również niewielka gorączka ok. 38 °C. Pamiętaj zwykła infekcja wirusowa w okresie jesienno- zimowym może spowodować duży spadek energii, ale z reguły wymaga jedynie leczenia objawowego.

Co może pomóc na przeziębienie?

W czasach, kiedy nie było lekarstw, dobry efekt leczenia prostych infekcji wirusowych uzyskiwano stosując miód, dużo odpoczynku i dobre nawodnienie. Dziś w aptekach mamy dostęp do ogromnej ilości leków. Warto jednak wiedzieć, że podstawowym sposobem na walkę z wirusami, to środek przeciwzapalny np. Ibuprofen lub paracetamol, ulubione pastylki na gardło i dobry odpoczynek. Z reguły infekcja jest samo ograniczająca się i nie wymaga większej ilości farmaceutyków.

Grypa atakuje.

Grypa dość często jest mylona z przeziębieniem. Być może wynika to z tego, że obie dolegliwości wywoływane są przez wirusy. Wirus grypy jest jednak sprytniejszy i groźniejszy. W przebiegu tej choroby może dojść do niebezpiecznych powikłań, a najbardziej narażone są na nie dzieci oraz osoby starsze. W przebiegu grypy szybko pojawia się, jako objaw wiodący wysoka gorączka ok. 40 °C oraz silne bóle głowy. Często już w 1 dniu choroby pojawiają się bóle tzw. wieloośrodkowe dotyczące mięśni i stawów. Katar występuje rzadziej niż w przeziębieniu. W kolejnych dniach choroby pojawia się kaszel oraz ból klatki piersiowej i ból gardła. Gorączka ustępuje w ok. 4 dniu. Ponowne pojawienie się temperatury może świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym i wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza.

Jak złagodzić grypowe dolegliwości?

Niestety grypa wbrew pozorom to dość ciężka infekcja. Małe dzieci i starsze osoby powinny udać się jak najszybciej do lekarza. W pierwszych dwóch dobach, a najlepiej w trakcie 24h od pierwszych objawów można takim osobom podać leki przeciwwirusowe. Podanie tych farmaceutyków może zabezpieczyć przed groźnymi powikłaniami np. grypowym zapaleniem płuc lub zapaleniem mięśnia sercowego.  Zaś osoby chore przewlekle powinny co roku szczepić się na grypę. Jeśli nie szczepiłeś się i jesteś osobą zdrową, to pamiętaj o przyjmowaniu leków przeciwgorączkowych, dobrym nawodnieniu i odpoczynku. Dostępne w aptece popularne leki na grypę niestety nie skracają jej trwania, mogą jedynie złagodzić objawy, ale pamiętaj – są one przeciwwskazane u dzieci i osób z chorobami krążenia.

Kilka słów o szczepionce.

Szczepionka na grypę jest naprawdę wyjątkowa. Jest produkowana od nowa, co roku, gdyż wirus grypy szybko mutuje. To oznacza, że sprytnie uodparnia się na poprzednie szczepionki. Szczepiony może być każdy. Grypa to wysoce zaraźliwa choroba, dlatego światowa organizacja zdrowia WHO zaleca szczepienia już od 6 miesiąca życia. Zalecana jest szczególnie u osób z grup ryzyka tzn. u każdej osoby z chorobą przewlekłą. Szczepionka może być podana w każdej przychodni, gdzie pracuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Przed jej wykonaniem przeprowadzany jest dokładny wywiad i kwalifikacja. Szczepionka na grypę jest bezpieczna i mogą ja przyjąć nawet kobiety w ciąży. Zaszczepić się można cały rok, ale najlepiej zrobić to w okolicach września i października.

Małgorzata Lew

 

Czekamy na pytania i uwagi dotyczące przedstawianych zagadnień, można je kierować pod adres: [email protected]//codziennikmlawski.pl 

Serdecznie zapraszamy!

lek. Małgorzata Lew – Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Przyszły specjalista kardiolog. Główne zainteresowania to profilaktyka chorób cywilizacyjnych, zdrowy styl życia, zachowania prozdrowotne. Obecnie w trakcie kursu na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. W kontakcie z pacjentami zwracam szczególną uwagę na dobra komunikację i łatwy przekaz informacji. Pacjent jest dla mnie najważniejszy.


Przychodnia Alfamed to kompleksowe podejście do zdrowia naszych pacjentów. W ofercie znajdziecie Państwo fachową opiekę wielu specjalistów między innymi: ginekologa, ortopedy, endokrynologa i wielu innych. Ponadto posiadamy pełen wachlarz badań laboratoryjnych, fizjoterapię, medycynę pracy a także usługi stomatologiczne. Zespół Alfamed to najlepsi specjaliści, którzy zadbają nie tylko o Państwa zdrowie ale i o miłą atmosferę. Więcej informacji na stronie www.alfamed-mlawa.pl

Zobacz także…

Cukrzyca to plaga XXI wieku

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]