Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kto podrabiał dokumenty i poświadczał nieprawdę?


Na to pytanie ma odpowiedzieć śledztwo prowadzone przez mławską prokuraturę. Chodzi o sprawę związaną z jednym z mławskich projektantów, który mimo sądowej decyzji o całkowitym ubezwłasnowolnieniu, przez ponad pięć lat nadal figurował w oficjalnych dokumentach składanych do starostwa i nadzoru budowlanego. Według śledczych ta sytuacja wskazuje, że ktoś wielokrotnie mógł posługiwać się jego uprawnieniami i  podrabiać podpisy.

– Na skutek złożonego we wrześniu 2017 roku przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Mławie zawiadomienia, zostało wszczęte śledztwo w sprawie podrabiania dokumentów i poświadczania nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Badane są dzienniki budów i dokumenty z okresu od marca 2013 roku do sierpnia 2017. Trwają też przesłuchania kilkudziesięciu świadków z terenu powiatu mławskiego. Na razie nikt nie ma postawionych zarzutów – informuje prokurator Krzysztof Molenda.

Sprawa ta ujrzała światło dzienne w związku z postępowaniem administracyjnym dotyczącym wykonania robót budowlanych  na jednej z mławskich posesji w sposób niezgodny z zatwierdzonym projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę. Wspomniany wyżej projektant był jednym z trzech podpisanych pod tym właśnie projektem, według którego prowadzona była przebudowa.  Dodatkowo wskazany był w dzienniku budowy jako pełniący funkcję kierownika budowy.

Gdy w ramach procedury administracyjnej sprawa trafiła do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie ten stwierdził, że wspomniany projektant już od kilku lat jest postanowieniem sądu ubezwłasnowolniony z przyczyn zdrowotnych i poinformował o tym PINB w Mławie.

Przypomnijmy, że w 2016 roku prokuratura zajmowała się podobną sprawą. Wówczas postawiono zarzuty dwóm osobom związanym z projektowaniem obiektów budowlanych. Zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień przez urzędnika Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Mławie oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez jednego z mławskich projektantów.

JK

Zobacz także:

Wolnoć Tomku, w swoim domku

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Póty dzban wodę nosi, póki mu się ucho nie urwie

Intereresant
Gość
Intereresant

Standard. Wszędzie tam, gdzie dużo papierów, pieczątek, odbiorów, można więcej zakręcić, walnąć pieczątkę itd. I chyba tylko o to chodzi, bo nie o dobro klienta i jego portfel. I czym to wszystko skutkuje ? A no tym że klient czeka miesiącami na jeden głupi papierek, a i w urzędzie mają robotę. W dobie powszechnej informatyzacji gdzie powinna być wspólna baza danych, klient biega jak głupek od instytucji do instytucji i modli się żeby Pani aby miała dobry humor i czegoś nie odrzuciła.

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

Dla mnie osobiście, w czasach obecnej informatyzacji , głupota jest produkowanie makulatury w postaci potwierdzenia uprawnień budowlanych i opłaconych składek OC przez projektanta lub kierownika budowy. Zwłaszcza, że od około 5 lat nie istnieje takowe w formie papierowej, tylko elektronicznej. Baza uprawnionych jest ogólnie dostępna, dla każdego szarego obywatela. I dokładnie opisane przy każdej osobie co i do kiedy ważne. Ale widać , państwu urzędnikom nie chce się tam zajrzeć, wolą tony papierków a w czasie pracy surfować po sieci…