Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Śledzie po pięć kopiejek tylko w sobotę i tylko w Radzanovi


Był targowy gwar, ludowe przyśpiewki i piosenki, zachwalanie sprzedawanego dobra, Polacy, Żydzi, handlarze i kupujący, rzemieślnicy i żołnierze. A nawet i karczmareczki nie zabrakło. Tak mogliśmy się cofnąć w czasie aż do lat przedwojennych, dzięki inscenizacji targu polsko – żydowskiego w miniskansenie Radzanovia państwa Nowakowskich.

Robimy to z potrzeby serca i chęci przypominania naszej tradycji i historii – tak o idei przygotowanej inscenizacji mówiła Agnieszka Rychcik – Nowakowska z Radzanovii.

Barwne inscenizacje różnych wydarzeń to już – można by powiedzieć – specjalność i  tradycja Radzanovii. Jak mógł wyglądać przedwojenny targ na Mazowszu widzowie mogli oglądać już po raz drugi, gdyż  taka właśnie impreza już raz się tu odbyła. Warto przywołać też organizowane w Radzanovii w tym roku inscenizacje wesela mazowieckiego czy przedwojennego żydowskiego ślubu.

Podczas tej sobotniej inscenizacji swoje role doskonale zagrali rekonstruktorzy z GRHLC z Mławy, radzanowska młodzież i rekonstruktorzy  z 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy. O poczęstunek zadbały panie ze stowarzyszenia Glinkowianie, za co płacić nie trzeba było.  Tak, tak widzowie bowiem, choć na targ przyszli, to starych kopiejek ze sobą nie mieli, a śledzie i inne dobra tanio byli, oj tanio.

JK

« 1 z 3 »

Zobacz także…

Zalew Ruda. Sezon na morsowanie rozpoczęty

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mławianka
Mławianka
3 lata temu

Wspaniałe zdjęcia. Wspaniali AKTORZY. Wielkie brawa 🙂

nikoś
nikoś
3 lata temu

I znowu śnię o założycielce GRHLC Małgosi Retkowskiej. Jako dyrektor MDK, był to właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Mycha
Mycha
3 lata temu

Droga Redakcjo, piękna fotorelacja! Było pochmurno a zdjęcia nasycone kolorami, aż miło popatrzeć. Super 🙂

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x