Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Eksperci alarmują. Smog zagraża dzieciom i wpływa na przyszłe zdrowie


Zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na zdrowie, ale też inteligencję dzieci i całe późniejsze życie. Aby to zmienić, obok systemowych rozwiązań potrzebna jest zmiana nawyków – mówili eksperci na konferencji „Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci.


„To piece spalające węgiel stanowią największy procent źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza w Polsce” – mówiła w poniedziałek, podczas wideoprezentacji, prof. Frederica Perera z Columbia University. Naukowcy z USA i z Kolegium Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzili w Nowym Jorku i Krakowie badania narażonych na smog ciężarnych kobiet.

„U ich dzieci zaobserwowano zmniejszoną wagę urodzeniową, mniejszy obwód głowy, niższą inteligencję w wieku 5 lat, problemy z zachowaniem w wieku 6-7 lat, objawy ADHD, lęku i depresji w wieku 9 lat, widoczne w MRI zmiany w mózgu oraz większe ryzyko astmy” – wyliczała Perera. „Skutki te mają wymierny wpływ na wyniki w nauce, zarobki w późniejszym okresie życia i dalsze zdrowie. Zmniejszanie zużycia paliw kopalnych dałoby nie tylko korzyści zdrowotne, ale i ekonomiczne”.

Jak przypomniał prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szczególnie tragiczny w skutkach okazał się smog londyński z grudnia roku 1952, gdy zmarło 12 tysięcy osób. W rezultacie londyńczykom zakazano palenia w kominkach. Także w Polsce głównym problemem jest „niska emisja” – zanieczyszczenia emitowane przez nierzadko przestarzałe piece.

Wbrew pozorom w centrum Warszawy powietrze jest czystsze niż na obrzeżach, gdzie piece w domach jednorodzinnych często opalane są czym się da. Dowiodły tego na przykład badania powietrza w Wawrze.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie jest wieloraki. Sprzyja chorobom alergicznym, nadciśnieniu tętniczemu i powikłaniom sercowo-naczyniowym. O ile na Wybrzeżu zanieczyszczenie powietrza skraca życie o 15-16 miesięcy, to w Małopolsce – aż o 43.

W Polsce jakość powietrza kształtują przed wszystkim źródła komunalno-bytowe i transport drogowy – stare piece i stare samochody. „Węgiel długo jeszcze będzie podstawą wytwarzania energii w Polsce, trzeba zastąpić lokalne paleniska energetyką zawodową, zmniejszyć straty na przepływie, oszczędzać energię, wprowadzać postęp techniczny, a przede wszystkim – zmienić zachowania ludzi” – mówił prof. Samoliński.

A w razie smogu? Trzeba sprawdzać wyniki monitoringu stężeń pyłów, używać w samochodzie sprawnego filtru HEPA, a chodząc pieszo odpowiedniej maski (nie chirurgicznej!), używać w domu oczyszczacza powietrza – dodał.

Jak wskazał prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, są dowody, że zmniejszenie ekspozycji na pyły może poprawić sytuację zdrowotną. Na przykład w austriackim Linzu zmalało dzięki temu ryzyko astmy u dzieci. „W porównaniu z innymi krajami Europy, Polska wyróżnia się wyższymi stężeniami zanieczyszczeń pyłowych oraz benzoapirenu” – zaznaczył prof. Henryk Mazurek, kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce-Zdroju.

Większość zanieczyszczeń powietrza wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego, w tym zaostrzenia chorób alergicznych (zwłaszcza astmy). U narażonych na zanieczyszczenia dzieci za kilkanaście lat można się spodziewać następstw onkologicznych. Maski i domowe urządzenia oczyszczające powietrze mogą pomóc, ale obniżają zawartość zanieczyszczeń w powietrzu najwyżej o kilkadziesiąt proc.

Dzieci są szczególnie zagrożone smogiem ze względu na krótsze i węższe drogi oddechowe, niedojrzały układ detoksykacji, częste oddychanie przez usta, znaczną aktywność fizyczną i spędzanie czasu na zewnątrz. W przeliczeniu na kilogram masy ciała dziecko ma większą niż u dorosłego wentylację minutową oraz długi prognozowany czas życia.

źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/www.kurier.pap.pl


Zobacz także…

Musisz wymienić piec. Na Mazowszu obowiązywać będzie uchwała antysmogowa

Uwaga: Popularne leki wycofane z obrotu!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
3 lata temu

A jezeli chodzi juz o powietrze zaczynajmy od duzych fabryk wymiana pieca to ok 15 tys czy pare starszych emerytow majacych 2 tyś emerytury wspolnie wydajacych polo na leki będzie na to stać

Adam
Adam
3 lata temu

Jakis tam minister wymyslil sobie ustawę antysmogowa i teraz robi na tym pieniadze zapraszam do mlawy i okolic tu potrzebna jest ustawa antykurnikowa to wam nie przeskadza bo wlasciciele kurnikow sa wysoko postawionymi obywatelami rzad zawsze uderza w najslabsze ogniwo czyli w najbiedniejszych

Adam
Adam
3 lata temu

Ok faknie może i zagraza zdrowiu ale jezeli chdzi juz o zdrowie to na poczatku powiniscie sie zaitetesowac tym co jemy tam jest pelno chemi i to najbardziej wplywa na nasze zdrowie

l.p.
l.p.
3 lata temu

Ok. 29 mln samochodów wyposażonych w silniki Diesla i jeżdżących po drogach Europy przekracza obowiązujące normy emisji spalin Euro 5 i Euro 6.
W Polsce mamy 200 tysięcy samochodów z wadliwymi silnikami Volkswagena i przekraczają one nawet 40 krotnie normy emisji tlenków azotu, to tak, jakby na drogach pojawiło się 8 milionów dodatkowych pojazdów!
W USA Volkswagen za każde auto zapłaci kare 37 500 dolarów amerykańskich, a sprawa dotyczy 482 tysięcy samochodów, co daje łączną kwotę ponad 18 miliardów dolarów!

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

straszne 🙁

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x