Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie była organizatorem i gospodarzem uroczystość upamiętniających 75 – lecie likwidacji Getta Mławskiego. Spotkanie miało przypomnieć o historii a jednocześnie służyć nawiązaniu współpracy samorządowej i gospodarczej. Gościem honorowym konferencji była ambasador Izraela Anna Azari.
Zanim rozpoczęła się oficjalna część uroczystości goście konferencji złożyli kwiaty pod pomnikiem Mławskiego Getta. Pierwsza części uroczystości to wystąpienia gospodarzy i gości, druga przewidziana była na wystąpienia prelegentów przedstawiające historię Żydów na Północnym Mazowszu, ale również z uwzględnieniem tego mławskiego fragmentu tej historii.
W swoim przemówieniu poseł Anna Cicholska przypomniała, że bez poznania historii nie można zbudować dobrych relacji. Zachęcała też do podjęcia współpracy na szczeblu samorządowym i gospodarczym.
Burmistrz Sławomir Kowalewski przypomniał, że w latach przedwojennych 30% mieszkańców to byli Żydzi, których potem w tym mieście mordowali hitlerowcy.
Ambasador Anna Azari swoje wystąpienie wygłosiła w języku polskim. Mówiła o historii ruchu syjonistycznego i powstawaniu Państwa Izrael, nawiązując do takich znanych postaci jak Teodor Herzl, czy jeden z twórców Państwa Izrael – Ben Gurion, który urodził się w Płońsku.
Bardzo ciekawie o ludzkich losach tych, z którymi Polacy przez 500 lat żyli po sąsiedzku i w symbiozie opowiedział prof. Leszek Zygner. Przypomniał tu nie tylko historię likwidacji gett na terenie Mazowsza. Opowiedział historię dziewiętnastoletniej mieszkanki Strzegowa Marii Tyk, która swój testament spisała na dwóch swoich fotografiach, które wyrzuciła już w czasie wywózki na śmierć. Prof. Zygner zaprezentował też wydaną przez Stację Naukową im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie księgę pamięci Żydów mławskich, której pierwszy egzemplarz otrzymała ambasador Anna Azari.
Pierwszą część konferencji zakończyło wystąpienie Moniki Krawczyk, Dyrektor Generalnej Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która przedstawiła projekt utworzenia „Szlaku Żydów Mazowieckich”.
W drugiej części konferencji prelekcje wygłosili:
dr Paweł Fijałkowski (ŻIH w Warszawie) – Żydzi na północnym Mazowszu w epoce staropolskiej
doc. Aleksander Kociszewski (PWSZ w Ciechanowie) – Rewir ciechanowski – próba ograniczenia mobilności przestrzennej ludności żydowskiej
prof. Janusz Szczepański (AH w Pułtusku) – Wkład Żydów w rozwój gospodarczy Mazowsza północnego w XIX i I połowie XX wieku (do 1939 r.)
dr Zbigniew Ptasiewicz (PWSZ w Ciechanowie) – Ciechanowscy Żydzi. Od 75 lat nie ma ich już wśród nas
dr Arkadiusz Meller (PWSZ w Ciechanowie) – Społeczność żydowska w Sierpcu w latach 1918 – 1942
mgr Adam Sztolsztejner (Mława) – Żydzi mławscy w okresie międzywojennym.
JK
Zobacz także…
Synagoga w Radzanowie będzie odrestaurowana. Wczoraj podpisano umowę
ja też
Ciagle Żydzi Żydzi, jacy oni ukrzywdzeni.
Mam tego dość.