Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wyróżnienie w konkursie historycznym dla uczennic z “Ekonomika”Kinga Pawłowska i Marta Bucholska, uczennice Zespołu Szkół nr 4 w Mławie zostały wyróżnione na konkursie historycznym pn. „Cena Niepodległości. Cmentarze i groby wojenne na Mazowszu”. Nagrody i wyróżnienia wręczał Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w przeddzień Dnia Niepodległości tj. 10 listopada w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Uczennice z Ekonomika wykonały pracę w kategorii literackiej.

– Udział w konkursie był dla nas niezwykłym przeżyciem  – powiedziała Kinga Pawłowska. – Cieszę się, że mogłam zgłębić historię o grobach ludzi, którzy walczyli o wolność Polski.

Zadowolona również była, Marta Bucholska.

– Miło jest otrzymać wyróżnienie na dzień przed rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę – dodała Marta Bucholska. – Zbieranie materiału i tworzenie pracy było dla nas swoistą „żywą” lekcją historii.

Przed wręczeniem nagród wykład historyczny w formie gawędy o Marszałku Piłsudskim wygłosił dr Bohdan Urbankowski, poeta, eseista, dramaturg i filozof. Uczestnicy i opiekunowie otrzymali jego książkę pod tytułem: „Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg” z indywidualną dedykacją. Organizatorzy konkursu wspomnieli, że słowo „niepodległa” umieszczone w prawym górnym rogu dyplomów jest elektronicznym skanem pochodzącym z własnoręcznie napisanego listu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wyraz został odświeżony i pokolorowany czerwono.

– Sądzimy, że umieszczenie kopii własnoręcznego pisma Józefa Piłsudskiego będzie wspaniałą pamiątką dla młodych uczestników tego konkursu – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Podczas spotkania wręczono nagrody w kategorii literackiej i audiowizualnej – w tej kategorii były dwa miejsca pierwsze ex aequo. Zaprezentowano dwa zwycięskie filmy i spot społeczny „Niepodległa jest dla wszystkich”.

Na pierwszą edycję konkursu wpłynęło ponad 60 prac wykonanych pod opieką merytoryczną nauczycieli. Mławskimi uczennicami opiekował się Michał Nowakowski nauczyciel historii. Konkurs został zrealizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. W związku ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało spot społeczny promujący 100-lecie niepodległości.

Laureatami pierwszej edycji konkursu są:

Kategoria literacka

Miejsce I – Natalia Grochal – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec-Grójec” z Grójca.

Miejsce II – Karolina Kowalewska – Zespół Szkół w Raciążu.

Miejsce III – Hubert Jastrzębski, Julian Maciejewski – II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi z Siedlec.

Wyróżnienie – Kornelia Brzostowska – Zespół Szkół N 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego z Pionek.

Wyróżnienie – Mateusz Rutkowski – Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego z Radomia.

Wyróżnienie – Kinga Pawłowska, Marta Bucholska – Zespół Szkół N4 im. Obrońców Mławy z Września 1939r. z Mławy.

Wyróżnienie – Ada Bednarczyk – Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Piłsudskiego z Warszawy.

Wyróżnienie – Martyna Gruczyk – Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza z Płocka.

Kategoria audiowizualna

Miejsce I – Magdalena Gosik, Wiktoria Petrykowska, Aneta Chyczewska, Igor Uliński – Zespół Szkół z Raciąża.

Miejsce I – Konrad Nowak, Robert Podlecki, Maciej Staniszewski, Jarosław Marciszewski – Zespół Szkół N2 im. Leona Rutkowskiego z Płońska.

Miejsce II – Weronika Rączka, Michał Gardzisz, Seweryn Makowski, Artur Kaczmarek – Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego z Warki.

Miejsce III – Weronika Krekora, Wiktoria Krekora – Zespół Szkół im. J. Śniadeckiego z Pionek.

red.

fot. RW


Zobacz także…

Aż 13 stypendystów marszałka jest z gminy Wieczfnia Kościelna!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
MK
MK
3 lata temu

Gratulacje!

zorro
zorro
3 lata temu

miszcz drugiego planu 😉 gratki dla dziewczyn!

Bart
Bart
3 lata temu

Zdolne i piękne 😀 Gratulacje dziewczyny!!!

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x