Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Takie przejście dla pieszych? Kierowcy nie wierzą własnym oczom


Tak namalowane przejście dla pieszych sprawia, że wszyscy kierowcy przed nim odruchowo zwalniają! Zobacz jak genialny pomysł na klasyczną zebrę mają w Indiach i Islandii.


Jak podaje m.in. portal webiniusy.com  w Indiach stworzono pracę artystyczną, która znalazła swoje praktyczne zastosowanie w poprawie bezpieczeństwa drogowego. Jest to projekt wzoru przejścia dla pieszych, który wykorzystuje efekt 3D. Z pewnej odległości kierowca pojazdu nadjeżdżającego prostopadle do specjalnie namalowanych pasów, odruchowo zwalnia gdyż widzi przed sobą spiętrzone bloki na jezdni.

W rzeczywistości to złudzenie optyczne powstałe w wyniku wykorzystania efektu głębi przy malowaniu „pasów zebry”. Podobne przejścia dla pieszych pojawiły się też w miasteczku Ísafjörður w Islandii. Tam również zastosowanie właściwej perspektywy podczas malowania zwykłych pasów sprawiło, że przejście dla pieszych stało się nie tylko bezpiecznym sposobem na zwrócenie uwagi kierowców, ale również niecodzienną atrakcją turystyczną.

Nawet w Islandii namalowanie takich pasów wymagało zgody wydziału transportu i policji. Władze islandzkiego miasteczka  taką zgodę uzyskały w niecałe trzy tygodnie i tak powstała niesamowita, trójwymiarowa „zebra”, a osiągnięty efekt prezentuje poniższy filmik. Oczywiście kierowcy do takiego rozwiązania szybko się przyzwyczajają i oswajają z niezwykłym efektem optycznym, ale jeżeli przed przejściem dla pieszych zwolnią, to cel został osiągnięty.

Zobacz koniecznie załączony filmik.


Zobacz także…

To nieprawdopodobna historia. Manekin udający człowieka rozjechany na „siódemce”!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianin
mławianin
3 lata temu

W Mławie jeszcze nie ma takich przejść dla pieszych poruszałem się po normalnie malowanych pasach, tak dotarłem do cmentarza komunalnego. Aby zobaczyć co się zmieniło, po artykule z dnia 30.10.2017 MOGIŁY ZALANE WODĄ–nie wejdziesz tam bez kaloszy. Aż trudno mi było uwierzyć w to co zobaczyłem, woda zniknęła, liście zniknęły, końcowe alejki wysypane białym piskiem czyste i wygrabione, niektóre groby wyprofilowane aż przyjemnie patrzeć. ADMIN WARTO ABY TO POKAZAĆ MIESZKAŃCOM, że jednak można a nasza krytyka w tym przypadku właścicielom firmy IMPERIAL tylko pomogła, oby taki przykładów reagowania na krytykę bez obrażania się nią oby takich przykładów w naszym mieście było coraz więcej, bo taka reakcja upewnia nas że warto informować na portalu o sprawach które wymagają poprawy z pożytkiem dla nas wszystkich. Przepraszam bywalców portalu, że tęmat który opisałem nie jest związany chociarz częściowo tak / z tym artykułem, ale jest bardzo o ważny.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  mławianin

Oby dla wszystkich krytyka stawała się bodźcem do działania, wszak krytyka powinna oddziaływać konstruktywnie na krytykowanego – ale to są tylko pobożne życzenia krytykantów 😀
Większość robi focha, jak usłyszy słowa krytyki.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x