Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W Zaduszki odwiedzali zapomniane groby


Na naszych cmentarzach coraz więcej mogił, na których nawet w Zaduszki nie ma kto zapalić ognika pamięci. Niektóre z nich niszczeją, niektóre są już przeznaczone do likwidacji. Widać je doskonale, zwłaszcza w tych dniach, gdzie wszyscy starają się aby mogiły ich bliskich były zadbane i przystrojone.

Młodzież z Forum Młodych PIS wraz z sympatykami w dniu 2 listopada odwiedzała takie właśnie zapomniane groby, zapłonęło na nich 350 zniczy. Na trzech mławskich cmentarzach, a także na cmentarzach w Lipowcu Kościelnym i Wieczfni Kościelnej, przy grobach na których pamięć o zmarłych wygasła zapalano znicze i modlono się w intencji osób tam spoczywających.

źródło i fot: M.P.

Zobacz także…

Pamięć o zapomnianych ofiarach uzależnień

Rzesze ludzi na cmentarzach. Pamiętamy o swoich bliskich zmarłych

Mogiły zalane wodą. Nie wejdziesz tam bez kaloszy

Już sprzątamy groby, kupujemy kwiaty i znicze

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

41
KOMENTARZE

avatar
1500
Mławianin
Gość
Mławianin

Można pisać, że nie wypada to albo tamto, że powinno być tak a nie inaczej, że ta partia lepsza czy gorsza, czy ten człowiek jest ok czy nie. Powiem krótko ważny jest efekt itd. Gadać i komentować potrafi każdy, robić już coś konkretnie nie. Gdyby nie oni to by te znicze nie zostały zapalone na grobach o których zapomiano, a to jest w tym momencie najważniejsze.

mławianin
Gość
mławianin

Czy tak ciężko Panu zrozumieć, że Radny Pol i PIS uprawiają od lat politykę na grobach, a Pan jeszcze to pochwala, myślę że należy Pan do tych którzy gadać i komentować potrafią, ale już zrobić coś dla społeczności to jednak Pan nie potrafi. Byłem na wszystkich mławskich cmentarzach, i wielu mławian i dzieci zapalało znicze na zapomnianych mogiłach, tylko że za nimi nie chodził fotoreporter aby ich zdjęcia zamieszczać na portalu, zostali bezimiennymi jak te mogiły, bo to co zrobili to nie było na pokaz lecz z serca ku pamięci. Dobrych uczynków nie robi się na pokaz, najpierw apelując do… Czytaj więcej »

marta
Gość
marta

Chyba chodziłes po sklepach z alkoholem lub melinach. Na cmentarzu nikt cię nie widział. Nie stać cię na fotografa bo tak w monopolu by zrobił zdjęcie z malpka w ręku. …hahaaaaahaaas

mławianin
Gość
mławianin

marta—-wystarczy że ciebie widzieli na cmentarzu mnie nie muszą widzieć bo ja nie robię nic na pokaz, a po twym poście widać że pisałaś go po wyjściu wprost z meliny, i zatarła ci się trzezwość myślenia i oceny. Sam się zastanawiam jaki lekarz jest ci potrzebny, aby uleczyć twe skołatane nerwy, w obronie twego znajomka/Radnego Pola/ psycholog a może psychiatra. Bo czytając twój post można odnieść wrażenie że jesteś mocno chora i siada ci w ocenie faktów psychika która wyraża się ostry atakiem nienawiści do ludzi inaczej myślących, ten post świadczy tylko o tobie, że jesteś strasznie zakompleksioną osobą i… Czytaj więcej »

Z Płońska
Gość
Z Płońska

Macie racje z tym cmentarzem Komunalnym. Błoto jak na polu uprawnym. Można się przewrócić !!! Przyjechałem do rodziny i… szkoda gadać, całe buty i nogawki upaprane, aż wstyd do domu wejść. Nie można chociaż jakimś żwirem tych alejek wysypać ? Kto tym zarządza ?

z bliska
Gość
z bliska

No tak trochę nam mławianom wstyd, że tak to wygląda tylko że nie wstydzą się ci co za to odpowiadają i dlatego mamy z tym problem, prawdopodobnie coś się zmieniło, po sobocie, szkoda że dopiero po Zaduszkach, no ale lepiej pózno niż wcale.

mławianin
Gość
mławianin

Ale dziś 2017.11.o7 byłem na cmentarzu o godz.13,oo i muszę przyznać że naprawdę się dużo zmieniło na lepsze, aż nie wierzyłem że można było tak zrobić, jednak krytyka się przydała nie poszła w las tylko dotarła do firmy IMPERIAL, a prace wykonywał prawdopodobnie w sobotę Pan Nieznański. ADMIN warto te zmiany na lepsze pokazać mieszkańcom. Panie Burmistrzu w budżecie na 2018, konieczne są środki aby zrobić tam drenaż i dokończyć alejki wykładając kostką, myślę że przed wyborami zdąży Pan to zrobić. Dobre jest to co zrobiono,—to nie znaczy że wszystko jest tam OKEY!!!!–ALE O TYM PRZY NASTĘPNEJ OKAZJI.

Grzesiek
Gość
Grzesiek

Świetne dzieło. Brawo młodzież.

Mławianin
Gość
Mławianin

No i Pan Pol ma następny awans, za taką akcje, jak prześle zdjęcia do centrali. Zapamiętajcie Państwo tą twarz, aby przy urnie odpowiednio mu za tą propagandową akcje zapłacić!!! aby przestał nas mławian dalej ośmieszać.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

nowoczesna pod sądy. Okularnik i alkoholik tez…

XYZ
Gość
XYZ

Panie Szymonie, Ciamajdan przed sądem wzywa .

Barbara
Gość
Barbara

Co Wy czytać nie potraficie ?! Wyraźnie było napisane na co jest kwesta, a i Panowie też informowali. Kto chciał, ten wrzucił, jego PRYWATNA SPRAWA. Jeżeli chodzi o sesję cmentarną, to fakt, niesmak pozostał. Rozumiem, informacja i zdjęcie ile zostało zniczy zebranych i jakie osoby to zorganizowały, ale pozować przy nagrobkach… Kampania zaczyna się wielkimi krokami, niedługo przyjdzie czas oświetleń ulicznych, chodników, spacerków z ukłonami do mieszkańców, a i zapewne nie jedna przecięta wstęga ochoczo załopocze na wietrze…

Polak
Gość
Polak

Godna pochwały akcja. Proszę się nie przejmować tymi zajadłymi utyskiwaczami.

Mławianin
Gość
Mławianin

Odezwał się PRAWDZIWY POLAK, bo za tej Władzy tylko tacy mają mieć rację, A POZOSTALI POLACY NIECH CZEKAJĄ NA SWÓJ CZAS.? oby w 2018 nadszedł czas i ludzie którzy nie będą wyróżniać i dzielić Polaków.

mławianin
Gość
mławianin

Takie oceny potrafią wystawiać tylko prawdziwi POLACY DOBREJ ZMIANY

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Burmistrz niedługo pomnik postawi w Mławie. podobno 1 listopada na cmentarzu kwestował zbierając na pomnik. Kto tu stawia pomniki

koko
Gość
koko

powinni byli kwestowac na drenaż i kolektor deszczowy zeby groby nie plywaly w blocie

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Tylko to nie burmistrz kwestował a Stowarzyszenie pana Golca. To pan Golec ponaciągał ludzi na pasę na ten pomnik. Teraz powinien ją w całości oddać Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Mławskiej na renowację starych zabytkowych grobów, bo to wymyślił z kwestą pod cmentarzem jest po prostu niemoralne. Tylko… jedna sprawa: nie zbierał chyba tych pieniędzy bez pozwolenia z ratusza, a więc ktomu dał pozwolenie nę kwestę? – burmistrz?. Jeśli tak, to niestety wina leży po stronie ratusza.

Lech Pe
Gość
Lech Pe

Zezwolenie na publiczną zbiórkę wydaje ministerstwo. Jak nie wiesz to się nie czepiaj. A to co zrobiło stowarzyszenie Golca to czyste świństwo. Cała Polska kwestuje na renowację starych, zaniedbanych nagrobków w dniu Wszystkich Świętych, tylko w Mławie zbiera się napomniki.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Widać, ze w ratuszu siedzisz :D. Tak wszystko dokładnie wiesz.
Tylko czemu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej zrezygnowało z corocznej kwesty.
Być może wtedy ludzie by się połapali i wrzucali swoje datki do właściwych puszek.
Golec winien oddać pieniądze na renowację starych zabytkowych grobów, bo większość kasy w puszkach prawdopodobnie pochodzi od ludzi, którzy nawet nie spojrzeli na co dają i myśleli, że dają na renowację grobów, a nie prywatny pomnik, który znów zeszpeci Mławę jak pomnik papieża, który jest po prostu brzydki.

mławianin
Gość
mławianin

Jeśli te zapytanie do mnie to odpowiadam—-nie siedzę w Ratuszu, a że znam wiele faktów i spraw to moja słodka tajemnica, z której z umiarem korzystam.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

To pytanie skierowane było do Lecha Pe, ale niestety nie odpowiedział

mławianin
Gość
mławianin

Bo tacy ludzie którzy nie wiedzą co piszą, a piszą ze słyszenia, nigdy Ci nie odpowiedzą, dzięki za szybką reakcję, i wyprowadzenie mnie z błędu.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Jednak burmistrz miał w tej zbiórce swój udział jak widać:
„Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie 1 i 2 listopada prowadziło na miejscowych cmentarzach zbiórkę pieniędzy. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na budowę pomnika ks. Jerzego Popiełuszki. Wśród kwestujących znaleźli się m.in. burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, jego zastępca Janina Budzichowska i przewodniczący rady miasta Leszek Ośliźlok.”
i to duży udział.
Zawsze zbierał na renowację grobów, a teraz na kolejny pomnik – DOBRA ZMIANA

Mławianin
Gość
Mławianin

Dziekanowi z osiedlowego kościoła znudziła się już samotna tablica, na frontonie kościoła, więc zażyczył sobie pomnika św.p księdza Jerzego, a wiernym sługom których wymieniasz + Golec nie trzeba dwa razy tego powtarzać, i tak zorganizowali sobie zbiórkę, na kanwie zezwolenia na zbiórkę RENOWACJA POMNIKÓW. I taka jest ta DOBRA ZMIANA. koko, drenaż i kolektor deszczowy to obowiązek miasta, które jest właścicielem tego cmentarza, a że daje zarabiać kasę innym, to jest temat na inną dyskusję, i powstaje pytanie, dlaczego Władzom miasta przeszkadzał były zarządca cmentarza, firma USKOM.

Jadwiga
Gość
Jadwiga

Piękna akcja. Piękna tradycja. Gratuluję pomysłu.

mławianin
Gość
mławianin

No tak swym komentarzem wywołałem do tablicy Radnego Pola aktywistę pisowskiej młodzieżówki, tylko coś z tych 350 zniczy za mało zaświeciło się na bezimiennych grobach. Komentując to zaangażowanie które mnie w ogóle nie dziwi dlatego że jest to tradycja pisowska od czasu katastrofy Smoleńskiej, tej Partii PIS najlepiej się pracuje w nekrofili, i tak jest już od lat dlatego na cmentarze chadzają zawsze z fotoreporterami aby móc się chwalić, fotkami. Tylko jako baczny obserwator mławskiego życia widziałem na cmentarzach działaczy i przedstawicieli innych Partii i stronnictw którzy zapalali znicze na bezimiennych mogiłach / Platformy, Nowoczesnej, PSL, SLD / tylko że… Czytaj więcej »

Monia
Gość
Monia

Od pana radnego to się odwal. Nie dorastasz mu do pięt.

Mławianin
Gość
Mławianin

Monia już ci raz napisałem że ten Pan Radny Pol, to może mi co najwyżej buty czyścić, po błocie które mi zostało, kiedy odwiedzałem Cmentarz Komunalny.

Monia
Gość
Monia

Czy ty masz buty, bukiecik hihih

mławianin
Gość
mławianin

Monia mam kalosze bo inaczej po tym cmentarzu nie da się chodzić

Monia
Gość
Monia

Mózg chyba pozostawiłes w kaluzach. ..zajezdzasz mi alkoholikiem z melin

mławianin
Gość
mławianin

Monia polecam ci post który skierowałem do marty, bo myślę że to jedna firma, wiesz nie lubię prowadzić polemiki z „paniami” które mają tylko jeden kierunek myślenia co świadczy o tym że mózg naprawdę się wam zlasował, a nienawiść do innych przysłania trzezwość myślenia.

z bliska
Gość
z bliska

Monia czyżbyś była asystentko Pana Radnego Pola, i piszesz posty z polecenia, ale na zdjęciu wyszłaś bardzo mizernie.

Loka
Gość
Loka

Buraki z ciamajdanu hihihi

leon
Gość
leon

Dla Ciebie Pan… Nowoczesna cie… to pod sąd demonstrowac…haha

Mojra
Gość
Mojra

Dokładnie, nie jeden mławianin/mławianka w tych dniach zapalił/a światełko od siebie na grobie zapomnianym, ale na litość… ludzie się z tym nie obfotografowują!!! Bo niby czemu to ma służyć? W tym przypadku głównie promocji partyjnej.

Andrzej
Gość
Andrzej

Co za obłuda. Na pokaz publikować zdjęcia z cmentarza. Jak wy się nie wstydzicie !? Brzydzę się taką polityką. Wiele osób modli się co roku na grobach i nikt nie robi z tego szopki. Pamiętaliście o zmarłych to oddajcie im honor i zachowajcie tą modlitwę dla siebie.

leon
Gość
leon

Jaka polityka. To fakty. Ocknij się. Niedługo Andrzejki ..hihihi

Mławianin
Gość
Mławianin

Panie Andrzeju bardzo trafna ocena,działań tego „młokosa” z partyjnej przybudówki PIS, oni już wstydu nie mają od lat, dla nich nekrofilia, to trampolina do władzy, a obłuda to i tak bardzo delikatne określenie ich działań.

///
Gość
///

Na cmentarz z fotografem