Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Sensacyjny wyrok sądu. Uchwała o podwyżkach cen wody i ścieków w Mławie jest niezgodna z prawem i nieważna


Alina Gulczyńska

KSP Mława nabór

Taka decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest precedensem w skali kraju. Przede wszystkim jednak ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszego miasta. Oznacza bowiem, że uchwała wprowadzająca od 1 lipca 2016 r. 39% podwyżkę cen ścieków i 3% wody jest niezgodna z prawem i nieważna.

Okazuje się, że Rada Miasta Mława po raz kolejny podjęła uchwałę niezgodną z prawem Nie tak dawno Wojewoda Mazowiecki unieważnił uchwałę w sprawie odrzucenia skargi Haliny Pszczółkowskiej na burmistrza uznając, że narusza prawo w sposób istotny i jest w całości nieważna. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny również uznaje, że uchwała w sprawie zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, wprowadzająca wspomniane podwyżki, również narusza prawo i jest nieważna. Skutkiem stwierdzenia nieważności uchwały jest jej wyeliminowanie z obrotu prawnego od chwili podjęcia (ex tunc). Oznacza to zatem uznanie braku skuteczności stosowania aktu od chwili jego podjęcia.

Na rozprawę przed sądem, która odbyła się  w dniu 22 września 2017 r. nie pofatygował się żaden z opłacanych przez miasto prawników. Za to do Warszawy chciało się pojechać Alinie Gulczyńskiej – reprezentującej mieszkańców, którzy się pod skargą na uchwałę rady miasta podpisali. Wnosząc przed sądem o unieważnienie zaskarżonej uchwały argumentowała m.in., że została ona podjęta bez konsultacji ze społeczeństwem, związkami zawodowymi i innymi organizacjami jak też, że narusza przepisy Konstytucji R.P, kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o zbiorowy zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a także przepisy rozporządzenia Ministra Budownictwa o zatwierdzaniu taryf, oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

– Sąd uznając skargę za zasadną, unieważnił uchwałę oraz zobowiązał radę miasta do naprawienia szkody wyrządzonej mieszkańcom, poprzez zwrot pobranych opłat. Mieszkańcy wygrali. Jest sukces. Nie można pozwalać, żeby nam na głowę wchodzili. Jak można było coś takiego zrobić? – mówiła po rozprawie Alina Gulczyńska.

O przesłankach, którymi kierował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przy wydawaniu takiego rozstrzygnięcia napiszemy bardziej szczegółowo, gdy opublikowany zostanie wyrok wraz z uzasadnieniem. Już teraz jednak, należy przypomnieć jak w ogóle doszło do tej sprawy.

Zgodnie z ustawą wniosek o zatwierdzenie nowych taryf na okres od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 został złożony do burmistrza Sławomira Kowalewskiego. Przed jego skierowaniem pod obrady rady miasta burmistrz winien dokonać analizy poprawności kalkulacji cen, dopiero wtedy przedkłada go do zatwierdzenia radzie miasta. Burmistrz nie miał wątpliwości, że 39% podwyżka jest zasadna. 31 maja projekt uchwały wpływa pod obrady rady miasta. Tylko radni Henryk Kacprzak, Michał Pol i Jerzy Rakowski głosują przeciw tej uchwale, pozostali radni głosują za zaproponowanymi przez burmistrza taryfami.

7 czerwca 2016 r. Alina Gulczyńska i Kamil Przybyszewski w imieniu mieszkańców kierują do rady miasta pismo, wzywające do usunięcia naruszenia prawa w uchwale dotyczącej podwyżki opłat za odprowadzanie ścieków i domagają się jej uchylenia.

28 czerwca rada miasta odrzuca wezwanie do cofnięcia  podwyżki opłat za ścieki złożone przez Alinę Gulczyńską i Kamila Przybyszewskiego. Uchwala za to dopłatę w kwocie 330 tys. dla spółki WODKAN, mającą złagodzić przez pół roku skutki tak wysokiej podwyżki cen ścieków dla mieszkańców.

26 lipca 2016 za pośrednictwem Urzędu Miasta w Mławie Alina Gulczyńska w imieniu mieszkańców kieruję skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

22 września 2017 roku sprawa trafia na wokandę WSA w Warszawie i kończy się unieważnieniem uchwały.

Nie oznacza to, że wyrok WSA wejdzie automatycznie w życie. Rada miasta oczywiście może jeszcze złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

101 - liczba komentarzy w artykule "Sensacyjny wyrok sądu. Uchwała o podwyżkach cen wody i ścieków w Mławie jest niezgodna z prawem i nieważna"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Cecylia
Gość

Wielu startuje, zwycięzca jest jeden. Ten kto zrovi falstart nie bierze udziału. Pani dobiega zawsze. Gratuluję Pani wraz z moją rodziną i znajomymi. Trzymam kciuki za kolejne sukcesy, których Pani życzę.

Szalom
Gość

Brawo pani Alicjo, jedyns sama i do końca. Proszę nie dać sobie tego przyćmić nikomu.

Outsider
Gość

Tylko Pani Alicja Gulczyńska sprawę doprowadziła do końca. Proszę opini publicznej nie wprowadzać w błąd. Trzeba było być z panią Alą do końca.

mławianin
Gość

a może by tak się Pan Kamil Przybyszewski odezwał i wyjaśnił nam jak było naprawdę po co mamy zabierać sobie czas i wzajemnie na siebie nalatywać i jednych gloryfikować a drugich ganić, Panie Kamilu czas aby Pan zabrał głos, proszę nie uciekać od odpowiedzialności.

Mławiak
Gość

Brawo Pani Alina Gulczyńska i Panie Kamilu Przybyszewski!!! Super wiadomość!!! Nie można tak sobie podwyższać cen za WODĘ i ścieki !!!!

Student
Gość

Mławianin, bo wólczanin.

mławianin
Gość

Student chyba Pułtuskiej uczelni? a czy WÓLKA leży poza granicami naszego miasta?

Mławianka
Gość

Wspaniała wiadomość! A swoją drogą, innym precedensem w powiecie mławskim jest prawdopodobnie jedyna gmina w Polsce, gdzie nie utworzono 8-klasowych szkół podstawowych (gm. Wiśniewo) Polecamy zapoznanie się z tematem panie redaktorze.

Mławiak
Gość

A co Mławianko? Już wietrzysz pismo nosem? Szkoda, że nosek zawodzi… i wiadomości masz trochę niekompletne.

Mławianka
Gość

O jakim wietrzeniu pisma nosem pan mówi? Podałam fakt. A wiadomości widocznie pan ma niekompletne więc proszę się doinformować zanim cokolwiek pan napisze.

wpDiscuz