Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

X rekonstrukcja Bitwy pod Mławą połączona z pokazem współczesnych czołgów


Widowisko historyczne „Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą” odbywa się już po raz dziesiąty. Tym razem połączone zostało ono z pokazem współczesnego sprzętu bojowego polskiej armii. Tak więc oprócz czołgów, pojazdów bojowych i uzbrojenia z okresu II wojny światowej na przedpolach Mławy pojawiły się w pokazie dynamicznym czołg PT41 Twardy, Leopard, BRDM, BWP 1 oraz dwa samoloty myśliwskie MIG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim.


Tegoroczna rekonstrukcja miała pokazać dysproporcję pomiędzy atakującymi polskie pozycje siłami niemieckimi, a broniącymi ich polskimi żołnierzami. Stąd duża liczba piechoty i sprzętu niemieckiego. Wśród wielu grup rekonstrukcyjnych od lat pojawiających się w tym widowisku wystąpili również rekonstruktorzy białoruscy i litewscy. Stworzona na potrzeby widowiska scenografia nawiązywała do autentycznych wydarzeń, związanych z budową linii obronnej. Budowane schrony bojowe powstawały pod atrapami stodół i szop, tak więc i na potrzeby wczorajszej rekonstrukcji schrony pod Uniszkami również „zniknęły” pod drewnianą zabudową. Samo odtworzenie fragmentów bitwy pod Mławą poprzedziła prezentacja sprzętu bojowego, którego użyto do rekonstrukcji fragmentów wydarzeń z września 1939 r. Autorem scenariusza do X rekonstrukcji Bitwy pod Mławą jest Sławomir Cisowski, a realizatorem widowiska Military Art. sp.z.o.o z Sochaczewa.

Z patriotycznym przekazem płynącym ze wspomnień związanych z wojną obronną 1939 roku dobrze komponował się koncert zespołu Forteca, który zagrał na scenie nieopodal pola rekonstrukcji bezpośrednio po zakończeniu widowiska.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

JK

Galeria cz. 1

« 1 z 9 »

                                                                                                                                   fot. J. Kącki

Galeria cz. 2

« 1 z 9 »

                                                                                                                            fot. H. Kuczkowska

Galeria cz. 3

« 1 z 8 »

                                                                                                                              fot. Ł. Piotrowski

 

 

Zobacz także…

Mławskie obchody wybuchu II wojny światowej – część I

Czołgi w centrum Mławy – piknik militarny trwa

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x