Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Sławomir Kowalewski kandydat na burmistrza Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
Cezary Kądrzycki kandydat do Rady Miasta Mława
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością i Marsz dla Życia i Rodziny


W niedzielne popołudnie ulicami naszego miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Uczestnicy przemaszerowali z kościoła w parafii pw. Św. Rodziny do miejskiego parku, gdzie odbyła się część artystyczna w ramach obchodzonego w Mławie po raz drugi  Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością. Obchody można by uznać za wyjątkowe i bardzo udane, gdyby nie pewne mankamenty, wcale nie wynikające z winy organizatorów.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Tegoroczny marsz zgromadził bardzo wielu uczestników. Barwny pochód z transparentem i flagami, śpiewając religijne piosenki przemaszerował ulicą Kopernika, Lelewela i Sienkiewicza aż do sceny w miejskim parku.

Tu, po powitaniu uczestników i gości, rozpoczęła się część artystyczna. Przed licznie zgromadzoną publicznością mogliśmy zobaczyć występy grupy Bractwo Małych Stópek z ZS nr 4, uczniów Szkoły Podstawowej nr 6, dzieci  z Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 4, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy w Mławie, grupę teatralną „Debeszczaki” z Domu Pomocy Społecznej w Bogurzynie, młodzież z Gimnazjum nr 1, grupę „Pozytywnie zakręceni” ze Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” przy MOPS Mława, scenkę teatralną w wykonaniu członków i podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Mławie. Gościnnie wystąpili artyści z nidzickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a po nich zespół gospodarzy Katolickiego Stowarzyszenia „Serce za serce” w przebojowo wykonanych piosenkach „Nasz Bóg” i „pan jest pasterzem moim”.

Jako goście honorowi mławskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością na scenie wystąpili Robert Szpręgiel (baryton),  Joanna Stefańska-Matraszek (sopran, Warszawska Opera Kameralna)) i akompaniująca  Małgorzata Piszek (pianistka, pracuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej). Koncert tych artystów cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Plac pod sceną praktycznie był pełen słuchaczy i była to frekwencja niezbyt często widywana na imprezach w mławskim parku.

Robert Szpręgiel to artysta z Mławy, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Po studiach zaczął pracę w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Brał udział w takich realizacjach jak: „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha – rola Morfeusza, „Piotruś Pan” do muzyki J. Stokłosy oraz „Miss Saigon” C. Schonberga. Po kilku latach postanowił jednak wrócić do śpiewu klasycznego i skierował swoje kroki do Warszawskiej Opery Kameralnej.

W chwili obecnej śpiewa w wystawianych przez Operę dziełach Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Kurpińskiego, Moniuszki, Albertiniego, Strawińskiego oraz współczesnych kompozytorów jak np. Bernadetta Matuszczak, Józef Koffler. Można go zobaczyć m.in. w „Napoju miłosnym”, „Cosi fan tutte”, „Henryku VI na łowach”’, „Zaide” , „Cyruliku Sewilskim”, Don Giovanni” , „The Rake′s Progress” oraz „Zbrodni i karze”.

W repertuarze artysty jest także rola w spektaklu „Kobiety Świata”, który wchodzi w skład nowatorskiego projektu Opera Lihgt. Ponad to partie wokalne i operowe w utworach J. S. Bacha, J. F. Haendla, P. Czajkowskiego, M. Ravela, G. Bizeta, F. Chopina, J. Galla, St. Niewiadomskiego, Z. Noskowskiego, T. Birda oraz wiele utworów z gatunku musicalu i muzyki rozrywkowej. Współpracuje także z Estradą Stołeczną koncertując w różnych krajach Europy jak również Filharmonią Zamojską, Słupską i Krakowską Operą Kameralną. Bierze również udział w projektach kulturalnych i artystycznych produkowanych przez TV Polską m.in. Koncert Galowy Godła „Teraz Polska”, Nagrody Kisiela, Koncert Papieski Patroni Europy, Viva Najpiękniejsi, Patriotyczne Pieśni Wojskowe nagrane dla Programu 2 TVP. Z koncertami i spektaklami teatralnymi Robert Szpręgiel odwiedził takie kraje jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Słowenia, Japonia.

W podsumowaniu II Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością wypada napisać, też o pewnych mankamentach, choć nie jest to wina organizatorów – Katolickiego Stowarzyszenia „Serce za serce” i Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  Koło w Mławie.

Pierwszy i chyba najbardziej przykry to szwankujące nagłośnienie na scenie, które zapewniał Miejski Dom Kultury. Nic tak nie peszy wykonawców jak usterki techniczne, zanikający dźwięk, nie działające mikrofony i małej mocy kolumienki. A tak niestety było. Słuchaczom nie dostarczyło to najlepszych wrażeń i takie komentarze wśród publiczności padały. Druga rzecz, to brak podjazdu dla wózkowiczów na scenę. Jeden z nich dostawał się tam po zaimprowizowanym we własnym zakresie, ułożonym na schodach najeździe. Drugiego po prostu „wstawiono” z wózkiem na scenę. Takich barier architektonicznych w naszym mieście dawno już być nie powinno.

JK

« 1 z 5 »
Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500