Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością i Marsz dla Życia i Rodziny


W niedzielne popołudnie ulicami naszego miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Uczestnicy przemaszerowali z kościoła w parafii pw. Św. Rodziny do miejskiego parku, gdzie odbyła się część artystyczna w ramach obchodzonego w Mławie po raz drugi  Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością. Obchody można by uznać za wyjątkowe i bardzo udane, gdyby nie pewne mankamenty, wcale nie wynikające z winy organizatorów.

KPS Mława rekrutacja
Reklama


Tegoroczny marsz zgromadził bardzo wielu uczestników. Barwny pochód z transparentem i flagami, śpiewając religijne piosenki przemaszerował ulicą Kopernika, Lelewela i Sienkiewicza aż do sceny w miejskim parku.

Tu, po powitaniu uczestników i gości, rozpoczęła się część artystyczna. Przed licznie zgromadzoną publicznością mogliśmy zobaczyć występy grupy Bractwo Małych Stópek z ZS nr 4, uczniów Szkoły Podstawowej nr 6, dzieci  z Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 4, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy w Mławie, grupę teatralną „Debeszczaki” z Domu Pomocy Społecznej w Bogurzynie, młodzież z Gimnazjum nr 1, grupę „Pozytywnie zakręceni” ze Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” przy MOPS Mława, scenkę teatralną w wykonaniu członków i podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Mławie. Gościnnie wystąpili artyści z nidzickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a po nich zespół gospodarzy Katolickiego Stowarzyszenia „Serce za serce” w przebojowo wykonanych piosenkach „Nasz Bóg” i „pan jest pasterzem moim”.

Jako goście honorowi mławskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością na scenie wystąpili Robert Szpręgiel (baryton),  Joanna Stefańska-Matraszek (sopran, Warszawska Opera Kameralna)) i akompaniująca  Małgorzata Piszek (pianistka, pracuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej). Koncert tych artystów cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Plac pod sceną praktycznie był pełen słuchaczy i była to frekwencja niezbyt często widywana na imprezach w mławskim parku.

Robert Szpręgiel to artysta z Mławy, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Po studiach zaczął pracę w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Brał udział w takich realizacjach jak: „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha – rola Morfeusza, „Piotruś Pan” do muzyki J. Stokłosy oraz „Miss Saigon” C. Schonberga. Po kilku latach postanowił jednak wrócić do śpiewu klasycznego i skierował swoje kroki do Warszawskiej Opery Kameralnej.

W chwili obecnej śpiewa w wystawianych przez Operę dziełach Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Kurpińskiego, Moniuszki, Albertiniego, Strawińskiego oraz współczesnych kompozytorów jak np. Bernadetta Matuszczak, Józef Koffler. Można go zobaczyć m.in. w „Napoju miłosnym”, „Cosi fan tutte”, „Henryku VI na łowach”’, „Zaide” , „Cyruliku Sewilskim”, Don Giovanni” , „The Rake′s Progress” oraz „Zbrodni i karze”.

W repertuarze artysty jest także rola w spektaklu „Kobiety Świata”, który wchodzi w skład nowatorskiego projektu Opera Lihgt. Ponad to partie wokalne i operowe w utworach J. S. Bacha, J. F. Haendla, P. Czajkowskiego, M. Ravela, G. Bizeta, F. Chopina, J. Galla, St. Niewiadomskiego, Z. Noskowskiego, T. Birda oraz wiele utworów z gatunku musicalu i muzyki rozrywkowej. Współpracuje także z Estradą Stołeczną koncertując w różnych krajach Europy jak również Filharmonią Zamojską, Słupską i Krakowską Operą Kameralną. Bierze również udział w projektach kulturalnych i artystycznych produkowanych przez TV Polską m.in. Koncert Galowy Godła „Teraz Polska”, Nagrody Kisiela, Koncert Papieski Patroni Europy, Viva Najpiękniejsi, Patriotyczne Pieśni Wojskowe nagrane dla Programu 2 TVP. Z koncertami i spektaklami teatralnymi Robert Szpręgiel odwiedził takie kraje jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Słowenia, Japonia.

W podsumowaniu II Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością wypada napisać, też o pewnych mankamentach, choć nie jest to wina organizatorów – Katolickiego Stowarzyszenia „Serce za serce” i Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  Koło w Mławie.

Pierwszy i chyba najbardziej przykry to szwankujące nagłośnienie na scenie, które zapewniał Miejski Dom Kultury. Nic tak nie peszy wykonawców jak usterki techniczne, zanikający dźwięk, nie działające mikrofony i małej mocy kolumienki. A tak niestety było. Słuchaczom nie dostarczyło to najlepszych wrażeń i takie komentarze wśród publiczności padały. Druga rzecz, to brak podjazdu dla wózkowiczów na scenę. Jeden z nich dostawał się tam po zaimprowizowanym we własnym zakresie, ułożonym na schodach najeździe. Drugiego po prostu „wstawiono” z wózkiem na scenę. Takich barier architektonicznych w naszym mieście dawno już być nie powinno.

JK

« 2 z 5 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500