Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
MediaExpert Mława Praca Doradca Klienta

To ewenement. Wojewoda unieważnił uchwałę rady miasta


To naprawdę sytuacja nadzwyczajna. Uchwała jest sprzeczna z prawem i w całości nieważna – uznał wojewoda.  26 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki w trybie nadzorczym unieważnił uchwałę podjętą przez radnych 28 marca tegoż roku a dotyczącą skargi radnej Haliny Pszczółkowskiej na burmistrza. Wtedy to rada miasta, a wcześniej komisja rewizyjna rozpatrując tę skargę  uznała ją za bezzasadną.

Słoneczne ogrody Mława

Nadzór prawny wojewody wytknął  cały szereg uchybień w podjętej uchwale i uznał, że narusza ona prawo w sposób istotny i jako sprzeczna z prawem jest w całości nieważna.

Przede wszystkim wojewoda wskazał naruszenie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, nakazującego m.in. zawarcie w uchwale uzasadnienia faktycznego i prawnego takiego rozstrzygnięcia. To czterozdaniowe uzasadnienie, które zawierała uchwała, uznał za lakoniczne i nie spełniające wymogów KPA.  Za nieprawne uznał również żądanie, aby skarżąca wskazała w skardze konkretne przepisy, które mogły zostać naruszone. Wojewoda podkreślił, że to obowiązkiem organu administracji publicznej jest w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy.

Wojewoda w ramach przyznanych uprawnień sprawuje nadzór nad samorządami w zakresie legalności. Tak więc po każdej sesji rady miasta uchwały przesyłane są do nadzoru prawnego wojewodzie. Jeżeli podjęta uchwała narusza prawo, ten w ciągu 30 dni od daty jej otrzymania orzeka o jej nieważności w całości lub w części. W opisywanym przypadku te naruszenia prawa były tak istotne, że wojewoda unieważnił uchwałę w całości.

W praktyce samorządowej unieważnienia uchwały przez wojewodę są raczej sporadyczne. Najczęściej zdarzają się przy uchwałach dotyczących gospodarki przestrzennej. Unieważnienie uchwały w sprawie skargowej to naprawdę ewenement. Tym większy, że znamienita większość rady miasta  to zasiadający w niej od kilkunastu lat ci sami, doświadczeni radni. A dodatkowo miasto płaci wcale niemałe pieniądze kancelarii za obsługę prawną i wszystkie uchwały wchodzące pod obrady sesji – w tym również ta unieważniona – opiniowane są przez radcę prawnego.

Tak więc rozpatrzenie skargi na burmistrza wróciło do punktu wyjścia. Prawdopodobnie skargą ponownie zajmie się komisja rewizyjna, a potem jej rozstrzygnięcie trafi znów pod obrady rady miasta. Rada Miasta Mława może też odwołać się od rozstrzygnięcia wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w ciągu 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

JK

Mława – rozstrzygnięcie nadzorcze – rozpatrzenie skargi

Zobacz także:

Który burmistrz ma być sądzony?

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

51
KOMENTARZE

1500
doktor odbyt

Worek mosznowy chwytamy oburacz i ciagniemy do wysokosci oczu. To powinno przyniesc ulge. Dla tych co nie maja worka . Ciagniemy worek kolegi oczywiscie po uprzednim uzgodnieniu. Gdyby i to nie pomoglo. Biegniemy glowa do przodu najlepiej bardzo szybko.

Czytelniczka

Pozdrawiam całą redakcję „Codziennika”. Dzięki wam wiem, co dzieje się moim rodzinnym mieście,bowiem obecnie mieszkam w Warszawie. Z tym unieważnieniem uchwały przez Wojewodę, to nie jest niestety odosobniony przypadek. W Warszawie Wojewoda unieważnił nie tak całkiem dawno uchwałę tutejszej rady miejskiej dotyczącą referendum, czym zirytował mieszkańców. Na szczęście kombinacji z powiększeniem stolicy nie będzie – odpuścili. Zresztą Kaczyński,co prawda niechętnie ale jednak przyznał, że prawo nie działa wstecz. A tak przy okazji pozdrowienia dla mławskiego fanklubu Legii.

And

Tak z ciekawości. Wojewoda unieważnił jedną uchwałę o referendum w W-wie na ile podjętych?

Marek

Ale o czym ta dyskusja. W 2018 r. i tak mławianie wybiorą czy też my wybierzemy tych samych radnych i tego samego burmistrza. Socjotechnika Kowalewskiego jest przecież skuteczna. Podoba się nam jak nas chwali, mówi dzień dobry i się uśmiecha. Więc znowu zagłosujemy za jego socjotechniką wyuczoną na szkoleniach. Założycie się?

Jarząbek

Mnie od zawsze tali fałsz i lisie oczka mierziły, nigdy nie darzę sympatią i zaufaniem takich ludzi, ale może jestem ewenementem: jestem osobą niepodatną na hipnozę, a więc może na socjotechnikę również.

z bliska

Radny zaradny i Radny bezradny, po pierwsze nie jesteście RADNYMI, po Waszych postach widać jak kpicie z tych prawdziwych Radnych / albo z samych siebie/ ale to Wasze pisanie nadaje się raczej do kabaretu, zgłoście się do MDKu i tam skorzystają z Waszych talentów,

Teflonowy burmistrz

Rada Miasta Mlawa- Teflonowa Rada Miasta Mlawa
Radni Miasta M- inaczej: Tefloniacy.

Radny Bezradny

Twój wniosek mnie po prostu obezwładnił. Ja nie jestem radnym? Ja, ktory wszystko wie o diecie i technice głosowania? To Ja najwyżej rękę podnoszę bez oderwania pośladków od stołka. Widziałem raz jak Radny Zaradny podniósł wyżej ale On oszukał. Został poproszony w przerwie o opamiętanie i teraz chodzi na zajęcia rozwijające technikę do tego nowego drogiego, miejskiego fitness klubu na stadionie. Masz racje. Myślałem o tym aby uczęszczać na jakies zajęcie tamże, jednak chodzę na zebrania do klubu AA i mogło by się to zle zakończyć dla mojej terapii. Więc mimo chęci nie idę. Rozumiesz co mam namyśli? Poza tym… Czytaj więcej »

z bliska

A oto propozycja do nazwy tego Twojego kabaretu—-UCHO MIEJSKICH GAMONI RADNYCH BEZRADNYCH, tym postem potwierdzasz tylko że do kabaretu się nadajesz

Radny Bezradny

No to chociaż ktos mnie docenił i wskazał właściwą drogę mojego rozwoju. Kabaret!!! Dziękuje Ci za wiarę i docenienie moich umiejętności. Dotychczas kryłem się z tym i nawet w kuluarach spotkań w urzędzie nie odważyłem się ich wypróbować. Teraz mam dzieki Tobie, wreszcie cel w życiu i nie będę juz musiał chodzić w czasie mojej pracy(oczywiście pracuje na samorządowym) na te nudne sesje. Nie będę uczył się na pamięć schematu, kiedy mam podnieść a kiedy opuścić rękę. Twoja nazwa kabaretu, poczyniona jak widzę po latach obserwacji mlawskich realiów „politycznych” jest wspaniała i nie będę szukał lepszej ale……wiesz, tak sobie teraz… Czytaj więcej »

Radny zaradny

My radni ustąpimy sami, nie trzeba nas przeganiać. Nasze żony i mężowie już mają pracę w urzędzie bądź jednostkach miasta. Córki i synowie też mają. Jeszcze tylko załatwimy wnukom i adiu.Tak jeszcze ze dwie, trzy kadencje.

Radny Bezradny

O nie. Jeszcze NIE!!! Nikt mnie stąd nie wyrzuci i sam tez nie odejdę, bo biore dietę. Poza tym zajmijcie się urzędnikami a nie radnymi. Teraz jest taka nowomoda na kupowanie mieszkań na siebie lub rodzinę w intratnej lokalizacji za przystępną cenę. Ja biorę dietę, przychodzę na godzinę, mam rozpisany grafik, kiedy podnoszę rękę a kiedy mam jej nie podnieść i tyle w temacie.

z bliska

Jeden tekst a generuje tyle postów o działaniach naszych przedstawicieli, którzy za nic nie robienie, biorą co m-c 1.500 zł, a za taką kwotę inni mieszkańcy muszą ciężko pracować, czekam aż w roku wyborczym ta aktywność będzie wielokrotnie większa, i wreszcie zrobimy my wyborcy sami porządek z tak nie kompetentną RADĄ MIASTA MŁAWY, nasze miasto zasługuje na lepszych przedstawicieli, nie szczęśćmy czasu i wysiłków, aby CI Przedstawiciele przeszli do historii, czas powiedzieć DOŚĆ PANOWIE RADNI WASZ CZAS SIĘ SKOŃCZYŁ.!!!!!! A MY WYBORCY W ROKU 2018 DO ROBOTY!!!

Teflonowy burmistrz

Pana slowa sa jak Miod dla Moich uszu.
Pognac te kolko wzajemnej adoracji.
Rozbic ten beton nepotyzmu, klamstw, kumiterstwa, oszustw i glosowania na niekorzysc mieszkancow.

Piotr

Kiedyś w jednym z artykułów o zawieszeniu katechetki, informowano „– Ze względu na powagę i trudność sprawy dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie zwróciła się do burmistrza z prośbą o udzielenie pomocy prawnej – informuje Magdalena Grzywacz, rzeczniczka urzędu.” To jak podstawie opinii takich kompetentnych prawników z ratusza to zawieszenie miało miejsce, to ja nie mam więcej pytań .

Arek

Skoro w ratuszu pracują tacy nie kompetentni ludzie, to pytanie ile ustaw naszej rady pod przewodnictwem radnego Ośliźlok i na zlecenie Kowalewskiego zostało uchwalonych jako prawne buble? A kolejne pytanie to czy pierwszy rezygnacje z pracy złoży szanowny pan radca prawny w urzędzie, czy zostanie zdymisjonowany przez ratusz.

Przewodniczący Os. Nr 8

Mysle, ze takich uchwal bylo wiele wiecej. Przeciez pismo, ktore wnioslem z pania A.G., dotyczace: Wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, tez zostalo uznane za bezzasadne. Dobrze, ze ten temat ujrzal swiatlo dzienne.

Pablo

Przecież się wycifałeś…..Pani Alicja temat ciągnęła do końca.

Ktoś...

Po prostu pięknie.
Urząd Miasta Mławy wraz ze swoją Radą miejską znajdzie się na ustach całej Polski. Na wszystkich szkoleniach będzie podawany ten przykład jako przykład braku profesjonalizmu i całkowitej ignorancji rozpatrywania skarg przez władze miejskie.
Panie burmistrzu i wysoka rado nie wstyd Wam?

Piotr

Wstyd, bo portal propagandowy burmistrza milczy na ten temat. A o informacjach o zawieszeniu katechetki publikował w trybie pilnym.

Ktoś...

Tu się nie ma czym chwalić, Piotrze.
To wstyd, wstyd na całą Polskę (ciekawe czy burmistrz tak samo się z tego cieszy jak z tego, że będzie mógł kandydować w przyszłych wyborach, pan przewodniczący tak samo groźny i dumny, a ten pan obok tak samo zblazowany jak na zdjęciu wyżej), no ale może dzięki takiemu mławskiemu przypadkowi inne rady miejskie i gminne nie popełnią już tak kardynalnych błędów.
Dlatego też tuba internetowa burmistrza nabrała wody w usta.

Teflonowy burmistrz

Tuba propagandowa wlodarza, nie osmieli sie podkopywac jego pozycji.
Deweloperka trzyma szefa przy zyciu politycznym.

Zainteresowany

no i gdzie są teraz te wszystkie głosy potępienia Pszczółkowskiej? Jednak coś było na rzeczy skoro Wojewoda dopatrzył się uchybień! Może w końcu wyjaśni się jak to było z tą decyzją o likwidacji przejazdu.

Karol

I tak wybiorą tych samych radnych i tego samego burmistrza. Bo lud głupi wszystko kupi. Założycie się, że Kowal znowu będzie burmistrzem? I radnych większość będzie tych samych? No, o co zakład?

Tylko ona jedyna

Zakladam sie. Co w zamian, jak wygram?

Karol

Przekonanie wygrasz. Przegkonanie, że nie masz racji. Proszę przypomnij sobie ten komentarz, wkrótce po wyborach samorządowych w 2018 r. Bo będzie tak jak mówię

Tylko ona jedyna

Zalozmy się o dobrego litra czystej wódki i sloik swojskich ogórkow kiszonych. Czy przystaje pan na ten przedmiot zakladu ?

yappers

Podbijam zakład do dwóch słoików ogórków kiszonych 😉

Tylko ona jedyna

Zakład stoi. Oczywiscie mowie to powaznie.

Jarząbek

No piękne kwiatki.
Mieszkańcy Mławy kogo Wy wybieracie do RM od lat? – raz się nie sprawdził, to powinniście dać k…a i tyle, a nie, niektórzy radni bezradni jak ci na zdjęciu przyrośli ty…mi do swoich stołków i wszędzie ich pełno, ale znać się na niczym nie znają, nie znają przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, które to powinni znać już na pamięć będąc radnymi tyle kadencji.

z bliska

Szanowny Panie Przewodniczący, na tym portalu już pisałem o Panskim działaniu za przeproszeniem wytykając Panu błędy, i tak jak bym wykrakał decyzja Wojewody tylko to potwierdza, sam Pan się przekonał że działanie na rozkaz, i podpisywanie uchwał jak leci przynosi takie efekty, ale myslę że wyborach 2018 mieszkańcy dadzą Panu odpocząć, aby mógł si e Pan zając uczciwą Pracą.

Piotr

Brawo Pani radna Pszczółkowska ! Ktoś w końcu wziął się za ten ratuszowy beton. Buta i zarozumiałość Burmistrza i przewodniczącego jest tak duża, że myśleli, że nie muszą prawa przestrzegać. Wstyd, że na tylu radnych, tylko jedna zna się na tym co robi.

z bliska

To nie Radna Pszczółkowska się na tym zna, po prostu ma dobrych doradców, którzy zapędzili w kozi róg nawet prawników w RATUSZU, a że w Mlawie zasiedział się beton to widać od dawna, najwyższy czas aby ruszyć to towarzystwo, tylko jest pytanie kto to zrobi, jaka grupa mławian podejmie się tego zadania, to jest kluczowe pytanie, na które odpowiedz poznamy w 2018 roku, MŁODZI WYBORCY DO DZIEŁA—-TYLKO WY MOŻECIE TĄ RADĘ PRZEMEBLOWAĆ, to nie jest takie trudne, trzeba poświęcić tylko więcej czasu i zaangażowania a efekty na pewno przyjdą, a do mławskich wyborców czy nie znudziło się wam patrzenie przez… Czytaj więcej »

Przewodniczący Os. Nr 8

Na kazdej sesji wypominaja mi, ze nie przestrzegam regulaminu oraz ze nie znam statutu Jednostki Pomocniczej Miasta Mlawa- Osiedle Nr 8 Obroncow Mlawy. Przy okazji dajac do zrozumienia, ze nie znam sie na tym, co robie. Jasno z tego wynika, ze to RM uchwalila takie bubel, ze sam Wojewoda uniewaznil uchwale, za ktora glosowali radni. I kto tu sie na niczym nie zna ?

Przewodniczący Os. Nr 8

Powinno byc: taki bubel.

Radny Bezradny

Ja się nie znam? Ja, Radny Bezradny? Ja proszę Pana biorę dietę. Jezeli mi ją płacą to znaczy, ze pracuje dobrze. Przeciez gdy zamawia Pan usługę hydraulika, zeby przykręcił Panu kran do rury a on przykręci go do kaloryfera, to mu Pan nie zapłaci, bo nie wykonał dobrze pracy-prawda? Mi jednak płacą!!! Czyli Ja Radny Bezradny pracuje dobrze!!! Pana insynuacje są obrzydliwe. Ja się po prostu na tym znam i koniec.

Przewodniczący Os. Nr 8

Porusza pan, dosc czesta, kwestie diet radnych. Zdarza sie od czasu do czasu, ze niektorzy mysla, ze przewodniczacy zarzadow osiedli, maja diete w rownej diecie radnego.
By rozwiac te watpliwosci, moge powiedziec, napisac, ze dieta przewodniczacego wynosi slownie dwiescie zlotych (200) za udzial w sesji RM.

Przewodniczący Os. Nr 8

*równą
*często

z bliska

Panie Przewodniczący proszę sie nie przejmować przyjdzie czas że te wypominanie przyniesie dobry skutek, A WIĘC WYTRWAŁOŚCI W DZIAŁANIU!!!!!!, jak sam Pan widzi to ci Panowie ze zdjęcia nie mają racji.

Przewodniczący Os. Nr 8

Szanowny Panie: Z bliska, ja tez nie zawsze mam racje i jesli sie pomyle, to przyznam sie do tego. Ale czy RM ma odwage powiedziec ze popelnila blad ? Nawet jesli o cos prosze, zapytuje, wnioskuje, to nie po to, by walczyc z burmistrzem czy RM, albo panem Przewodniczacym. Istnieja problemy, ktore chce by zostaly rozwiazanie. Problemy, o ktorych czesto wspominam, dotycza mieszkancow. Moim celem jest dazenia do umocnienia pozycji Wolki, do polepszenia sytuacji osiedla, dbalosci o srodowisko. Jesli jakis problem zostaje rozwiazany, to ciesze sie i mieszkancy rowniez. Serdecznie dziekuje za wsparcie bliskich moim myslom Mieszkancom i fantastycznemu Zarzadowi… Czytaj więcej »

z bliska

Panie Przewodniczący, myślę że nie jest Pan tak naiwnym człowiekiem że uwierzy Pan w to że obecna Władza przyzna się do błędu, powiem wprost to marzenia ściętej głowy, każda Władza i nie tylko mławska ma to do siebie że nigdy się nie przyzna do błędu, znając Pańską aktywność,można mieć nadzieje że w najbliższych wyborach da Pan znać o sobie z całą mocą i znajdzie grupę młodych i zaangażowanych ludzi i doprowadzi Pan do zmiany tego mławskiego szkodliwego układu, proszę pilnować realizacji powstania tej Pańskiej incjatywy/PARK/, a w Pańskiej działalności życzę samych sukcesów, i proszę pamiętać że nie raz popełniane błędy… Czytaj więcej »

Przewodniczący Os. Nr 8

Serdecznie dziekuje za te slowa☺ Wielkim sukcesem bylo zwyciestwo w II Mlawskim Budzecie Obywatelskim. Autorem projektu jest Marcin Ogrodowczyk. Ojcami i matkami zwyciestwa: Miedzkancy Mławy, dlaczego mieszkancy,-ktos mnie kiedys sie o to zapytal?*Odpowiedzialem, ze wielu mławian z roznych osiedli glosowalo za tym projektem. Na chwile obecna wraz z mieszkancami czekamy na wylonienie wykonawcy projektu. Co do przyznania sie do bledu mlawskiej wladzy to oni nigdy sie nie myla- tak twierdza. Jak ktos jest im niewygodny, to publicznie tego kogos osmieszaja oraz odbieraja glos. Obecna wladza jest mi obca, nie mam z nia nic wspolnego. Mieszkancy Mławy zaslugują na dobrego burmistrza,… Czytaj więcej »

Maga

„od kilkunastu lat ci sami, doświadczeni radni” doświadczeni HAHAHAHAHAh no własnie czas ich zmienić bo im się już pomysły skończyły na rządzenie

Radny Bezradny

Ja Radny Bezradny pobierający regularnie diety oświadczam, ze wiedziałem o tym, bo przeciez za to biorę wlasnie pieniądze ale miałem i podniosłem rękę „za”. Jestem z tego dumny i uważam, ze przyczyni się to do rozwoju Miasta Mlawy. Poza tym zapraszam wszystkich do zamieszkania w Naszym Miescie.

z bliska

W miescie tak rządzonym jak pokazuje decyzja Wojewody, wątpie aby ktos zdecydował się zamieszkać, dobra jest samokrytyka, ale Panie Radny Pan naprawdę jest bezradny, takie Pańskie działania niestety nie przyczynią się do rozwoju naszego miasta.

Jarząbek

Radny bezradny masz rację, tacy są nasi radni, nie myślą, tylko podnoszą łapki do góry zgodnie z wolą włodarza i skarbnika UM, no i plama panowie radni, obciach jakich mało.
Popisaliście się, nie ma co.
Wojewoda Wam i burmistrzowi wykazał Waszą niekompetencję i ignorancję, a radca prawny UM po takiej ośmieszającej go decyzji powinien odejść na własne żądanie

Zdumiony

Jarząbek ma rację. Jest tak jak w Sejmie, jak prezes każe, tak głosują.

Teflonowy burmistrz

Czas skontrolowac i zdyscyplinowac oraz nauczyc przestrzegania regulaminu Rade Miasta. Panie Oslizlok poucza pan innych, a czemu nie poucza pan radnych ?

z bliska

Jest tak jak w powiedzonku „uczył Marcin Marcina, a sam g***i jak ś****a, i tak to jest w przypadku Pana Przewodniczącego i tego gościa który siedzi koło niego, jak widać po decyzji Wojewody, najwyższy czas aby tym Panom dać już odpocząc, i odstawić ich od koryta ktore sami sobie przyznali/diety/ ZA NIC NIE ROBIENIE, jasne że to wstyd nie tylko dla Radnych, ale co robią tam Prawnicy, można powiedzieć jaki szef taka reszta. PANOWIE OŚLIZLOK I WOJNAROWSKI CZAS NA URLOP, dośc brania kasy za nic nie robienie.

SĄSIAD MŁAWY

Kampania wyborów do samorządu rozpoczęta.Powyżsi komentatorzy to zapewne,kandydaci na dodrą zmianę do ratusza.Co macie mieszkańcom do zaoferowania,bo na razie to przebieracie nogami w miejscu,nie mogąc doczekać się na swoje miejsce przy korycie.Po waszej dobrej zmianie,Mława stanie się ostoją bezrobocia.Najpierw do szkoły,apotem do władzy.

Teflonowy burmistrz

Ja siedzisz przy korcie i wydajesz dzwieki: chrum, chrum, to nie dziw sie, jak oderwa Cie od koryta i bedziesz robil: kwik, kwik.
Twoj pan juz sie boi.
Miejmy nadzieje, ze mieszkancy pogonia ta Rade Miejskich Apologetow Burmistrz i jego rzadow!