Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

To ewenement. Wojewoda unieważnił uchwałę rady miasta


To naprawdę sytuacja nadzwyczajna. Uchwała jest sprzeczna z prawem i w całości nieważna – uznał wojewoda.  26 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki w trybie nadzorczym unieważnił uchwałę podjętą przez radnych 28 marca tegoż roku a dotyczącą skargi radnej Haliny Pszczółkowskiej na burmistrza. Wtedy to rada miasta, a wcześniej komisja rewizyjna rozpatrując tę skargę  uznała ją za bezzasadną.

KSP Mława nabór

Nadzór prawny wojewody wytknął  cały szereg uchybień w podjętej uchwale i uznał, że narusza ona prawo w sposób istotny i jako sprzeczna z prawem jest w całości nieważna.

Przede wszystkim wojewoda wskazał naruszenie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, nakazującego m.in. zawarcie w uchwale uzasadnienia faktycznego i prawnego takiego rozstrzygnięcia. To czterozdaniowe uzasadnienie, które zawierała uchwała, uznał za lakoniczne i nie spełniające wymogów KPA.  Za nieprawne uznał również żądanie, aby skarżąca wskazała w skardze konkretne przepisy, które mogły zostać naruszone. Wojewoda podkreślił, że to obowiązkiem organu administracji publicznej jest w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy.

Wojewoda w ramach przyznanych uprawnień sprawuje nadzór nad samorządami w zakresie legalności. Tak więc po każdej sesji rady miasta uchwały przesyłane są do nadzoru prawnego wojewodzie. Jeżeli podjęta uchwała narusza prawo, ten w ciągu 30 dni od daty jej otrzymania orzeka o jej nieważności w całości lub w części. W opisywanym przypadku te naruszenia prawa były tak istotne, że wojewoda unieważnił uchwałę w całości.

W praktyce samorządowej unieważnienia uchwały przez wojewodę są raczej sporadyczne. Najczęściej zdarzają się przy uchwałach dotyczących gospodarki przestrzennej. Unieważnienie uchwały w sprawie skargowej to naprawdę ewenement. Tym większy, że znamienita większość rady miasta  to zasiadający w niej od kilkunastu lat ci sami, doświadczeni radni. A dodatkowo miasto płaci wcale niemałe pieniądze kancelarii za obsługę prawną i wszystkie uchwały wchodzące pod obrady sesji – w tym również ta unieważniona – opiniowane są przez radcę prawnego.

Tak więc rozpatrzenie skargi na burmistrza wróciło do punktu wyjścia. Prawdopodobnie skargą ponownie zajmie się komisja rewizyjna, a potem jej rozstrzygnięcie trafi znów pod obrady rady miasta. Rada Miasta Mława może też odwołać się od rozstrzygnięcia wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w ciągu 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

JK

Mława – rozstrzygnięcie nadzorcze – rozpatrzenie skargi

Zobacz także:

Który burmistrz ma być sądzony?

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

51 - liczba komentarzy w artykule "To ewenement. Wojewoda unieważnił uchwałę rady miasta"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
doktor odbyt
Gość

Worek mosznowy chwytamy oburacz i ciagniemy do wysokosci oczu. To powinno przyniesc ulge. Dla tych co nie maja worka . Ciagniemy worek kolegi oczywiscie po uprzednim uzgodnieniu. Gdyby i to nie pomoglo. Biegniemy glowa do przodu najlepiej bardzo szybko.

Czytelniczka
Gość

Pozdrawiam całą redakcję „Codziennika”. Dzięki wam wiem, co dzieje się moim rodzinnym mieście,bowiem obecnie mieszkam w Warszawie. Z tym unieważnieniem uchwały przez Wojewodę, to nie jest niestety odosobniony przypadek. W Warszawie Wojewoda unieważnił nie tak całkiem dawno uchwałę tutejszej rady miejskiej dotyczącą referendum, czym zirytował mieszkańców. Na szczęście kombinacji z powiększeniem stolicy nie będzie – odpuścili. Zresztą Kaczyński,co prawda niechętnie ale jednak przyznał, że prawo nie działa wstecz. A tak przy okazji pozdrowienia dla mławskiego fanklubu Legii.

And
Gość

Tak z ciekawości. Wojewoda unieważnił jedną uchwałę o referendum w W-wie na ile podjętych?

Marek
Gość

Ale o czym ta dyskusja. W 2018 r. i tak mławianie wybiorą czy też my wybierzemy tych samych radnych i tego samego burmistrza. Socjotechnika Kowalewskiego jest przecież skuteczna. Podoba się nam jak nas chwali, mówi dzień dobry i się uśmiecha. Więc znowu zagłosujemy za jego socjotechniką wyuczoną na szkoleniach. Założycie się?

Jarząbek
Gość

Mnie od zawsze tali fałsz i lisie oczka mierziły, nigdy nie darzę sympatią i zaufaniem takich ludzi, ale może jestem ewenementem: jestem osobą niepodatną na hipnozę, a więc może na socjotechnikę również.

z bliska
Gość

Radny zaradny i Radny bezradny, po pierwsze nie jesteście RADNYMI, po Waszych postach widać jak kpicie z tych prawdziwych Radnych / albo z samych siebie/ ale to Wasze pisanie nadaje się raczej do kabaretu, zgłoście się do MDKu i tam skorzystają z Waszych talentów,

Radny Bezradny
Gość
Twój wniosek mnie po prostu obezwładnił. Ja nie jestem radnym? Ja, ktory wszystko wie o diecie i technice głosowania? To Ja najwyżej rękę podnoszę bez oderwania pośladków od stołka. Widziałem raz jak Radny Zaradny podniósł wyżej ale On oszukał. Został poproszony w przerwie o opamiętanie i teraz chodzi na zajęcia rozwijające technikę do tego nowego drogiego, miejskiego fitness klubu na stadionie. Masz racje. Myślałem o tym aby uczęszczać na jakies zajęcie tamże, jednak chodzę na zebrania do klubu AA i mogło by się to zle zakończyć dla mojej terapii. Więc mimo chęci nie idę. Rozumiesz co mam namyśli? Poza tym… Czytaj więcej »
z bliska
Gość

A oto propozycja do nazwy tego Twojego kabaretu—-UCHO MIEJSKICH GAMONI RADNYCH BEZRADNYCH, tym postem potwierdzasz tylko że do kabaretu się nadajesz

Radny Bezradny
Gość
No to chociaż ktos mnie docenił i wskazał właściwą drogę mojego rozwoju. Kabaret!!! Dziękuje Ci za wiarę i docenienie moich umiejętności. Dotychczas kryłem się z tym i nawet w kuluarach spotkań w urzędzie nie odważyłem się ich wypróbować. Teraz mam dzieki Tobie, wreszcie cel w życiu i nie będę juz musiał chodzić w czasie mojej pracy(oczywiście pracuje na samorządowym) na te nudne sesje. Nie będę uczył się na pamięć schematu, kiedy mam podnieść a kiedy opuścić rękę. Twoja nazwa kabaretu, poczyniona jak widzę po latach obserwacji mlawskich realiów „politycznych” jest wspaniała i nie będę szukał lepszej ale……wiesz, tak sobie teraz… Czytaj więcej »
Teflonowy burmistrz
Gość

Rada Miasta Mlawa- Teflonowa Rada Miasta Mlawa
Radni Miasta M- inaczej: Tefloniacy.

Radny zaradny
Gość

My radni ustąpimy sami, nie trzeba nas przeganiać. Nasze żony i mężowie już mają pracę w urzędzie bądź jednostkach miasta. Córki i synowie też mają. Jeszcze tylko załatwimy wnukom i adiu.Tak jeszcze ze dwie, trzy kadencje.

Radny Bezradny
Gość

O nie. Jeszcze NIE!!! Nikt mnie stąd nie wyrzuci i sam tez nie odejdę, bo biore dietę. Poza tym zajmijcie się urzędnikami a nie radnymi. Teraz jest taka nowomoda na kupowanie mieszkań na siebie lub rodzinę w intratnej lokalizacji za przystępną cenę. Ja biorę dietę, przychodzę na godzinę, mam rozpisany grafik, kiedy podnoszę rękę a kiedy mam jej nie podnieść i tyle w temacie.

wpDiscuz