Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Konrad Wojnarowski nr na liście PSL Koalicja Wybory 2019
Logo
meblolux
Marek Kiełbiński PiS wybory 2019

Biało – czerwona. Zmięta, poszarpana i brudna


Za nami długi, choć zimny majowy weekend. Jak corocznie dla wielu z nas, to dobra okazja by wziąć kilka dodatkowych dni wolnego i wyjechać na dłużej gdzieś za miasto. Gdziekolwiek. Można do ciepłych, południowych krajów, a można też na działkę lub ot tak, w Polskę.

Jolanta Karpińska pozycja 19 PiS Powiat Mławski zasługuje na posła wybory 2019


Ten długi majowy weekend na początku maja zawdzięczamy „kumulacji” świąt. Bowiem 1. maja przypada święto państwowe niegdyś zwane Świętem Pracy, a 3. maja Święto Narodowe Trzeciego Maja. Dzielący te święta, będące zawsze dniami wolnymi od pracy, dzień 2. maja, już od trzynastu lat jest obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

I właśnie o tej fladze wypadałoby rzec lub napisać słów kilka. Jeżeli wierzyć sondażowi CBOS z 2016 roku, 88 procent Polaków uważa się za patriotów, w tym 43 procent deklaruje to zdecydowanie. 9 procent nie określa się mianem patrioty, a 3 proc. nie ma zdania. Nieco trudniej już jest, gdy przychodzi zdefiniować co oznacza bycie patriotą i w czym się to przejawia. Również z tego badania wynika, że najczęściej narodową dumę odczuwamy z sukcesów polskich sportowców. To widać na ulicach. Manifestujemy ją wtedy powszechnym eksponowaniem barw narodowych, poczynając od chorągiewek na samochodach, a kończąc na elementach stroju jak koszulki, kapelusze, wstążki, kokardy, a nawet malowanki na twarzach.

O wiele trudniej przychodzą nam inne przejawy postaw patriotycznych. Z mławskich, wieloletnich już obserwacji uczestników, nawet tylko tych najważniejszych uroczystości i świąt państwowych wynika, że nie cieszą się one zainteresowaniem „zwykłych” mieszkańców. Co prawda przez ostatnie dwa lata w Mławie, ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja harcerze łączą festyn „Wszyscy jesteśmy biało – czerwoni”. Jednak – przynajmniej na razie – trudno uznać, że te działania zwiększają zainteresowanie oficjalnymi obchodami. Prędzej można by uznać, że stanowią dla nich pewną alternatywę.

Ponownie odwołując się do badania CBOS, statystycznie 74 proc. badanych twierdzi, że przynajmniej raz wywiesiło polską flagę w związku z obchodami świąt państwowych lub przy innych okazjach. I to jest zadziwiający wynik. Łatwo bowiem zaobserwować i to nie tylko w Mławie, że flagi narodowe wywieszają jedynie nieliczni obywatele. Dlaczego tak się dzieje? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Może pokutują w nas zaszłości z poprzedniego systemu, kiedy kazano nam nosić na przemian czerwone a rzadziej biało-czerwone szturmówki. Może czekamy, aż flagę wywiesi administracja bloku? Może nie mamy flagi, drzewca, uchwytu na elewacji? W tej materii ciekawą inicjatywę wykazał wójt gminy Wiśniewo. Mianowicie zakupił kilkadziesiąt flag narodowych i za pośrednictwem radnych rozdał je mieszkańcom gminy. I pewnie jest to jakiś sposób na to, by przynajmniej w części pojawiły się one na domach przy okazji świąt państwowych.

Na drugim krańcu zachowań są sytuacje, gdzie flaga państwowa a czasem barwy narodowe wywieszone są praktycznie cały rok na maszcie. Jest tak nie tylko na urzędach. Takie maszty można zobaczyć też na prywatnych działkach rekreacyjnych i posesjach. I niestety czasem widać (również w Mławie) jak biało – czerwona wisi zakurzona, brudna i postrzępiona przez wiatr.

Jeśli chcemy być szanowani w świecie jako Polacy, przede wszystkim sami szanujmy własne symbole narodowe. I to wcale nie dlatego, że za ich znieważanie można być ukaranym.

Dość tu przywołać pewien program telewizyjny, w którym miniaturki flagi polskiej wetknięto w atrapy psich odchodów. Innym przykładem były kontrowersje z biało – czerwonym bannerem rzuconym na kopiec kredy podczas manifestacji ZNP pod sejmem.

Tak więc, szanujmy i wywieszajmy naszą flagę. Pamiętajmy przy tym, że flaga musi być czysta, niepostrzępiona ani zmięta. Nie może dotykać podłogi, ziemi lub wody. Nie można umieszczać na niej rysunków lub napisów. Jedynym godnym sposobem, aby zniszczyć flagę, jest jej niepubliczne spalenie, lub rozdzielenie pasów barw.

ZygZak

Zobacz także:

Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia nie oblekają tego w słowa

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

6
KOMENTARZE

avatar
1500
z bliska
Gość
z bliska

Osa ma——Ja też tego nie wymyśliłem, ale dobre wzorce należy przenosić na nasz mlawski grunt, mam taką nadzieje że te uwagi o masztach i flagach dotrą do burmistrza, i na DNI MŁAWY staną przed Ratuszem maszty, jesli nie to po prostu wybiorę się do tej Władzy, i upomnę sie o te słuszne sprawy, a jeśli nie to skrzyknę mławskich rzemieslników i postawimy maszty na gwiazdkę dla Pana Burmistrza,.

Leszek Nowak
Gość
Leszek Nowak

Wywieszam, bo kocham mój kraj. Znam wielu ludzi, którzy – tak jak autor tekstu napisał – nie robią tego właśnie ze względu na zaszłości z poprzedniego systemu, ale są też tacy, którzy nie wywieszają flag, bo są zawiedzeni obecnymi władzami państwowymi. Myślę jednak, że nie powinniśmy w tej sytuacji patrzeć na te dwie kwestie, lecz właśnie na uszanowanie Ojczyzny.

z bliska
Gość
z bliska

Minęło kilka dni —–i trzeba zadac pytanie? i co Pani Rzecznik, w tym temacie FLAGI tak trudno jest odpowiedzeć za ile lat staną te maszty

Osa ma
Gość
Osa ma

Przestań się dopytywać. Nie będzie masztów, bo tego nie wymyślił burmistrz. A tylko jego pomysły są słuszne, dobre i najlepsze. I to jest też stanowisko rzecznika. Jak zostaniesz burmistrzem postawisz maszty i wywalisz rzecznika, albo na odwrót …

Anonimowo
Gość
Anonimowo

ZygZag z tym spaleniem to bym polemizował,a ekologia to co?

z bliska
Gość
z bliska

Przy tej okazji chciałbym zwrócić uwagę i zaapelować do władz miasta Mławy, aby rozważyły a być może zrealizowały sprawę trzech masztów przed ratuszem na których były by flagi MŁAWY–POLSKI I UNII EUROPEJSKIEJ kiedy wielokrotnie jestem w terenie widzę ten szczególny obrazek i powiewające flagi nawet w co niektórych gminach powiatu, czy nie warto by aby w Mławie też tak było, a przy tych przepięknych rabatowych trawnikach z bratków i tulipanów, wokół ratusza byłby to piękny widok. Panie Burmistrzu to naprawdę drogo nie kosztuje—–PROSZĘ.