Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia nie oblekają tego w słowa


mikrofonGadulstwo, gadulstwo, straszne gadulstwo – zwykł mawiać z niesmakiem jeden ze znajomych – wnikliwy obserwator i uczestnik przede wszystkim mławskiego życia publicznego – weteran sesji, konferencji, uroczystości i fet organizowanych z różnych okazji i pretekstów.


Śmiało jednak zaryzykuję tezę, że choć zjawisko nie jest dla naszych stron tak charakterystyczne jak skojarzenia np. z LG Town, wysypiskiem śmieci czy kurnikami, jednak występuje i to w przestrzeni nie tylko publicznej. Nie jest ono nowe, ani w dziejach ludzkości, ani Mławy. Już na przełomie naszej ery doczekało się traktatu autorstwa Plutarcha a potem przemyśleń wielu innych sławnych ludzi.

„A gdyby za swe słowa człowiek płacić miał, to nikt by chwalić siebie nie próbował wszak. Lecz gdy z powietrza gadaninę może brać za darmo, każdy sobie używa; czy łże, czy prawdę mówi – straty nie ponosi stąd!” – to słowa przypisane Eurypidesowi w traktacie Plutarcha „o Gadulstwie”.  Może komuś i dziś zabrzmi ten cytat znajomo?

W przestrzeni publicznej najlepszą okazją do gadulstwa są wszelakie oficjalne imprezy z udziałem różnych Ważnych Zaproszonych Gości.  Może to być wójt, burmistrz, starosta, marszałek, poseł, radny, przewodniczący, sekretarz, delegat, kierownik, dyrektor, doktor, profesor, a bywa też i sponsor (z góry przepraszam jeżeli kogoś pominąłem). Po prostu VIP. Gdy okazja jest wysokiej rangi przemawiających jest zwykle kilku a nawet kilkunastu. I nie ma zmiłuj się. Pół biedy gdy to uroczystość z udziałem osób dorosłych. A widzieliście kiedyś uroczystość szkolną? Już po kilku minutach dzieci ziewają, kręcą się i odwracają, nawet pod czujnym okiem swoich nauczycielek. Dorosłym na takie zachowanie nie pozwala wrodzona przyzwoitość lub wyuczona kindersztuba, ale mimo tego, to wcale nie jest rzadki obrazek gdy tylne rzędy półgłosem konwersują w trakcie oficjalnych wystąpień. No i wreszcie treść samych oracji. Nie raz – również w Mławie słyszeliśmy wypowiedzi oficjalne, w których istota uroczystości to jedynie pretekst do przemowy zupełnie nie w tym temacie. Perory składające się z samych wyświechtanych banałów, pasujących do każdej okazji – to też nie rzadkość. A ile razy kolejny VIP rozpoczyna swoją wypowiedź od „ jak powiedział mój przedmówca …”?  I zamiast w tym momencie skończyć – płynie, płynie, płynie… Ktoś może zapyta, dlaczego więc tacy mówcy otrzymują na zakończenie oklaski? Myślę, że to taka swoista zemsta zmęczonych słuchaczy. Oni klaszczą z ulgi, że skończył – on myśli że tak świetnie przemówił. Ubolewamy nad brakiem uczestnictwa tzw. „zwykłych mieszkańców” w uroczystościach oficjalnych. Może to właśnie gadulstwo sprawia, że ci, którzy tam być nie muszą omijają je szerokim kołem.

Plutarch jak przystało na filozofa – moralistę podaje receptę na gadulstwo, której częścią jest twierdzenie : „Należałoby takie osoby przyzwyczajać do pisania oraz do wygłaszania utworów dla samych siebie”. Choć może bardziej do nas (do nich?) trafi współczesne: „Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa” – Juliana Tuwima?

 ZygZak

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Teflonowy burmistrz
Teflonowy burmistrz
5 lata temu

Mistrz okrągłych gadek w tym miescie jest tylko jeden. Jest nim: Sławuś Kolarz.

z bliska
z bliska
5 lata temu

A jednym z etatowych mówców z okazji różnych uroczystości mławskich jest niezastąpiony senator MARIA JACKOWSKI—-dyżurny komentator na każdy temat wszystkich stacji TV.

Xyz
Xyz
6 lata temu

Gadulstwo czy ględzenie? jak zwał tak zwał, ale to święta prawda. na wszystkich jublach tak jest. spęd i gadki szmatki. gdyby zapytać o czym była mowa to pewnie i sam mówca by nie wiedział …

Mla
Mla
6 lata temu

A gdzie opisano zwyczaj naszego kochanego zacnego profesora J?

As
As
6 lata temu

Szkoda że nic nie ma o przemówieniach w trakcie kampani wyborczej ostatnio. trzeba było słyszeć przemowę bufoniastego Kondzia w szkole na Wólce. teraz rozumiem dlaczego tak mu klaskali na koniec

oSa
oSa
6 lata temu

Tak właśnie było na ostatnim mławianinie roku nawet w kościele bezsensowne przemowy a ksiądz to nie wiedział już co ma zrobić. wstawał, siadał i w ogóle tam długo i bez sensu

Nowy
Nowy
6 lata temu

Wypisz wymaluj o mławskim burmistrzu. Ale jaja!

Bywalec
Bywalec
6 lata temu

Faktycznie „złotoustych” nam nie brakuje

XL
XL
6 lata temu

Bardzo trafne spostrzeżenia. Gratuluję

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x