Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zdejmij plecak w autobusie… Czy Twój bagaż jest zmęczony?


MKM, czyli Mławska Komunikacja Miejska, korzysta z niej dziennie bardzo wielu mieszkańców i przyjezdnych, by dostać się do szkoły, pracy, urzędu, szpitala czy na zakupy. Powstała, aby żyło się nam łatwiej. Dla posiadaczy karty mławiaka jest bezpłatna, bez niej bilet nie kosztuje dużo. Bo czy 2 złote jako normalny bilet, a 1zł jako ulgowy to tak wiele?


Sam bardzo często korzystam z tej komunikacji, bo przystanki są w bardzo fajnie rozmieszczonych miejscach i dostanę się zawsze tam gdzie chce, z niewielkim wkładem własnej siły. Problem zaczyna się w godzinach szczytu, a i tak już w dużym stopniu został rozwiązany, i mamy na trasie nr 1 duże autobusy mogące pomieścić więcej osób.

Prawdziwy problem stwarzamy MY SAMI. Sami sobie przeszkadzamy w podróży. Ilekroć jadę autobusem po godzenie 7 czy 9 rano w stronę miasta, bądź popołudniu, gdy uczniowie jadą/wracają ze szkoły, osoby pracujące do/z pracy, w okresie letnim właściciele ogródków działkowych z warzywami i kwiatami z własnych posesji, to zawsze jest niemiłosierny ścisk.

 # JEDZIE NAS DWOJE – JA I PLECAK/TORBA

Osoby z plecakami na plecach zajmują dwa miejsca zarówno stojąc jak i siedząc – kiedy na jednym miejscu siedzi uczeń a na drugim obok Jego plecak. Sami narażają się także na możliwość kradzieży. – Mając plecak na plecach nikt nie jest w stanie wiedzieć, czy  ich rzeczy osobiste nie są właśnie wyjmowane. A przecież można to łatwo i z pożytkiem dla ciała rozwiązać. Zdjęcie plecaka oszczędzi – miejsce – i nasze plecy. Zostanie także odciążony kręgosłup.

Pytanie narzuca się GDZIE TRZYMAĆ PLECAK?? – Gdy stoimy: w rękach, blisko nóg (pomiędzy nogami) bądź położony na butach, natomiast gdy siedzimy: na kolanach.

Przechodząc do drugiej części tytułu… jeżdżę i widzę, jak jedzie pasażer, a na siedzeniu obok stoi plecak, torba podróżna, torba sportowa, itp… Jedno, co przychodzi mi na myśl, to pytanie – czy ten bagaż jest zmęczony??

Odpowiedz powinna być prosta i zrozumiała – nie, nie jest – jednak spytany pasażer odpowiada – a coś przeszkadza?

Tu sytuacja jest taka sama jak w sytuacji z plecakiem na plecach, odstaw w miejsce, by nie przeszkadzało innym współpasażerom.

 # MASZ ZDROWE NOGI – STÓJ NA NICH

Nasza komunikacja jest stosunkowo dobrze oznakowana, są miejsca wyznaczone dla niepełnosprawnych, dla schorowanych i starszych osób, matek z dziećmi. Małe niebiesko-białe piktogramy bardzo ładnie przedstawiają to czego, a raczej jakiej grupy osób się tyczą. Zachowajmy tym samym trochę zasad dobrego wychowania i gdy widzimy w autobusie osobę, która powinna zająć wyznaczone stanowisko – przepuśćmy ją i ustąpmy miejsca.

 # SZTURM – ALE POWOLI

Ilekroć stoję na przystanku widzę pewną bardzo niepokojącą sytuację, która kiedyś może skończyć się jakimś nieszczęściem.

Przecież ten autobus nie ucieknie, a jeśli będziemy stosować się do innych zasad savoir-vivre to każdy pasażer wsiądzie i wysiądzie w godny sposób. Nie ma potrzeby wpychać się na siłę, zajmować „ulubione miejsce”, czy przepychać współpasażerów, którzy często przez brak miejsca nie są w stanie przesunąć się do przodu bądź do tyłu.

Trzymajmy się zasady, że wpierw  trzeba WYJŚĆ, żeby ktoś mógł WEJŚĆ. Pamiętajmy, aby wysiadać w kolejności:  kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, a później reszta pasażerów.

 # HALO! NO JADE!

Nie wszyscy jadący autobusem muszą słuchać mojej/Twojej rozmowy telefonicznej.

Zdarza się, że osoba jadąca obok rozmawia głośno przez telefon – nie bójmy się zwrócić uwagę. Jeśli sprawa telefoniczna nie jest związana z czyimś zdrowiem bądź życiem, to można przeprosić i po wyjściu z autobusu oddzwonić.

Sam przyznaje się do faktu rozmów, ale tylko w sprawach bardzo ważnych, inne… staram się nie prowadzić i nie wprowadzać w dyskomfort innych osób, bo po co mają wiedzieć „co jadłem, gdzie byłem, co z kim robiłem”.

 # MORZA SZUM, PTAKÓW ŚPIEW..

Może trochę ciut nie na topie piosenka, ale o tych piosenkach też jest mowa. Jedziemy i słuchamy muzyki. U nas w MKM-kach kierowcy w 99% mają włączone radio i możemy posłuchać wiadomość, jakiejś spokojnej muzyki, informacji z miasta.

Nie zmuszajmy nikogo do słuchania naszej muzyki, nie narzucajmy hałasu. Jeżeli koniecznie chcemy słuchać swojej muzyki, zakupmy i używajmy słuchawek. Wchodząc do miejsca, jaką jest komunikacja publiczna, załóżmy słuchawki i delikatnie zmniejszmy poziom dźwięku tak, by inni mogli swobodnie podróżować.

To tylko kilka z zasad, jakie chyba powinny być respektowane w naszej Mławskiej Komunikacji Miejskiej. Zasad, które znajdują się w regulaminie, ale rzadko kiedy są przestrzegane – niestety…

SK

Zobacz także…

Mława. Pieszy na przejściu kontra autobus

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
piotrowy
piotrowy
4 lata temu

W dużym mieście na przykład w Gdańsku, można być wyczyszczonym np. z dokumentów/ portfela w takim ścisku przez kieszonkowców w komunikacji miejskiej czy SKM.

Gość
Gość
4 lata temu

Nie byłoby dużego problemu przy wsiadaniu i wysiadaniu, gdyby wszystkie drwi zawsze były otwierane. Pasażer kupujący bilet pójdzie do przodu , a ludzie z kartami mogli by wsiadać innymi drzwiami.

Pasażer
Pasażer
4 lata temu
Reply to  Gość

Racja. Redakcji, poruszcie temat wsiadam i wysiadania bo często nie wszystkie drzwi są otwierane.

Pasażer
Pasażer
4 lata temu

Szkoda, że w artykule nie wspomniano o częstotliwości MKM. Linia nr 1 co godzinę to stanowczo za mało, szczególnie w porannym i popoludniowym szczycie.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x