Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jest tunel łączący kościół na cmentarzu z kościołem w rynku!!!


To może być naprawdę znaczące odkrycie archeologiczne. Jednak okazuje się, że istnieje przejście podziemne łączące obecnie dwa najstarsze mławskie kościoły – kościół pw. św. Wawrzyńca na cmentarzu parafialnym oraz kościół pw. św. Trójcy w rynku miasta.


Jan Maria Jackowski
Reklama

Spekulacje i legendy o istnieniu takiego podziemnego przejścia znają już nawet najstarsi mławianie. Według tego ludowego przekazu w średniowieczu tunel łączył zlokalizowany na wzgórzu Kozielskim gródek lub strażnicę z położonym na wzniesieniu w centrum miasta kościołem pw. Św. Trójcy. Przemawiała za tym konieczność bezpiecznego przemieszczania się w tych niespokojnych czasach na pograniczu z Prusami. Co prawda dotychczas nie udawało się odnaleźć o nim ani o strażnicy żadnej wzmianki w dotychczas znanych dokumentach.

W ostatnim czasie prowadzone były na cmentarzu parafialnym w pobliżu kościoła pw. św. Wawrzyńca już po raz drugi badania archeologiczne. Burmistrz Sławomir Kowalewski, mówiąc na sesji rady miasta o tych badaniach zapowiadał ogromną niespodziankę. Co prawda archeolodzy prowadzący badania wypowiadali się jedynie o znalezionych podczas prac  licznych fragmentach ceramiki datowanej na XIII-XIV w. i odsłoniętym fragmencie kamienno-ceglanego muru. Mur to  prawdopodobnie pozostałości fundamentu pierwszego kościoła wybudowanego na mławskim wzgórzu w połowie XVI wieku. Prawdopodobnie we fragmencie murów odkryto zasypany tunel biegnący w kierunku północnym. I właśnie od tego momentu archeologowie nabierają wody w usta.

To według nieoficjalnych informacji, w tych okolicach prowadzone były niedawno przez jedną z warszawskich firm badania gruntu georadarem. Wcześniej  podobny fragment podziemia odkryty został podczas prac związanych z osuszaniem fundamentów kościoła pw. Św. Trójcy. Jednak dopiero odkrycie dokonane na wzgórzu kozielskim, pozwala postawić tezę, że tunel jednak istnieje, jest jedynie częściowo zasypany, częściowo zapadnięty, stąd badanie georadarem.

Na marcowej sesji rady powiatu radni przeznaczyli znaczącą kwotę na prowadzenie dalszych badań archeologicznych.  Może się więc wkrótce okazać, że miastu i powiatowi przybędzie kolejna atrakcja turystyczna.

Fotografie prywatne udostępnione redakcji dokumentują prace prowadzone przy obu mławskich kościołach.

red.

Zobacz także…

Jest tunel łączący kościół na cmentarzu z kościołem w rynku!!!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek Nowak
Leszek Nowak
6 lata temu

A mnie się podoba. Urzędnicy i burmistrz pokazują, że też mają poczucie humoru.

hahahihi
hahahihi
6 lata temu
Reply to  Leszek Nowak

To chyba wpis od rzecznika/czki pani rzecznik. No rzeczywiście, mają duże poczucie humoru. Robią sobie jaja z mieszkańców, przez tyle lat, rzeczywiście, pogratulować. Myślę że ten post to pewnie ewenement w skali urzędów w całym kraju. Może trzeba go trochę rozreklamować w necie, Mława oprócz Cyganów będzie też znana z urzędowego poczucia humoru

hahahihi
hahahihi
6 lata temu

No tak, to żart 🙂 ale o tunelu napisane też jest na oficjalnej stronie ratusza. Jak rozumiem to też żart, choć do dziś ta informacja jest nie odwołana. O ile prima aprilis w mediach uchodzi, o tyle na urzędowej stronie takie wpisy, no, no pogratulować pani rzecznik Grzywacz pomysłu na budowanie zaufania do informacji na oficjalnej stronie miasta. Szkoda że tam nie można wpisywać komentarzy

Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu
Reply to  hahahihi

Popieram,
Urzędy niech zaczną sami z siebie „kiepkować”, a nie z mieszkańców. Urzędnicy ratusza wraz z burmistrzem winni wiedzieć co przystoi, a co nie, urzędnikowi.
NIE PO TO BURMISTRZ FUNDUJE URZĘDNIKOM KURSY DRES CODE Z NASZEJ KIESZENI, ŻEBY CI ROBILI SOBIE Z NAS ŻARTY.
Urzędnicy powinni znać zasady savoir vivre i zachowywać się przyzwoicie.
Co wolno mediom, to nie zawsze przystoi urzędnikom.

ojtam
ojtam
6 lata temu

To na pewno PIS kopie dołki pod ratuszem

Radny
Radny
6 lata temu

Tunel włodarza. Uciec ale dokąd;)

Czesio
Czesio
6 lata temu

Tunel Srunel

zyta
zyta
6 lata temu

OKO zapewne już w tym sezonie letnim,wejściuwkę napewno otrzymasz gratis.Już redakcja napewno się o to postara.

Anonimowo
Anonimowo
6 lata temu
Reply to  zyta

Chamska z ciebie osoba. Nic nie kosztuje być dla kogoś odrobine miłym.

oko
oko
6 lata temu

Świetnie, ciekawe kiedy będzie można to zwiedzać?

Ans
Ans
6 lata temu

Wow !!! 🙂

Najmadrzejszy
Najmadrzejszy
6 lata temu

Prima aprilis hehe

Jakasienka1
Jakasienka1
6 lata temu

Niezłe…niezłe

Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu

Dobre 🙂

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x