Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Jest tunel łączący kościół na cmentarzu z kościołem w rynku!!!


To może być naprawdę znaczące odkrycie archeologiczne. Jednak okazuje się, że istnieje przejście podziemne łączące obecnie dwa najstarsze mławskie kościoły – kościół pw. św. Wawrzyńca na cmentarzu parafialnym oraz kościół pw. św. Trójcy w rynku miasta.

KSP Mława nabór

Spekulacje i legendy o istnieniu takiego podziemnego przejścia znają już nawet najstarsi mławianie. Według tego ludowego przekazu w średniowieczu tunel łączył zlokalizowany na wzgórzu Kozielskim gródek lub strażnicę z położonym na wzniesieniu w centrum miasta kościołem pw. Św. Trójcy. Przemawiała za tym konieczność bezpiecznego przemieszczania się w tych niespokojnych czasach na pograniczu z Prusami. Co prawda dotychczas nie udawało się odnaleźć o nim ani o strażnicy żadnej wzmianki w dotychczas znanych dokumentach.

W ostatnim czasie prowadzone były na cmentarzu parafialnym w pobliżu kościoła pw. św. Wawrzyńca już po raz drugi badania archeologiczne. Burmistrz Sławomir Kowalewski, mówiąc na sesji rady miasta o tych badaniach zapowiadał ogromną niespodziankę. Co prawda archeolodzy prowadzący badania wypowiadali się jedynie o znalezionych podczas prac  licznych fragmentach ceramiki datowanej na XIII-XIV w. i odsłoniętym fragmencie kamienno-ceglanego muru. Mur to  prawdopodobnie pozostałości fundamentu pierwszego kościoła wybudowanego na mławskim wzgórzu w połowie XVI wieku. Prawdopodobnie we fragmencie murów odkryto zasypany tunel biegnący w kierunku północnym. I właśnie od tego momentu archeologowie nabierają wody w usta.

To według nieoficjalnych informacji, w tych okolicach prowadzone były niedawno przez jedną z warszawskich firm badania gruntu georadarem. Wcześniej  podobny fragment podziemia odkryty został podczas prac związanych z osuszaniem fundamentów kościoła pw. Św. Trójcy. Jednak dopiero odkrycie dokonane na wzgórzu kozielskim, pozwala postawić tezę, że tunel jednak istnieje, jest jedynie częściowo zasypany, częściowo zapadnięty, stąd badanie georadarem.

Na marcowej sesji rady powiatu radni przeznaczyli znaczącą kwotę na prowadzenie dalszych badań archeologicznych.  Może się więc wkrótce okazać, że miastu i powiatowi przybędzie kolejna atrakcja turystyczna.

Fotografie prywatne udostępnione redakcji dokumentują prace prowadzone przy obu mławskich kościołach.

red.

Zobacz także…

Jest tunel łączący kościół na cmentarzu z kościołem w rynku!!!

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

14 - liczba komentarzy w artykule "Jest tunel łączący kościół na cmentarzu z kościołem w rynku!!!"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Leszek Nowak
Gość

A mnie się podoba. Urzędnicy i burmistrz pokazują, że też mają poczucie humoru.

hahahihi
Gość

To chyba wpis od rzecznika/czki pani rzecznik. No rzeczywiście, mają duże poczucie humoru. Robią sobie jaja z mieszkańców, przez tyle lat, rzeczywiście, pogratulować. Myślę że ten post to pewnie ewenement w skali urzędów w całym kraju. Może trzeba go trochę rozreklamować w necie, Mława oprócz Cyganów będzie też znana z urzędowego poczucia humoru

hahahihi
Gość

No tak, to żart 🙂 ale o tunelu napisane też jest na oficjalnej stronie ratusza. Jak rozumiem to też żart, choć do dziś ta informacja jest nie odwołana. O ile prima aprilis w mediach uchodzi, o tyle na urzędowej stronie takie wpisy, no, no pogratulować pani rzecznik Grzywacz pomysłu na budowanie zaufania do informacji na oficjalnej stronie miasta. Szkoda że tam nie można wpisywać komentarzy

Jarząbek
Gość

Popieram,
Urzędy niech zaczną sami z siebie „kiepkować”, a nie z mieszkańców. Urzędnicy ratusza wraz z burmistrzem winni wiedzieć co przystoi, a co nie, urzędnikowi.
NIE PO TO BURMISTRZ FUNDUJE URZĘDNIKOM KURSY DRES CODE Z NASZEJ KIESZENI, ŻEBY CI ROBILI SOBIE Z NAS ŻARTY.
Urzędnicy powinni znać zasady savoir vivre i zachowywać się przyzwoicie.
Co wolno mediom, to nie zawsze przystoi urzędnikom.

ojtam
Gość

To na pewno PIS kopie dołki pod ratuszem

Radny
Gość

Tunel włodarza. Uciec ale dokąd;)

Czesio
Gość

Tunel Srunel

wpDiscuz