Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wszystkim sołtyskom i sołtysom w dniu ich święta, dziękujemy!


W sobotę 11 marca przypada corocznie obchodzone święto wszystkich pełniących funkcję sołtysa.  Rzadko jest okazja przypomnieć, że sołtysi są jedyną z najstarszych instytucji państwa polskiego. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo Krzyżackie, Andegawenów, Wazów, Królów elekcyjnych, państwo rozbiorowe i PRL. Jest ich w Polsce jest ponad 40 000.


Można spierać się, czy najsłynniejszym sołtysem jest ten z Wąchocka, choć, jak wiadomo, po odzyskaniu praw miejskich w Wąchocku sołtys jest jedynie honorowy, czy może z sołtysem bardziej kojarzy nam się postać nieżyjącego już niestety Jerzego Ofierskiego – radiowego Kierdziołka z Chlapkowic z jego niepowtarzalnym „Cie choroba …”.

Tak, czy inaczej rola sołtysów w życiu gminy jest nie do przecenienia. Jeszcze do niedawna tę funkcję sprawowali z reguły mężczyźni. Wraz z przemianami obyczajowymi coraz częściej to kobiety „rządzą we wsi”. Dziś bowiem panie sołtys w Polsce stanowią prawie jedną trzecią w tej grupie. Wraz z tym trendem powstał jednak problem tytułowania. Słowo „sołtysowa” przez lata oznaczało żonę sołtysa. Dlatego pojawiła się sołtyska, która części kobiet nawet się podoba. Ciekawe, co na to wójciny…

W gminach powiatu mławskiego pań sprawujących tę funkcję jest prawie 39 %, z tym, że najróżniej wygląda ten rozkład w poszczególnych gminach. Niemal równowaga płci występuje w gminach Lipowiec Kościelny, Stupsk, Szreńsk, Wiśniewo. Przechył w męską stronę mamy w Radzanowie, Wieczfni Kościelnej i Szydłowie. Najbardziej sfeminizowane są sołectwa w gminie Dzierzgowo, tam na 19 sołtysek przypada 8 sołtysów. Odwrotnie jest w gminie Strzegowo, gdzie sołtysów jest 27, a sołtysek 12. Niezależnie jednak od tego, czy funkcję pełni kobieta czy mężczyzna rola sołtysa w sołectwie nadal pozostaje bardzo ważna. O ocenę jej roli poprosiliśmy wójta gminy Radzanów Andrzeja Wójcika.

– Sołtys to bardzo ważna społeczna funkcja. Jest niezbędny w zakresie współpracy mieszkańców i samorządu. To on na bieżąco posiada i przekazuje informacje z urzędu do mieszkańców, choćby na tablicy sołeckiej. Opiekuje się infrastrukturą w sołectwie, jak świetlicami, placami zabaw. W imieniu mieszkańców proponuje co roku na co wykorzystać fundusz sołecki. Ze swojej strony bardzo dobrze oceniam pracę sołtysów. Niektórzy z nich pełnią swoje funkcje od wielu kadencji – mówi wójt.

Tak więc, w dniu ich święta dziękujemy im wszystkim za pracę na rzecz tych najmniejszych wspólnot mieszkańców.

JK

 

Czytaj także…

Drzwi otwarte szeroko, kawa na stół, a i ciastko się znajdzie – wywiad z Elżbietą Chmielewską, sołtysem Kluszewa.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
jhrtkmtujtuu
jhrtkmtujtuu
4 lata temu

Niedawno był dzień kota i życzeń nie usłyszeliśmy

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x