Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Drzwi otwarte szeroko, kawa na stół, a i ciastko się znajdzie – wywiad z Elżbietą Chmielewską, sołtysem Kluszewa.


e-chmielewska-dzien-soltysa

E. Chmielewska, sołtys Kluszewa

11 marca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Sołtysa. To wyjątkowe święto obchodzone jest w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom za ich pracę i zaangażowanie. O „sołtysowaniu” rozmawiamy z Elżbietą Chmielewską, sołtysem wsi Kluszewo, gmina Szydłowo w powiecie mławskim.

Codziennik mławski: Jak długo mieszka Pani w Kluszewie?

Elżbieta Chmielewska: Od urodzenia.

C.m.: Co Panią skłoniło, żeby zostać sołtysem?

E.Ch.: Zaproponowano mi kandydowanie, a ponieważ lubię pracę społeczną i kontakt z ludźmi, zgodziłam się kandydować. Okazało się, że w głosowaniu większość mieszkańców poparła moją kandydaturę i tak od 2002 roku jestem sołtysem.

C.m.: Czy kobiety często zostają sołtysami?

E.Ch.: W mojej gminie (Szydłowo) jest 27 sołtysów, ponad połowa to kobiety.

C.m.: Czym zajmuje się sołtys?

E.Ch.:  Sołtys to przede wszystkim „łącznik” między różnymi instytucjami a mieszkańcami. Jeżeli jest taka potrzeba to sołtys organizuje zebrania, roznosi nakazy, przekazuje informacje. Informacji zamieszczonych na tablicy ogłoszeń prawie nikt nie czyta i najczęściej trzeba dotrzeć do każdego osobiście. Zdarza mi się pośredniczyć w rozwiązywaniu „sporów sąsiedzkich”, ale bardzo rzadko. W naszym sołectwie mieszkają ludzie zgodni i przeważnie się nie kłócą. Najczęściej pośredniczę między wsią a urzędem gminy.

C.m.: W jaki sposób można kontaktować się z sołtysem?

E.Ch.: Można telefonicznie, można przyjść pogadać osobiście, drzwi otwarte szeroko, kawa na stół, a i ciastko się znajdzie.

C.m.: Jako sołtys z wieloletnim stażem pewnie Pani zna dobrze swoje sołectwo i mieszkańców. Przygotowaliśmy dla Pani kilka pytań.

E.Ch.: Chętnie poddam się sprawdzianowi (śmiech).

C.m.: Czy wie Pani, ilu mieszkańców liczy Pani sołectwo?

E.Ch.: Oczywiście – 222 osoby są zameldowane a 201 mieszka.

C.m.: Jakie jest najpopularniejsze nazwisko w Kluszewie?

E.Ch.: Sołtysa (śmiech), a tak poważnie, to Sikorski, bo 3 rodziny we wsi noszą to nazwisko.

C.m.: Ile lat ma najstarszy mieszkaniec w Pani sołectwie?

E.Ch.: Najstarszą mieszkanką Kluszewa jest kobieta. Ma 94 lata.

C.m.: Średnia wieku mieszkańca w sołectwie?

E.Ch.: Myślę, że średnia to 50 lat.

C.m.: Ilu jest rolników w Kluszewie?

E.Ch.: (Chwila zastanowienia) Razem 13, 7 zajmuje się hodowlą zwierząt i uprawą ziemi, a 6 tylko uprawą ziemi. Dużą część mieszkańców stanowią emeryci i osoby pracujące. W ostatnich latach sporo osób zlikwidowało gospodarstwa i podjęło pracę w okolicznych miejscowościach. Małe gospodarstwa nie opłacają się.

C.m.: Czym jako sołtys chciałaby się Pani pochwalić?

E.Ch.: Przede wszystkim drogami, został jeszcze tylko jeden kawałek do wyasfaltowania.  Bardzo cieszy mnie też przepiękna sala, która jest nam bardzo potrzebna. Mamy tam wszystko, od małej łyżeczki do dużego saganka. W Kluszewie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Organizujemy wiele imprez, chociażby takie jak sylwester, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Ziemniaka, andrzejki. Nasza wieś lubi się bawić się. Każdy mieszkaniec może z sali skorzystać, jeśli tylko ma taką potrzebę.

C.m.: Czy chciałaby się Pani z Kluszewa wyprowadzić?

E.Ch.: Zdecydowanie nie.

C.m.: Jakie marzenia ma Pani sołtys?

E.Ch.: Żeby wszyscy byli zdrowi. Korzystając z okazji  chcę podziękować  Panu  Wiesławowi Boczkowskiemu Wójtowi Gminy Szydłowo. Bez jego pomocy i życzliwości wielu pomysłów na pewno byśmy nie zrealizowali. A z okazji  Dnia Sołtysa życzę wszystkim sołtysom wszystkiego co najlepsze, a przede wszystkim sukcesów w działalności sołeckiej.

C.m.: Dziękuję za rozmowę.

Redakcja Codziennika również składa wszystkim sołtysom najserdeczniejsze życzenia!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

5
KOMENTARZE

avatar
1500
mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

CO ty mówisz nasz soltys zasługuje na OSKARA za swoją pracę społeczną.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Dużo zdrowia pani Elu,pozazdrościć takiego sołtysa.Szkoda żeSzydłowo nie może się pochwalić takim SOŁTYSEM.

Okolice
Gość
Okolice

Na wsiach tak już jest, że ludzie mają większe zaufanie do sołtysa niż do radnego, bo sołtys to przedstawiciel całej wsi, a radny to raczej tylko garstki mieszkańców i to właśnie sołtys bardziej walczy o sprawy mieszkańców niż radny. Radni są na ogół tego samego typu ludźmi, jak i w Mławie, potrafią ogarnąć tylko dietę, a resztę mają w 4 literach. Tyle tylko, że tam jeszcze media nie docierają, a więc radni sobie spokojnie posiedzenia przesypiają.

Czytelnik
Gość
Czytelnik

Dobra współpraca pani sołtys z wójtem Boczkowskim bardzo się chwali. To bardzo miłe. Pozdrowienia dla Pani sołtys oraz wspaniałego gospodarza Gminy Szydlowo

As
Gość
As

Dobrze że ktoś napisał o sołtysach, mało się mówi o ich roli na wsi, bo jest to potrzebna praca, często ważniejsza niż niejednego radnego