Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Drzwi otwarte szeroko, kawa na stół, a i ciastko się znajdzie – wywiad z Elżbietą Chmielewską, sołtysem Kluszewa.


e-chmielewska-dzien-soltysa

E. Chmielewska, sołtys Kluszewa


11 marca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Sołtysa. To wyjątkowe święto obchodzone jest w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom za ich pracę i zaangażowanie. O „sołtysowaniu” rozmawiamy z Elżbietą Chmielewską, sołtysem wsi Kluszewo, gmina Szydłowo w powiecie mławskim.

Codziennik mławski: Jak długo mieszka Pani w Kluszewie?

Elżbieta Chmielewska: Od urodzenia.

C.m.: Co Panią skłoniło, żeby zostać sołtysem?

E.Ch.: Zaproponowano mi kandydowanie, a ponieważ lubię pracę społeczną i kontakt z ludźmi, zgodziłam się kandydować. Okazało się, że w głosowaniu większość mieszkańców poparła moją kandydaturę i tak od 2002 roku jestem sołtysem.

C.m.: Czy kobiety często zostają sołtysami?

E.Ch.: W mojej gminie (Szydłowo) jest 27 sołtysów, ponad połowa to kobiety.

C.m.: Czym zajmuje się sołtys?

E.Ch.:  Sołtys to przede wszystkim „łącznik” między różnymi instytucjami a mieszkańcami. Jeżeli jest taka potrzeba to sołtys organizuje zebrania, roznosi nakazy, przekazuje informacje. Informacji zamieszczonych na tablicy ogłoszeń prawie nikt nie czyta i najczęściej trzeba dotrzeć do każdego osobiście. Zdarza mi się pośredniczyć w rozwiązywaniu „sporów sąsiedzkich”, ale bardzo rzadko. W naszym sołectwie mieszkają ludzie zgodni i przeważnie się nie kłócą. Najczęściej pośredniczę między wsią a urzędem gminy.

C.m.: W jaki sposób można kontaktować się z sołtysem?

E.Ch.: Można telefonicznie, można przyjść pogadać osobiście, drzwi otwarte szeroko, kawa na stół, a i ciastko się znajdzie.

C.m.: Jako sołtys z wieloletnim stażem pewnie Pani zna dobrze swoje sołectwo i mieszkańców. Przygotowaliśmy dla Pani kilka pytań.

E.Ch.: Chętnie poddam się sprawdzianowi (śmiech).

C.m.: Czy wie Pani, ilu mieszkańców liczy Pani sołectwo?

E.Ch.: Oczywiście – 222 osoby są zameldowane a 201 mieszka.

C.m.: Jakie jest najpopularniejsze nazwisko w Kluszewie?

E.Ch.: Sołtysa (śmiech), a tak poważnie, to Sikorski, bo 3 rodziny we wsi noszą to nazwisko.

C.m.: Ile lat ma najstarszy mieszkaniec w Pani sołectwie?

E.Ch.: Najstarszą mieszkanką Kluszewa jest kobieta. Ma 94 lata.

C.m.: Średnia wieku mieszkańca w sołectwie?

E.Ch.: Myślę, że średnia to 50 lat.

C.m.: Ilu jest rolników w Kluszewie?

E.Ch.: (Chwila zastanowienia) Razem 13, 7 zajmuje się hodowlą zwierząt i uprawą ziemi, a 6 tylko uprawą ziemi. Dużą część mieszkańców stanowią emeryci i osoby pracujące. W ostatnich latach sporo osób zlikwidowało gospodarstwa i podjęło pracę w okolicznych miejscowościach. Małe gospodarstwa nie opłacają się.

C.m.: Czym jako sołtys chciałaby się Pani pochwalić?

E.Ch.: Przede wszystkim drogami, został jeszcze tylko jeden kawałek do wyasfaltowania.  Bardzo cieszy mnie też przepiękna sala, która jest nam bardzo potrzebna. Mamy tam wszystko, od małej łyżeczki do dużego saganka. W Kluszewie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Organizujemy wiele imprez, chociażby takie jak sylwester, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Ziemniaka, andrzejki. Nasza wieś lubi się bawić się. Każdy mieszkaniec może z sali skorzystać, jeśli tylko ma taką potrzebę.

C.m.: Czy chciałaby się Pani z Kluszewa wyprowadzić?

E.Ch.: Zdecydowanie nie.

C.m.: Jakie marzenia ma Pani sołtys?

E.Ch.: Żeby wszyscy byli zdrowi. Korzystając z okazji  chcę podziękować  Panu  Wiesławowi Boczkowskiemu Wójtowi Gminy Szydłowo. Bez jego pomocy i życzliwości wielu pomysłów na pewno byśmy nie zrealizowali. A z okazji  Dnia Sołtysa życzę wszystkim sołtysom wszystkiego co najlepsze, a przede wszystkim sukcesów w działalności sołeckiej.

C.m.: Dziękuję za rozmowę.

Redakcja Codziennika również składa wszystkim sołtysom najserdeczniejsze życzenia!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
4 lata temu

CO ty mówisz nasz soltys zasługuje na OSKARA za swoją pracę społeczną.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Dużo zdrowia pani Elu,pozazdrościć takiego sołtysa.Szkoda żeSzydłowo nie może się pochwalić takim SOŁTYSEM.

Okolice
Okolice
6 lata temu

Na wsiach tak już jest, że ludzie mają większe zaufanie do sołtysa niż do radnego, bo sołtys to przedstawiciel całej wsi, a radny to raczej tylko garstki mieszkańców i to właśnie sołtys bardziej walczy o sprawy mieszkańców niż radny. Radni są na ogół tego samego typu ludźmi, jak i w Mławie, potrafią ogarnąć tylko dietę, a resztę mają w 4 literach. Tyle tylko, że tam jeszcze media nie docierają, a więc radni sobie spokojnie posiedzenia przesypiają.

Czytelnik
Czytelnik
6 lata temu

Dobra współpraca pani sołtys z wójtem Boczkowskim bardzo się chwali. To bardzo miłe. Pozdrowienia dla Pani sołtys oraz wspaniałego gospodarza Gminy Szydlowo

As
As
6 lata temu

Dobrze że ktoś napisał o sołtysach, mało się mówi o ich roli na wsi, bo jest to potrzebna praca, często ważniejsza niż niejednego radnego

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x