Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława. Pobieranie opłaty za parkowanie w soboty jest niezgodne z prawem ?


parkomat-sliderWyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 kwietnia 2016 r. nie pozostawia wątpliwości: brak jest podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty. Taki wyrok NSA to skutek skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Augustowie w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz wysokości stawek za parkowanie pojazdów.

Zwykle samorządy wprowadzając strefy płatnego parkowania stosowały w podejmowanych uchwałach zapis o płatności za parkowanie w dni robocze w określonych godzinach (np.  w Mławie  pn – pt godz. 10 – 18, sobota 10 -14). Z obowiązku uiszczania opłaty wyłączone były dniu ustawowo wolne od pracy. Tak było w Augustowie i takie zapisy znalazły się w uchwałach samorządów wielu miast – miedzy innymi w Płońsku, Sierpcu i oczywiście w Mławie. Co ciekawe Ciechanów i Działdowo podejmując uchwały o strefie płatnego parkowania od razu ustanowiły, że parkowanie w soboty jest nieodpłatne.

Kluczowe znaczenie w tej sprawie ma ustalenie przez NSA pojęcia dnia ustawowo wolnego od pracy. Według uchwały NSA z 15 czerwca 2011 roku sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., a co za tym idzie – z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych, na podstawie której podejmowane są uchwały o strefach płatnego parkowania.

Sprawa nie była jednak od początku tak oczywista. Zaczęła się od wniesienia przez prokuratora skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na uchwałę Rady Miejskiej w Augustowie z dn. 29 maja 2013 r. Rada przyjęła, że za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania pobiera się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00, za wyjątkiem świąt. Tej uchwale samorządu prokurator zarzucił rażące naruszenie prawa, podnosząc że sobota na gruncie prawa administracyjnego, nie jest dniem roboczym. Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w części regulującej konieczność ponoszenia opłat w sobotę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 3 września 2015 r. skargę oddalił, przyjmując, że  zaskarżona uchwała została podjęta w ramach określonych przepisów i w sposób zgodny z przyznanym władztwem.

Kolejną odsłoną tej batalii jest wniesienie skargi kasacyjnej od wspomnianego wyżej wyroku WSA przez Prokuratora Okręgowego w Suwałkach. Naczelny Sąd Administracyjny podzielił pogląd prokuratury i wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I OSK 3507/15) uznał, że w rozpoznawanej sprawie, brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie oznacza, że automatycznie uchwała Rady Miasta Mława w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz ustalenia wysokości stawek i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych miasta Mławy przestaje obowiązywać lub rada musi ją zmienić. Jeżeli radni miejscy pokierują się interesem obywateli, to powinni tę uchwałę zmienić, gdyż rozstrzygnięcie NSA potwierdziło, że sobota powinna być traktowana jako dzień ustawowo wolny od pracy (nie powszedni). Czy w Mławie jednak nie będzie ważniejszy interes firmy City Park Group, którą ustanowienie dodatkowego bezpłatnego dnia parkowania pozbawi jakiejś części dochodu? Oczywiście w przypadku Mławy pozostaje również możliwość zaskarżenia tej uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, tak jak stało się to w Augustowie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kozal
Kozal
5 lata temu

no proszę, zdzierstwo ma swoje granice? jakie korzyści ma miasto? to tylko dobry biznes dla firmy

As
As
5 lata temu

Burmistrz łupi biednych mieszkańców nie tylko najwyższymi podatkami i nie tylko w dni robocze, ale i od święta. Ale armię urzędasów trzeba nasycić bo kto zagłosuje?

Obiektywny
Obiektywny
5 lata temu

Tak, teraz zaczną sie sądzić jak z tymi prawami autorskimi. Tyle, że tamtą sprawe w końcu definitywnie przegrali, ale nasze pieniądze wydali. W tym wypadku będzie ta sama historia, bo historia lubi sie powtarzać 🙂

bogda
bogda
5 lata temu

W Mławie, niezgodnie z prawem? Jak śmiał NSA wydać taki wyrok!. Przecież prawnicy i urzędnicy ratusza to alfa i omega w dziedzinie prawa i nie tylko. Ten kwiat Mławy miałby coś spartaczyć ?

hmm
hmm
5 lata temu

ciekawe..

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x