Rusza program bezpłatnych szkoleń dla kierowców w wieku 60+. Już niedługo tysiąc mazowieckich seniorów skorzysta z zajęć teoretycznych i praktycznych za kierownicą. Szkolenia rozpoczną się w listopadzie i będą kontynuowane w 2026 roku. Zapisy już trwają – prowadzą je wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.
W mediach coraz częściej słychać o wypadkach drogowych z udziałem kierowców w wieku 60+. Odpowiedzią na ten problem może być cykl szkoleń „Bezpieczny senior – doskonalenie techniki jazdy” organizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego i Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej na Torze Modlin. Ze szkoleń skorzysta łącznie tysiąc kierowców w wieku 60+.
– Chcemy poprawić bezpieczeństwo na drogach, a doświadczonym kierowcom dać możliwość odświeżenia zasad ruchu drogowego i udoskonalenia swoich umiejętności, tak by odzyskali pewność siebie za kierownicą – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Co obejmuje szkolenie?
Seniorzy będą mogli skorzystać z zajęć teoretycznych i praktycznych.
Podczas zajęć teoretycznych kierowcy przypomną sobie i omówią przepisy ruchu drogowego, nowe znaki drogowe, a także zasady bezpiecznego zachowania w sytuacjach ekstremalnych. Dowiedzą się też, jak substancje psychoaktywne oraz niektóre leki wpływają na koncentrację i refleks.
– Uczestnicy wezmą też udział w praktycznych ćwiczeniach, które pozwolą poprawić technikę jazdy. Będzie to też doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności w trudnych warunkach – dodaje Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa.
Kto może się zgłosić?
Program jest skierowany do kierowców powyżej 60. roku życia, mających prawo jazdy kategorii B. W listopadzie przeszkolonych zostanie około 500 uczestników z całego województwa mazowieckiego, a kolejnych 500 osób w przyszłym roku.
Jak się zgłosić?
Pierwsze szkolenia w tym roku odbędą się w listopadzie. Zapisy prowadzą bezpośrednio wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego:
Warszawa: https://www.word.waw.pl/aktualnosci/830-bezpieczny-senior-doskonalenie-techniki-jazdy
Ciechanów: https://wordciechanow.pl/index.php/start/aktualnosci/768-bezpieczny-senior-doskonalenie-techniki-jazdy.html
Ostrołęka: https://word-ostroleka.pl/bezpieczny-senior-doskonalenie-techniki-jazdy/
Płock: https://wordplock.pl/aktualnosci/
Radom: https://www.word.radom.pl/2025/09/01/bezpieczny-senior-za-kierownica/
Siedlce: https://www.word.siedlce.pl/aktualnosci
Szczegółowe informacje o zapisach i terminach szkoleń są dostępne na stronach WORD w poszczególnych miastach. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.
źródło: UMWM
E tam, ja wolę na narty jechać na Łysą Górę
Dupa cmentarzem jedzie .CHyba wystarczy jazdy
Miałem na stole sekcyjnym ludzi w różnym wieku. Młodych najwięcej!!! Oni nie szanowali życia. Ani własnego ani cudzego. Ty nie masz szacunku dla starszych. Poczujesz jak to jest jeśli dożyjesz. Niech Ci się wiedzie jak najlepiej
65 emerytura i wnuczki bawić. A nie praca do śmierci
Gdzie będą te szkolenia?
Jeszcze mało. Spacery i wszystko.wypadki to dzięki wam
Kto za to płaci? Podatnicy?
Nie, rząd ze swoich płaci 😀 Jakie pytanie, taka odpowiedź, jakbyś nie wiedział 😉
Rząd nie ma swoich pieniędzy. Rząd ma tylko pieniądze nasze czyli podatników.