Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Cudzoziemcy w powiecie mławskim- trendy i wyzwania


Statystyka krajowa


Według danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w 2024r. najwięcej dokumentów (legalizujących pracę cudzoziemców w Polsce) dotyczyło obywateli: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Kolumbii, Mołdawii, Filipin, Indii, Nepalu, Uzbekistanu i Bangladeszu. Największy wzrost (ponad trzykrotny) w porównaniu z poprzednim rokiem dotyczył obywateli Kolumbii. Cudzoziemcy podejmowali zatrudnienie przede wszystkim jako: pracownicy wykonujący prace proste, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy oraz monterzy maszyn i urządzeń. Ich wynagrodzenie oscylowało na poziomie wynagrodzenia minimalnego.

Ministerstwo słusznie podkreśla- dane te dotyczą jedynie wydanych dokumentów, które legalizowały pracę cudzoziemców. Jak się okazuje np. w przypadku oświadczeń wpisanych do ewidencji w 39% przypadków (wszystkich oświadczeń w Polsce było 428 tysięcy), pracodawcy poinformowali w późniejszym etapie o niepodjęciu pracy. Dlatego samo wydanie dokumentu i zalegalizowanie pracy nie do końca odzwierciedla skalę zjawiska. Najlepszym odzwierciedleniem są dane ZUS, gdyż wskazują liczbę cudzoziemców ubezpieczonych, a więc faktycznie podejmujących zatrudnienie. Według tych danych najliczniejszą grupą ubezpieczonych są obywatele Ukrainy (787 tysięcy) oraz Białorusi (135 tysięcy). Liczba wszystkich cudzoziemców ubezpieczonych z końcem 2024r. to 1 milion 193 tysiące.

Powiat mławski

Nie od dziś wiemy, że pracodawcy z całej Polski coraz częściej są zainteresowani zatrudnianiem pracowników z Azji czy Ameryki Południowej. Znaczący wzrost zatrudniania cudzoziemców obserwujemy już od 2017 roku, kiedy został zmniejszony wiek emerytalny w Polsce. Wówczas wiele osób odeszło na emeryturę, co powołało znaczące luki kadrowe. W kolejnych latach liczba pracujących cudzoziemców wciąż wzrastała. Taki trend pojawił się również w powiecie mławskim, gdyż z roku na rok obserwujemy pojawianie się na naszym rynku pracy nowych narodowości. Dzięki stałej współpracy z agencjami pracy na bieżąco monitorujemy sytuację i dowiadujemy się z jakich krajów rekrutują i do jakich zakładów pracy. Aktualnie na terenie powiatu mławskiego przebywają obywatele ok. 26 narodowości. Z rozmów z większymi zakładami pracy i agencjami zatrudnienia szacujemy, że liczba zatrudnionych cudzoziemców to ponad 3000 osób, które pracują w dominujących branżach czyli: elektronicznej i rolno-spożywczej.

Migranci zarobkowi, którzy przyjeżdżają do Mławy, to osoby zrekrutowane wcześniej przez konkretne firmy lub agencje pracy na zlecenie lokalnych przedsiębiorców. Osoby te nie wymagają zatem aktywizacji zawodowej, gdyż przyjeżdżają już do określonej pracy. Urząd Pracy nie bierze udziału w procesie rekrutacji pracowników zza granicy. Rolą Urzędu w tym zakresie jest wyłącznie legalizowanie pracy cudzoziemców na podstawie  składanych przez pracodawców wniosków tj. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom czy zezwoleń na pracę sezonową. Należy zaznaczyć, że oświadczenia dotyczą tylko 5 krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy. Więcej jest zezwoleń na pracę sezonową, które mogą być wydane dla obywateli wszystkich krajów trzecich na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy przy pracy sezonowej, co jest rzadkością na naszym terenie.  Najwięcej zezwoleń na pracę sezonową wydawanych jest w Grójcu, gdzie sezonowo zatrudnia się pracowników w sadownictwie. W powiecie mławskim w 2024r. w ramach zezwolenia na pracę sezonową nie pracował żaden pracownik.

Skąd więc w naszym mieście aż tak wiele narodowości?

W tym miejscu należy obalić pewien mit, który mówi o tym, że to władze lokalne przyczyniają się do wzrostu napływu migrantów. Otóż, jak już wcześniej wspomniano migranci, przyjeżdzający do Mławy to głównie migranci zarobkowi- czyli osoby które przyjeżdżają w celu podjęcia pracy, nie jej poszukiwania. W praktyce odbywa się to w ten sposób, że pracodawca który ma braki kadrowe i nie jest w stanie dłuższy czas znaleźć pracownika na lokalnym rynku, zgłasza się o pomoc do agencji pracy tymczasowej lub firmy outsourcingowej. Składa wówczas tzw. „zamówienie” czyli zapotrzebowanie np. na osoby przy linii produkcyjnej w ruchu ciągłym. Wówczas agencja zajmuje się realizacją takiego zamówienia i jej zadaniem jest zapełnienie danej linii pracownikami. To czy będzie to obywatel Polski czy Kolumbii nie jest już tak istotne dla firmy która to zleca. W tym przypadku liczy się ciągłość produkcji i zapewnienie, że w razie nieobecności jednego pracownika, w to miejsce pojawia się od razu drugi. Dlatego agencje zatrudniają koordynatorów obcojęzycznych, którzy rekrutują pracowników z różnych krajów i pomagają im w formalnościach związanych z przyjazdem do Polski. Większe agencje posiadają odrębne działy zajmujące się np. tylko rekrutacją oraz osobno legalizowaniem pobytu. Dzięki rozbudowanej, międzynarodowej bazie kandydatów do pracy agencje mogą swobodnie zapełniać wolne miejsca pracy, a tym samym wywiązywać się z zawartych umów. Zrekrutowani pracownicy przyjeżdżają do Mławy, gdzie mają już zapewnione miejsce pracy oraz zakwaterowanie. Nie ma tu więc przypadkowych osób , które przyjechały w celach turystycznych.

 Integracja społeczna cudzoziemców

W czerwcu bieżącego roku nastąpiła radykalna zmiana przepisów dotyczących funkcjonowania urzędów pracy, ale również dopuszczania cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Niesie ona za sobą wiele wyzwań i możliwości. Jedna ze zmian dotyczy integracji społecznej cudzoziemców. Minister właściwy ds. pracy będzie ogłaszał konkursy ofert na programy aktywizacyjne dla cudzoziemców. W konkursach będą mogły aplikować m.in.: jednostki samorządu terytorialnego, agencje zatrudnienia czy instytucje szkoleniowe. Dzięki tego typu działaniom wiele organizacji i instytucji z naszego terenu będzie miało możliwość przyczynić się zwiększania integracji między ludnością lokalną a przyjeżdżającymi do nas cudzoziemcami. Wielokulturowość na ulicach nie powinna już nikogo dziwić. Wierzymy, że dzięki programom integracyjnym postrzeganie różnorodności nieco się zmieni i nauczymy się żyć w wielokulturowym społeczeństwie.

 

 

materiał sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]