Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową i święcimy palmy
— 13/04/2025
To już ostatnia niedziela Wielkiego Postu. W tradycji nazywana jest Niedzielą Palmową. W liturgii Kościoła Katolickiego wspominany jest wtedy opisywany we wszystkich Ewangeliach uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, kiedy to tłum z gałązkami palmowymi witał go jako króla.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821).
W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również Kwietną bądź Wierzbną. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano także gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę i cis. Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach oraz na Podkarpaciu, gdzie corocznie odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. (za Tygodnikiem Niedziela)
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
CENY KOSMOS W SKLEPACH .UŚMIECHNIĘTA POLSKA WYPRAWI WAM ŚWIĘTA.DUPIASZ VEL BON ŻUR SIĘ Z WAS ŚMIEJE.
Lecz się d.upiarzu… chociaż na g.łupotę to chyba nie ma leku.
Ten krzyczący dużymi literami to ma nierówno pod sufitem. I jak widać powtarza krótkie hasła faszystowskiej konfy.
Jestem Polakiem a nie Niemcem.
więc jazda na Pole wołku zbożowy
A TY NA SZPARAGI
Robić testy bo co coś gościu pobudzony.
Na debatach.
Poświecić wladze samorzadowe miasta i powiatu im za mocno palma w kampani odbiła tyle obiecali i nic nie robią. Kiedy ta uchwala ze radny miejski i powiatowy nie moze pracowac w samorzadzie i jednostkach podleglych glosujcie to radni nieporadni
KORYTA SAMI SOBIE NIE ODSTAWIĄ PRZED WYBORAMI WSZYSTKO JEST OBIECANE PROGRAM WYBORCZY PO WYBORACH CISZA TYLKO DZIELENIE STOŁKÓW CAŁA WŁADZA POWIATU I CAŁA WŁADZA RADY MIEJSKIEJ DO WYMIANY. MIESZKAŃCY PAMIĘTAJMY PRZY WYBORACH CZAS NA ZMIANY WYBIERAĆ MĄDRZE!!!!!!!!!!
To tak samo jak jest z tą wiaro ksiądz też ci obieca niebo a to fikcjia