Wychowankowie i Kadra Ośrodka nr I przy Sądzie Rejonowym w Mławie przedstawiają w Bibliotece Pedagogicznej w Mławie wystawę obrazów malowanych na płótnie pt: „ Od złota jesieni po biel zimy”. Jest to drugie miejsce w naszym mieście, w którym obrazy zostały zaprezentowane. Wcześniej uroczysty wernisaż tych prac odbył się w dniu 14 lutego 2025r. w Galerii „13”, której opiekunem jest Pan Janusz Dębski.
Pomysłodawcą i koordynatorem tego projektu jest Pani Katarzyna Danielewicz-Piotrowska wychowawca pracujący w w/w ośrodku.
„ Zawsze interesowałam się malarstwem a sztuka była dla mnie czymś więcej niż tylko formą ekspresji. Widziałam w niej m.in. możliwość wyrażania siebie, przedstawiania emocji, relaksu. W zaciszu domowym sięgałam po farby i pędzle, eksperymentowałam z malarstwem. Podczas prowadzonych zajęć z nieletnimi zauważyłam, że trudno ich czymś zainteresować, a tradycyjne metody często zawodzą. Wtedy pomyślałam, że może właśnie sztuka będzie tym co tych młodych ludzi zainspiruje. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Dla niektórych uczestników zajęć było to pierwsze doświadczenie malarskie, dzięki któremu mogli zaprezentować siebie i swoje pomysły bez obawy przed oceną. Część wychowanków, która uczęszczała na zajęcia w ubiegłym roku miała możliwość malowania po raz drugi. Podczas prowadzonych zajęć spotkałam się z różnymi reakcjami wychowanków Ośrodka – od niepewności po ciekawość. Niektórzy wtedy twierdzili, że nie potrafią, inni że to nie dla nich, ale udało się i nasze prace spotkają się z pozytywnymi ocenami i zainteresowaniem. To pokazało nam wszystkim, jak wielką moc ma sztuka w pracy z młodzieżą, która czuje się często niezrozumiana, niewysłuchana i wykluczona. Obrazy do tej wystawy malowało 12-stu uczestników zajęć. Namalowaliśmy 60 obrazów, które tworzyliśmy przez trzy miesiące podczas warsztatów malarskich dwa razy w tygodniu w czasie mojej pracy w ośrodku. Są one malowane różnymi technikami m.in. pędzlem i szpachelką. Te wspólne trzy miesiące pracy dziś są historią, wspomnieniem, fragmentem życia, nadzieją na przyszłość i wiarą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Autorzy prac starali się poprzez sztukę wyrazić siebie i przedstawić niezwykły klimat dwóch pór roku – jesieni oraz zimy. Zaprezentowane obrazy pokazują, że świat bywa barwny jak jesienne liście a innym razem jest cichy i refleksyjny jak zimowy krajobraz. Jestem dumna z każdego wychowanka. Dziękuję im, za to że mogłam uczestniczyć w tej malarskiej przygodzie. Cieszy mnie to, że uczestnicy zajęć odważyli się by spojrzeć w siebie i podzielić się swoją twórczością z innymi. Namalowane obrazy są dowodem na to, że każdy ma w sobie siłę tworzenia, niezależnie od tego w jakim obecnie jest miejscu i będzie w przyszłości”.
Wśród wychowanków wspólnie z wychowawcą Panią Moniką Zakrzewską przeprowadziłyśmy anonimową sondę, w której pozyskałyśmy odpowiedzi na poniższe pytania:
– Przedstaw swoje odczucia w trakcie malowania obrazów – radość, satysfakcja, szczęście, spokój, zadowolenie, poczułem wenę artysty, przypływ dopaminy z osiągniętych efektów
– Co wyniosłeś z zajęć malarskich – nowe umiejętności, talent, dalsze chęci do malowania,
– Czy chciałbyś, żeby takie projekty były kontynuowane w przyszłości – większość wychowanków opowiedziała, że tak ponieważ: rozwijają moje zdolności, dają satysfakcję z namalowanych obrazów, cieszą mnie nowe doświadczenia płynące z malowania,
– Co czułeś podczas oglądania namalowanych przez siebie prac na wystawie – dumę ze swoich obrazów, talentu, satysfakcję z tego co zrobiłem.
Swoją wypowiedz podsumuję sentencją „ Każdy obraz to nie tylko barwy i kształty, ale opowieść o emocjach, przeżyciach i tym, co niewypowiedziane. Wystawa to okazja, by te historie ujrzały światło dzienne”
– Wystawa „Od złota jesieni po biel zimy” jest drugą wystawą malarską obrazów uczestników zajęć i kadry ośrodka. Poprzednia miała miejsce rok temu w Galerii „13”z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Ośrodka Kuratorskiego /zostały namalowane na płótnach 52 prace/. Następnie była przedstawiona w Miejskim Domu Kultury w Mławie. Skierowanie nieletnich do ośrodka kuratorskiego jest jednym ze środków wychowawczych stosowanych w sprawach sądowych o czyny karalne i demoralizację. Zadaniem ośrodka kuratorskiego jest wdrażanie uczestników zajęć do przestrzegania zasad współżycia społecznego i porządku publicznego oraz kształtowanie właściwego stosunku do nauki i pracy, a także rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. W malowanie obrazów włączyła się także kadra Ośrodka, która również zaprezentowała swoje dzieła na wystawie. Malowanie dla nas wszystkich stało się przyjemnością, relaksem, skupieniem i pewną formą integracji. Każdy z obrazów ma swój tytuł, który wywołuje refleksję i zadumę. Mam nadzieję, że osobom odwiedzającym bibliotekę i przyglądającym się dziełom artystów spodoba się przedstawiona twórczość. Zapraszamy do zanurzenia się w opowieść, w której złoto jesieni spotyka się z bielą zimy a barwy i emocje splatają się w autentyczny obraz młodzieńczej wrażliwości – mówi Kierownik Ośrodka Kuratorskiego nr I w Mławie.
– Dziękujemy za pozytywny odbiór ze strony osób zainteresowanych wystawą. Składamy podziękowania dla Pani Agaty Mierzwy Kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Mławie za umożliwienie przedstawienia prac wychowanków ośrodka oraz redakcji „Codziennika Mławskiego” za promocję obecnej i wcześniejszej wystawy – dodaje Małgorzata Błazińska.