Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
W obecnej kadencji w Sejmiku Województwa Mazowieckiego zasiada 19 pań. To 37 proc. składu tego gremium. Nieco inaczej wygląda sytuacja w naszych samorządach powiatu i miasta.
W pierwszej kadencji sejmiku (1998–2002) paniom przypadło zaledwie 12 z 80 mandatów. W kolejnych latach, kiedy sejmik liczył 51 radnych, ta liczba sukcesywnie rosła: w drugiej kadencji pań było 14, a w obecnej, VII kadencji w sejmiku zasiada 19 kobiet.
Systematycznie rośnie liczba kobiet startujących do sejmików województw. Według raportu przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych „Kobiety w polityce lokalnej. Udział kandydatek w wyborach samorządowych 2024” w 2010 r. kobiety stanowiły niespełna 30 proc. kandydatów, natomiast w 2024 r. ich udział wzrósł do 46,8 proc. Co ważne, zwiększył się też odsetek głosów oddanych na kobiety. W zeszłorocznych wyborach zdobyły one 39 proc. głosów, co stanowi wzrost o 12,8 pkt proc. w porównaniu do wyników z 2010 r.
W samorządach lokalnych na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów wciąż dominują mężczyźni. Kobiety stanowią tu mniej niż 20 proc. Najwięcej pań pełniących funkcję wykonawczą na poziomie lokalnym jest w województwach: lubuskim (ponad 25 proc.), pomorskim (19,5 proc.) i mazowieckim (19,1 proc.). W miastach na prawach powiatu w województwie mazowieckim 44,2 proc. stanowią radne i jest to najlepszy wynik w Polsce. Podobnie jest w radach gmin. W 2024 r. w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców do rad gmin najwięcej kobiet wybrano w województwach mazowieckim (38 proc.) i zachodniopomorskim (37,3 proc.). Warto zwrócić uwagę na Warszawę. To jedyne miasto wojewódzkie w Polsce, gdzie w radzie miasta przeważają kobiety. Na 60 mandatów 39 przypadło właśnie paniom.
W powiecie mławskim w II i III kadencji panie miały tylko jednoosobową reprezentację. Najwięcej pań zdobyło mandaty w VI kadencji (2018 – 2024) – stanowiły one wówczas 26% rady. W tej kadencji, w radzie powiatu zasiadają 3 panie.
Trochę inaczej kształtowała się statystyka w radzie miasta. Tam przez ostatnie trzy kadencje, kobiety miały niezmiennie liczbowo – czteroosobową reprezentację, co stanowiło 19% składu rady. W obecnej kadencji mamy w radzie miasta tylko jedną kobietę.
W tej kadencji mamy również dwie panie wójt – w Szreńsku i Szydłowie.
red.