Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak zmienić formę opodatkowania? Z jakich opcji można wybierać?


Forma opodatkowania to jedna z istotnych kwestii podczas zakładania działalności gospodarczej. Co, jednak kiedy zechcesz ją zmienić? Jest to możliwe. Sprawdź, jak to zrobić!


Kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Jest to możliwe do 20 dnia następnego miesiąca, po którym osiągnęło się pierwszy przychód. Dana forma opodatkowania obowiązuje do momentu jej zmiany. Nie musisz wskazywać ją co roku. Przy czym musisz uważać na ustawowy limit dochodowy, ponieważ przekroczenie określonej kwoty skutkuje automatyczną utratą prawa do wybranej metody opodatkowania. Przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia zmiany formy opodatkowania, a jej zaniechanie może wiązać się z nałożeniem kary finansowej.

Gdzie dokonać zmiany opodatkowania?

Jak zmienić formę opodatkowania? W celu dokonania zmiany należy złożyć aktualizację formularza CEIDG-1 (dla działalności jednoosobowej), formularz PIT-2 (dla pracowników) bądź zgłosić się do urzędu skarbowego (np. ryczałt – na formularzu PIT-16). Formę zgłoszenia można wybrać następująco:

  • Elektronicznie przez portal CEIDG,
  • Osobiście w urzędzie skarbowym,
  • Listownie wysyłając odpowiedni formularz.

Formy opodatkowania

  • Skala podatkowa (zasady ogólne) – 12% do 120 000 zł dochodu rocznie, 32% od nadwyżki ponad tę kwotę. Pozwala na korzystanie z ulg i wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Komu sprzyja taka forma rozliczenia? Osobom osiągającym dochody poniżej 120 000 zł rocznie – dzięki niższej stawce 12% dla dochodów do tej kwoty, mogą zapłacić niższy podatek w porównaniu do innych form opodatkowania. Jest też odpowiedni dla osób korzystających z ulg podatkowych. np. ulgi na dzieci, ulgi na internet czy inne odliczenia, które są dostępne tylko w ramach skali podatkowej, rozliczających się z małżonkiem – możliwość wspólnego rozliczenia z partnerem może obniżyć łączny podatek, a także planujących wzrost dochodów.
  • Podatek liniowy – stała stawka 19% bez względu na wysokość dochodów. Nie ma tu możliwości korzystania z większości ulg ani rozliczenia z małżonkiem. Odpowiedni dla osób osiągających wyższe dochody.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek liczony od przychodu (bez kosztów), stawka zależna od rodzaju działalności (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 12%, 15%, 17% lub 20%). Podatek w ramach ryczałtu obliczany jest od przychodu, pomniejszonego jedynie o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Koszty działalności nie mają wpływu na wysokość podatku, ponieważ nie można ich odliczać. Utrata prawa do ryczałtu następuje, jeśli zaczniesz oferować usługi lub towary, które wykluczają tę formę opodatkowania.
  • Karta podatkowa – stała kwota podatku ustalana przez urząd skarbowy (dotyczy nielicznych branż, np. drobnych usług rzemieślniczych). Od 2022 r. nie można wybrać jej jako nowej formy. Kto może korzystać z karty?
  • Rzemieślnicy – np. fryzjerzy, krawcy, stolarze, mechanicy.
  • Drobni usługodawcy – np. kosmetyczki, hydraulicy, elektrycy.
  • Sprzedawcy – np. osoby prowadzące handel w kioskach, na straganach, małych sklepach.
  • Gospodarstwa rolne – w przypadku sprzedaży drobnych produktów rolnych.
  • Transport – np. osoby prowadzące działalność transportową w ramach niewielkich przewozów (np. przewóz osób).

artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x