Ankieta o rencie wdowiej – sprawdź, czy skorzystasz
— 10/12/2024
Interaktywna ankieta na stronie internetowej ZUS pomoże sprawdzić, czy masz prawo do łączenia wypłaty własnego świadczenia z rentą rodzinną po małżonku. Wnioski o tzw. renty wdowie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował od 1 stycznia.
ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej (zus.pl) ankietę, która pomoże jasno określić, czy dana osoba uzyska prawo do tzw. renty wdowiej. Wystarczy odpowiedzieć na siedem pytań, między innymi o płeć, datę urodzenia, datę śmierci żony/męża, tzw. wspólność małżeńską czy wysokość pobieranych świadczeń.
– Obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno, wybrane świadczenie. Własną emeryturę/rentę albo rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Od lipca przyszłego roku to się zmieni. Będą mogli otrzymywać jedno pełne świadczenie i 15 procent drugiego. Zainteresowani sami zdecydują, które świadczenie chcą otrzymywać w całości, a które częściowo. W styczniu na stronie internetowej ZUS pojawi się kalkulator, który pomoże im wybrać korzystniejszy wariant. Połączona wypłata będzie mogła wynosić maksymalnie trzykrotność minimalnej emerytury. Obecnie to 5342,88 zł brutto – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Tzw. renta wdowia, czyli wypłata własnego świadczenia łącznie z rentą rodzinną, będzie przysługiwała po spełnieniu kilku warunków. Trzeba ukończyć powszechny wiek emerytalny i nie wcześniej niż 5 lat przed jego ukończeniem nabyć prawo do renty rodzinnej. Do dnia śmierci małżonka wnioskodawca musiał też pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej. Prawo do łączenia wypłat wygaśnie, gdy wdowa/wdowiec zawrze nowe małżeństwo.
Na złożenie wniosku o łączenie wypłat będzie aż siedem miesięcy. ZUS wypłaci połączone świadczenia, zaczynając od lipca, pod warunkiem że zgłoszenie wpłynie do Zakładu najpóźniej do końca lipca. Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną będzie mieć symbol ERWD. 1 stycznia pojawi się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS i na stronie internetowej instytucji. Będzie też dostępny w placówkach Zakładu.
źródło: mp/ZUS
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Wszystko jest dobrze.
Ustawa o rencie wdowiej dzieli wdowy i wdowców na 2 grupy tak jak podzielił ludzi PIS, na
– lepszych
i
– gorszych
czyli tych co rentę wdowią dostaną i tych co jej nie dostaną bo współmałżonek za w2cześnie zmarł.
Jestem zdegustowana i rozczarowana., bo wiele wdów i wielu wdowców w lepszej sytuacji materialnej otrzyma drugie świadczenie, ja niestety nie, bo mój mąż zmarł jak miałam czterdzieści parę lat.
Szlag!…
Suma summarum wyjdzie na to samo. Lewica robi dużo o to hałasu a korzyści z tego będą niewielkie. Zarobią doradzający seniorom cwaniacy.