Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Chcesz zostać policjantem? W każdej chwili możesz złożyć dokumenty


W każdym powiecie w kraju znajduje się komenda miejska lub powiatowa policji, w której strukturze mogą znajdować się również komisariaty i posterunki rozsiane w mniejszych miejscowościach. Masz zatem możliwość służby blisko miejsca zamieszkania.


Przyjęcia do służby w Policji w 2024 roku planowane są w następujących terminach:

    9 września,

    30 października,

    30 grudnia.

We wskazanych terminach przyjmowane są osoby, które pozytywnie ukończyły całą procedurę doboru do służby w Policji. Dokumenty o przyjęcie do służby możesz składać przez cały rok.

Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi Policji musi spełnić następujące wymagania:

posiadać polskie obywatelstwo,

posiadać nieposzlakowaną opinię,

nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

korzystać z pełni praw publicznych,

posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,

posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,

dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,

osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Tyle mówią podstawowe wymogi formalne. Jeżeli je spełniasz, to znaczy, że możesz rozpocząć starania o przyjęcie do służby.

Krok pierwszy to złożenie dokumentów niezbędnych do przyjęcia.

podanie o przyjęcie do służby w Policji – skierowane do zarządzającego i prowadzącego postepowanie kwalifikacyjne. W podaniu wskaż jednostkę organizacyjną Policji, w której chciałabyś/-łbyś/ pełnić służbę;

wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby w Policji (tylko część A i B) – wypełnij dokładnie każdy punkt, zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Formularz kwestionariusza można pobrać z policyjnych stron internetowych lub w każdej jednostce organizacyjnej Policji;

kopie w postaci papierowej dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały dokumentów do wglądu) – np. świadectwo ukończenia szkoły średniej, dyplom ukończenia szkoły wyższej;

kopie w postaci papierowej świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby (oryginały dokumentów do wglądu);

kopie w postaci papierowej książeczki wojskowej albo innego dokumentu potwierdzającego uregulowany stosunek do służby wojskowej, jeżeli jesteś objęta/-y/ ewidencją wojskową (oryginał dokumentów do wglądu);

kopie w postaci papierowej dokumentów potwierdzających Twoje uprawnienia, umiejętności oraz znajomość języków obcych (oryginały dokumentów do wglądu) – np. uprawnienia instruktorów sportów walki, strzelectwa sportowego, tytuł ratownika medycznego, prawo jazdy kategorii A, C, C+E, znajomość języka obcego na poziomie B2;

Ankietę Bezpieczeństwa Osobowego – wypełniony dokument należy złożyć w terminie i miejscu wyznaczonym w toku postępowania kwalifikacyjnego.

Oprócz składanych dokumentów i oryginałów potwierdzających wykształcenie i umiejętności  – do wglądu, należy mieć ze sobą dowód osobisty. W momencie złożenia dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne.

Tak wyglądają etapy postępowania kwalifikacyjnego:

  1. Test wiedzy

Składa się z 40 pytań dotyczących funkcjonowania Policji i trwa 40 minut. Do każdego z pytań testu podano 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskasz jeden punkt. Maksymalnie możesz uzyskać 40 punktów. Test ten nie jest etapem selekcyjnym, co oznacza, że przechodzisz do kolejnego etapu z każdą liczbą punktów.

Pamiętaj! Liczba punktów, którą uzyskasz może mieć wpływ na twoje miejsce w ostatecznym rankingu kandydatów.

Test przeprowadzany jest w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji albo w jednostce szkoleniowej Policji.

Przykładowa baza pytań umieszczona jest na stronie internetowej Akademii Policji w Szczytnie.

  1. Test sprawności fizycznej

Przeprowadzany jest zwykle w tym samym dniu i miejscu co test wiedzy. Składa się z ośmiu ćwiczeń, na wykonanie których masz minutę i 41 sekund. Im szybciej pokonasz tor przeszkód, tym więcej punktów uzyskasz za ten etap – maksymalnie możesz zdobyć 60 punktów. Pamiętaj – test jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. W jego trakcie sprawdzamy takie zdolności motoryczne jak: wytrzymałość, szybkość, siłę, równowagę i orientację przestrzenną. Wynik, który uzyskasz, przeliczany jest na punkty.

Ważne – przystępując do testu musisz posiadać przy sobie:

zaświadczenie lekarskie z wpisem „zdolna/-y/ do wykonywania ćwiczeń fizycznych” wystawione nie wcześniej niż 14 dni przed dniem przystąpienia do testu;

    dowód osobisty;

    strój i obuwie sportowe.

  1. Badania psychologiczne

Przeprowadzane jest przez psychologów w Komendzie Głównej Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości oraz komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Bezpośrednio przed przystąpieniem do badania zostaniesz zapoznana/-y/ z jego zakresem i sposobem przeprowadzania. Test psychologiczny przeprowadza się stosując następujące metody: test, kwestionariusz, wywiad i obserwację. Otrzymanie pozytywnej opinii psychologicznej jest równoznaczne z zaliczeniem tego etapu postępowania kwalifikacyjnego.

  1. Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa ta prowadzona jest przez zespół. Jej celem jest poznanie Twojej motywacji do podjęcia służby w Policji, oczekiwań związanych ze służbą oraz prezentowanych wartości. Ten etap zaliczysz, gdy uzyskasz minimum 36 punktów.

  1. Komisja lekarska

W ramach tego etapu będziesz poddana/-y/ specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie których komisja oceni Twoją fizyczną i psychiczną zdolność do służby w Policji. Uzyskanie orzeczenia lekarskiego o zdolności do pełnienia służby jest równoznaczne z zaliczeniem etapu.

  1. Postępowanie sprawdzające

Na tym etapie postepowania zostaniesz poproszony o wypełnienie Ankiety Bezpieczeństwa Osobowego. Druk Ankiety możesz pobrać z policyjnych stron internetowych lub w każdej jednostce organizacyjnej Policji. Postępowanie to ma na celu ustalenie, czy możesz uzyskać dostęp do informacji niejawnych, ten etap potwierdza się wydaniem „poświadczenia bezpieczeństwa”.

Punkty, które uzyskasz z poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz punkty za wykształcenie i umiejętności są sumowane. Na liście osób do przyjęcia do służby umieszcza się kandydatów w zależności od łącznej liczby uzyskanych punktów, tj. od największej do najmniejszej.

Zatwierdzenie listy kandydatów do służby kończy postępowanie kwalifikacyjne. Po przyjęciu do służby pojedziesz na ok. 6,5 miesiąca na szkolenie zawodowe podstawowe do jednej ze szkół policyjnych.

Następnie, po zakończeniu tego szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, zostaniesz czasowo oddelegowany do pełnienia służby w oddziale prewencji Policji. Czas delegowania wynosi około 3 miesięcy, w trakcie których będziesz musiał odbyć 63 służby. Celem adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności służbowych, nabytych podczas szkolenia zawodowego podstawowego, tj.: zabezpieczanie imprez masowych, ochrona obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych, poszukiwawczych realizowanych w ramach działań pododdziałów zwartych Policji.

A potem – do służby we wskazanej przez Ciebie jednostce. Zostałeś przecież policjantem. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie praca.policja.pl

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
otco
otco
1 miesiąc temu

żartujecie kto by chciał pracować w takiej firmie

jaa
jaa
1 miesiąc temu

Cała procedura jest zbyt długa. A wielu kandydatów na końcowym etapie słyszy tekst typu. Brak predyspozycji do pracy w Policji

Milicjant
Milicjant
1 miesiąc temu
Reply to  jaa

Bardzo dobrze napisane a ten brak predyspozycji wynika z tego ze to robota dla swoich po koneksjach czyli kultywatorzy tradycji sa najbardziej dysponowani jeden odchodzi drugi z koneksjami na jego miejsce wchodzi

Osa
Osa
1 miesiąc temu
Reply to  jaa

Teraz i tak są już mniejsze wymagania niż kilkanaście lat temu.
Kandydatów po prostu nie ma, a jeżeli słyszą że brak predyspozycji, to chyba i lepiej jak do policji starają się dostać ludzie z widocznymi ograniczeniami, rozchwiani psychicznie i niech nikt nie pie…li że przyjmują samych swoich, bo to wielka bzdura.
W policji są straszne braki kadrowe, stąd np. przyjęcia facetów o wzroście 150cm w kapeluszu czy też nawet niezbyt bystrych.
Policja po okresie komuny trochę odbudowała swoją godność, ale PiS to zniszczył swoimi dzialaniami przez 8 lat rządów.
Owszem, czasami uda się przedostać do szeregów policji jakiemuś świrowi, który psuje wizerunek policjantom, ale to nie tylko w policji tak jest. Weźmy pod uwagę księży i np. lekarzy – tam też trafiają się ludzie, którzy psują wizerunek danej grupy.
Nigdy się nie zgodzę, że na szeregowego policjanta dostają się ludzie tylko z polecenia.
NIE NADAJESZ SIĘ, TO SIĘ NIE DOSTAJESZ panie „Milicjant” i nie oczerniaj!.

Ot tego
Ot tego
26 dni temu
Reply to  Osa

To za platformy przyjmowali z łapanki aby dużo brak odwagi nie myślących samodzielnie lizusów oddanych partii no i mamy policję w której nikt nie chce pracować

Osa
Osa
1 miesiąc temu
Reply to  jaa

Procedura musi być długa, muszą byś różnego rodzaju testy, musi być psycholog i dokładny wywiad – to jest służba odpowiedzialna. Mimo tej długiej procedury jeszcze czasami przedostają die przez to sito plewy.

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  jaa

Jak się nie nadają z jakichś względów czy to sprawnościowych czy psychicznych lub są g.łąbami to chyba lepiej dla społeczeństwa, że ich nie przyjmują. Mimo takiego sita i tak dostają się czasami jakieś „karki”, co widać po ich reakcjach np. na jakichś protestach czy interwencjach.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Nalezy tu dodac ze pomimo tych wszystkich wymogow wiekszosc osob nie nadaje sie do tej słuzby wyglada to tak jak we wcześniejszym komentarzu jakby ich ktoś zmuszał, nakazał tam pracowac brak vervy do pracy, jacyś tacy przestraszeni no i słabo jakosciowi do chłopa to im brakuje pewnie dlatego unikają centrum miasta w godzinach wieczornych i nocnych na parkingu pod lasem też fajne rzeczy sie dzieja. Nie widać was policjanci słabo to wyglada.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Zgłoś się ty, jesteś idealny do tej służby plotkarzu. Umiesz tylko ozorem mielić na klawiaturze, a w rzeczywistości jesteś pewnie małym, kracatym gnomem który nawet jak nie zabiera głosu to widać że jest jak ten przepocony trampek z lewej nogi.

Milicja
Milicja
1 miesiąc temu

Instytucja Państwowa o charakterze rodzinnym bez koneksji tam sie nikt nie dostaje to sie nazywa kultywowanie tradycji rodzinnych a tez wszystkie wymagania sa po to aby tylko kultywatory sie dostały i Ci z kadr mieli zajecie źe coś robią czyli papierki przewalają. Wskaźcie choć jedną osobę ktora tam sie dostala bez koneksji prawda jest taka ze nie znajdziecie. W tej instytucji nadal panuje postkomuna tam juz dawno powinny być dogłebne czystki zrobione. No a w tej mławskiej KPP tez tak rodzinnie jest prawda mama, tata,babcia ,dziadek , ciocia,wujek, itd. jest tych kultywatorow tradycji rodzinno-milicyjno-policyjnych. No ale ze jest RODO a i z ustawy o policji wynika ze danych milicjantow sie nie ujawnia wiec kazdy wie jak jest. Tak ze do pracy. Zostaliscie kultywatorami tradycji i nie bojcie sie wieczorem i w nocy nie chować sie po krzakach tylko łapać złodziei narkomanow i piratow drogowych chociaz moze i nie bo to wasi koledzy chyba co?

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x