Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niedziałki. Czcij jak ojca swego i matkę swoją bohaterów [FOTO/FILM]


„Czcij, jak ojca swego i matkę swoją, bohaterów, którzy nie zaprzestają dotychczas walki na wszystkich frontach o prawdziwą wolność, niepodległość i suwerenność naszej Ojczyzny” – to jedno z przykazań dekalogu konspiratora, który przytoczył dr Tomasz Łabuszewski z IPN, podczas tegorocznych uroczystości w Niedziałkach, mówiąc o ostatniej walce oddziału „Puszczyka”. To właśnie im, naszym bohaterom winniśmy cześć i wdzięczną pamięć.


Okazuje się, że ta pamięć jest w tym miejscu wyjątkowo trwała i co roku pod pomnikiem w Niedziałkach pojawia się oprócz gości oficjalnych, duża grupa członków rodzin i osób, którzy o bohaterach pamiętają. Może wynika to z tego, że w tamtych trudnych, okupacyjnych  czasach większość okolicznych mieszkańców należała do Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a w ich szeregach były również kobiety.

5 lipca 2024 r., w 71. rocznicę wymordowania przez funkcjonariuszy UB, KBW i Milicji Obywatelskiej w Niedziałkach żołnierzy oddziału pod dowództwem por. Wacława Grabowskiego „Puszczyka”, uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową, odprawioną przez ks. Krzysztofa Szwejkowskiego z parafii w Lipowcu Kościelnym. O bohaterach z oddziału „Puszczyka” opowiedział Dyrektor Oddziału IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski. Również parlamentarzyści i osoby zabierające głos odwoływały się do wartości, za które Żołnierze Niezłomni oddawali życie.

Apelem poległych i salwą honorową uczcili partyzantów Puszczyka żołnierze OREL z Przasnysza. Jak co roku delegacje instytucji, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych oraz uczestnicy uroczystości  złożyli pod pomnikiem kwiaty i znicze. Pamiątkowe zdjęcia poległych otrzymali przedstawiciele rodzin poległych. Na zakończenie obchodów, swój wiersz odczytała Helena Grącka. Tradycyjnie już, po uroczystościach na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez KGW Malinowe Usta.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
GIT
GIT
14 dni temu

ŻYCIE JEST PIĘKNE ALE CZASAMI BOLI.

Baczny obserwator !!!..
Baczny obserwator !!!..
13 dni temu
Reply to  GIT

Najgorsze jest to że ten ból sprawiamy sobie sami– wystarczy przeczytać poniższe komentarze!!

CHŁOP Z DZIADA PRADZIADA
CHŁOP Z DZIADA PRADZIADA
14 dni temu

a koalicja chce przywrócić ubeckie emerytury.PSL JUŻ NIE ISTNIEJE.

git
git
14 dni temu

Koalicja chce emerytury ubeckie oddać.Świat zwariował.

Polak z Mławy
Polak z Mławy
14 dni temu
Reply to  git

To nie świat zwariował ale połowa mieszkańców Polski, która głosowała na obecnie rządzących, reprezentantów ubeków, esbeków, komuchów, kryminalistów i ich pociotów.

GIT
GIT
14 dni temu
Reply to  Polak z Mławy

DOKŁADNIE

Balbina
Balbina
13 dni temu
Reply to  Polak z Mławy

A np. Ryszard Terlecki Jest synem pisarza i dziennikarza Olgierda Terleckiego (1922–1986), który walczył w bitwie o Monte Cassino, a przez ponad 30 lat był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Pan Kujda, Piotrowicz, Krzyże, Krasulski itp.
„Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz”

anty
anty
12 dni temu
Reply to  Balbina

Czyli tradycyjnie nasz komuch itp lepszy od waszego, Brawo wy.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x