Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Fotografia, muzyka i poezja. Mławski fotografik w Gdańsku


Czy można ze sobą połączyć fotografię, muzykę i poezję? Na wernisażu wystawy „Kolory fotografii” Janusza Dębskiego można było przekonać się że tak. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się 19 czerwca  2024 r. w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej w Gdańsku.


Janusz Dębski to człowiek wielu talentów: fotograf, regionalista, kolekcjoner, animator kultury czy trener tenisa ziemnego. Do tej pory stworzył ponad 100 wystaw fotograficznych, które pokazuje w całej Polsce.

„Kolory fotografii” są zbiorem zdjęć z różnych wystaw, które łączy zabawa kolorami. Zobaczymy tam zarówno przyrodę w odsłonach różnych pór roku, jak i ludzi, wschody i zachody słońca, zwierzęta czy architekturę.

Artysta podczas wernisażu opowiedział o swojej przygodzie z fotografią, która trwa prawie od dzieciństwa i zdradził, co go inspiruje i zachwyca. Przedstawił również historie wybranych zdjęć z wystawy. Dodatkowo uczestnicy wernisażu (bibliotekarki i bibliotekarze z całego regionu pomorskiego) mogli zobaczyć jego kolekcję starych aparatów fotograficznych oraz książek o tematyce fotograficznej.

Kolejna część wydarzenia była zarezerwowana dla muzyki i poezji. Jacek Mianowski (znany jako mławski bard Jacko z Zacisza) zaśpiewał i zagrał na gitarze utwory pochodzące między innymi z Jego solowego albumu „Nie jestem Aniołem” oraz zaprezentował repertuar, który stworzył we współpracy z innymi muzykami m.in. „Cierpkie wino”, „Zielone oczy” czy „Licho złe”. Oczywiście nie obyło się bez bisowania i wspólnego śpiewania. Kolejnym gościem i zarazem bliskim przyjacielem Janusza był Zbigniew Jabłoński, emerytowany lekarz, komandor, poeta i pisarz z Gdyni (związany emocjonalnie z Mławą). Zaprezentował wiersze swojego autorstwa pochodzące z tomiku „Wiersze helskie” czy „Apokalipsa w imionach ukryta”. Była to niepowtarzalna okazja do tego, aby posłuchać wierszy czytanych przez samego autora.

Na zakończenie wernisażu autor wystawy wręczył pani dyrektor Biblioteki w Gdańsku Małgorzacie Kłos upominek w postaci mławskich wydawnictw przygotowanych przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Mława. Nasi twórcy również otrzymali książki z rąk dyrekcji Biblioteki w Gdańsku.

Końcowym etapem wernisażu były wspólne zdjęcia, rozmowy przy kawie oraz zaproszenie na następną wystawę.

Podsumowaniem całej imprezy niech będzie wypowiedź jednej z bibliotekarek, że „Było to wydarzenie pełne artystycznych wrażeń, śmiechu, niespodzianek i inspiracji”.

Wystawę można oglądać do końca lipca 2024 r.

źródło i fot. J.Dębski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x