Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mostowo. Odnowili pomnik oraz świąteczną tradycję


Społeczne działania sprawiły, że stojący w Mostowie w polu i porastający mchem obelisk upamiętniający śmierć partyzanta BCh – Stefana Potrzuskiego zyskał nowe oblicze. Przy tej okazji w Mostowie przywrócono wcześniejszy zwyczaj obchodzenia w tym miejscu Zielonych Świątek. To efekt współpracy Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Zawkrze oraz sołtys Jolanty Bartkowskiej.


Jak ustaliło Stowarzyszenie, kpt. Stefan Potrzuski ps. „Leonidas” był żołnierzem Batalionów Chłopskich, ale też nauczycielem, prowadził tajne nauczanie. Zginął koło Mostowa z rąk żandarmów niemieckich w 1944 roku. Według miejscowego przekazu, Potrzuski odebrał żandarmom broń, ale skapitulował wobec groźby spalenia wsi Mostowo przez Niemców.

Od 1958 roku Stefan Potrzuski ma postawiony pomnik upamiętniający miejsce jego śmierci koło Mostowa. Sołtys Jolanta Bartkowska nie tylko zaangażowała się w inicjatywę jego odnowienia, ale też zorganizowała spotkanie ze swoją 84-letnią teściową, która miała wiedzę o historii Potrzuskiego oraz jego śmierci.

– Kiedyś w dawnych czasach ludzie obchodzili tam zielone światki zanosili znicze kwiaty. Wpadliśmy na pomysł z Panią sołtys że wznowimy to święto aby zadowolić mieszkańców i tak się stało . Zorganizowaliśmy piękne obchody z Mszą – mówi Jacek Piskorski ze Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Zawkrze.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wnuk Cichciemnego
Wnuk Cichciemnego
1 miesiąc temu

Zawkrzanie działają! Fantastyczna pionierska inicjatywa. Tego jeszcze w naszym mieście nie było! Gratulacje dla całej ekipy na czele z Panem Jackiem. I działajcie dalej!

Ś.W.O.
Ś.W.O.
1 miesiąc temu

Serdeczne podziękowania dla Wszystkich. Gratulacje i wyrazy Szacunku. Bardzo ważna inicjatywa. „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” i jeszcze jeden cytat dla Wszystkich niech da do myślenia „Narody, tracąc pamięć, tracą życie”.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x