Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zaczęło się od telefonu od kobiety z „internetowej giełdy”


Do 60-letniej mieszkanki gm. Dzierzążnia zadzwoniła kobieta podająca się za przedstawiciela internetowej giełdy. Poinformowała 60-latkę, że ta na swoim bitcoinowym koncie ma zgromadzone pieniądze w kwocie 48 tys. zł. By je wypłacić, musiała tylko założyć konto na stronie innej giełdy internetowej, zainstalować aplikację do zdalnej obsługi urządzeń i zainwestować w kryptowaluty jeszcze kilka tys. zł. To wszystko miało ułatwić kontakt z analityczką i pomóc w szybszej realizacji wypłaty zarobionych na kryptowalutach pieniędzy.


Wcześniej 60-latka faktycznie posiadała konto na platformie inwestycyjnej, dlatego też nic nie wzbudziło jej podejrzeń. Po tym, jak zainstalowała wskazaną aplikację i zalogowała się na swoje konto bankowe, fałszywa analityczka w jej imieniu złożyła kilka wniosków w różnych instytucjach oferujących szybkie pożyczki. Na rachunek bankowy 60-latki trafiło z zaciągniętych kredytów 9 tys. zł. Od razu za te pieniądze „analityczka”, jak twierdziła, kupiła kryptowaluty. Gdy 60-latka na telefon otrzymała informacje o blokadzie konta i podejrzeniu oszustwa, skontaktowała się z infolinią swojego banku. Dowiedziała się, że została oszukana. Udało jej się zablokować ostatnią transakcję i kolejny kredyt.

Ta historia pokazuje, że łatwo paść ofiarą manipulacji oszustów. Dlatego załatwiając sprawy za pośrednictwem Internetu lub przez telefon, zawsze należy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Informacja o możliwości uzyskania wysokiego i szybkiego zysku dzięki inwestycjom, powinny wzbudzić naszą czujność. Nie instalujmy na prośbę „konsultanta”, doradcy finansowego czy nawet pracownika banku lub innych instytucji finansowych dodatkowego oprogramowania służącego do zdalnej obsługi urządzenia. Chrońmy też nasze dane osobowe i dane do logowania w bankowości elektronicznej.

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x