Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Z przymrużeniem oka – Monitoring osiedlowy


W Przasnyszu burmistrz podobno pokrywa połowę kosztów montażu kamer na osiedlach oraz ich podłączenia do systemu miejskiego. W Mławie postawiliśmy na tradycyjny monitoring osiedlowy. Złośliwcy twierdzą, że to wścibskie baby z parteru, które nie mają co robić i wszystkich podglądają. Jedno nie wyklucza drugiego ale my spróbujmy docenić to zjawisko.


Pozwolę sobie stwierdzić, że emerytowana sąsiadka w oknie jest skuteczniejsza niż miejskie kamery. Strażnik miejski obserwujący obraz z wielu lokalizacji nie jest w stanie zauważyć i zareagować na tworzące się zdarzenia w czasie rzeczywistym, a pani z parteru owszem. Czasami wystarczy, że zmarszczy czoło widząc zamiar popełnienia złego czynu lub krzyknie ostrzegawczo. W trudniejszych i niebezpiecznych sytuacjach może natychmiast wezwać wsparcie mundurowych. Na dodatek osoba mieszkająca całe życie w tym samym punkcie obserwacyjnym zna doskonale wszystkich sąsiadów, ich rodziny i ich znajomych. Natychmiast wykryje obcy element na osiedlu. W przypadku wystąpienia jakiegoś zdarzenia bez problemu opisze je ze szczegółami i poda podstawowe dane pokrzywdzonych osób. Skraca to znacząco czas sporządzenia notatki służbowej z interwencji patrolu.

Chwilowy brak znajomej twarzy w oknie nie powinien wywoływać u nas podejrzeń, lub obaw o niezdyscyplinowanie strażniczki cnót. Jeżeli okno jest uchylone to znaczy, ze przeszła na tryb nasłuchu. Kamerom chyba nie wolno rejestrować głosu. Na dodatek starsza pani (przepraszam – wcześniej urodzona) nie potrzebuje translatora do tłumaczenia. W czasach słusznie minionych nauka języka rosyjskiego była obowiązkowa a większość obcokrajowców przebywających w Mławie używa słownictwa spokrewnionego. Trudniej jest z nacjami anglojęzycznymi, ale zaufajmy mocom naszych poczciwych strażniczek i uśmiechnijmy się do „kamery” przechodząc obok nich. A burmistrz może pomyśli o kilku płatnych etatach.

Poważniej ujmując temat to monitoring w Mławie jest potrzebny i jest plamą na honorze miasta produkującego zaawansowaną elektronikę dla całej Europy. Trudno nawet ustosunkować się do tego tematu, bo 16 kamer w  trzydziestotysięcznym, wielonarodowościowym mieście to jakaś pomyłka. Statystykę mogłyby poprawić niektóre wspólnoty mieszkaniowe ale ich kamery nie są podłączone do systemu miejskiego więc trudno brać je pod uwagę.

Na naszych osiedlach zdarzają się różne sytuacje do których wzywana jest policja. Jednak zanim patrol znajdzie się na miejscu wykroczenia to sprawcy często się rozchodzą i nie pozostaje po nich żaden ślad (oprócz śmieci). A mogłoby pozostać nagranie na którym utrwali się przebieg zdarzenia  i z którego  ustali się jego uczestników. Szklane oko widzi w nocy lepiej niż ludzkie.

Niektórzy sądzą, że do codziennej obsługi kilkudziesięciu czy kilkuset kamer potrzebna jest podobna liczba monitorów i armia ludzi. Nieprawda. Na jednym dużym ekranie można umieścić podgląd chociażby z 24 kamer (więcej niż posiada Mława?). Każdy z nich, w razie potrzeby można powiększyć kosztem pozostałych. Obraz ze wszystkich cały czas będzie rejestrowany (nagrywany).

Operator monitoringu nie jest od tego, żeby wykrywać w czasie rzeczywistym wszystkie wykroczenia i przestępstwa lub im zapobiegać. To fizycznie niemożliwe. W niektórych sytuacjach może na bieżąco wspomóc interweniujących kolegów, ale dwie główne zalety monitoringu miejskiego to działanie profilaktyczne oraz zabezpieczenie materiału dowodowego.

Osoby wpadające w konflikty z prawem doskonale wiedzą gdzie są obserwowani przez kamery i w tych rejonach starają się być grzeczni. A dobry monitoring miejski potrafi dużo więcej. Nawet jeśli ktoś popełni przestępstwo poza zasięgiem szklanego oka to… przemilczę.

Zachęcam decydentów do odwiedzenia sąsiednich grodów, które są obecnie na wyższym poziomie wtajemniczenia w zakresie podglądania mieszkańców. Interesujące rozwiązania na pewno stosuje największa firma produkcyjna w Mławie, która zapewne mogłaby wspomóc fachową radą. Uważam, że w ramach współpracy warto zobaczyć możliwości i rozwiązania stosowane przez innych. Może wywoła to jakiś proces myślowy. Zapewne wdzięczna będzie mławska policja oraz umęczone troską o własne i cudze bezpieczeństwo panie „wcześniej urodzone”.

kpt. rez. Karol Klepczyński

„Z przymrużeniem oka” to cykl publikacji, płynących z obserwacji mławskiej rzeczywistości, którego autorem jest wojskowy emeryt pracujący i mieszkający w Mławie – kpt. rez. Karol Klepczyński.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Xyz
Xyz
4 dni temu

Nawet na kosze do smieci nie stać a cóż dopiero monitoring

Malkontent!
Malkontent!
4 dni temu

Ale cóż Państwo wymagacie? Dalej dłużej szybciej? NIE BYŁO I NIE BĘDZIE PO WYBORACH NOWEJ WŁADZY POMYSŁU NA „PLAN DLA MŁAWY” BAZUJE OBECNA WLADZA NA POMYSŁACH STAREGO BURMISTRZA ! ZERO ZERO NOWEGO …..TYLKO POWIELAJĄ STARE POMYSŁY I INWESTYCJE!!!

Anonimowo
Anonimowo
4 dni temu

Może zacznijmy od spraw bardziej przyziemnych? Kiedy Urząd Miasta Mławy będzie otwarty po godz 16, kiedy ludzie kończą pracę. Mówimy o jednym dniu w tygodniu, kiedy ta instytucja mogła by pracować na dwie zmiany. Przy ponad 100 pracownikach nie powinno to stanowić żadnego problemu,

B--????
B--????
4 dni temu
Reply to  Anonimowo

–no proszę po 16latach mławianin się obudził–czyżbyś wcześniej nie czuł takiej potrzeby??? — myślę że wystarczyło by aby raz w m-cu wydłużyć pracę URZĘDU DO GODZINY 17,00 !!

mławianka
mławianka
3 dni temu
Reply to  B--????

Urząd Miasta był czynny, jeden dzień w tygodniu, do godziny 18, ale były burmistrz to zlikwidował w ostatnim czasie.
Warto byłoby przywrócić.
Praca do godziny 17 to za krótko, Ludzie czasami o tej porze dopiero docierają do Mławy po pracy. Nic by się nie stało gdyby jeden dzień w tygodniu połowa załogi zaczynała pracę o godz. 10, a kończyła o godz. 18.
My.ślę, że nowy burmistrz powinien przywrócić taki czas pracy UM dla dobra mieszkańców.
Zarobki sobie ustalił na najwyższym poziomie, to my mieszkańcy oczekujemy również obsługi na najwyższym poziomie

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x