Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dziś Boże Ciało. Ulicami miasta przejdą procesje


Boże Ciało to tradycyjna nazwa święta ku czci Najświętszego Sakramentu. Liturgicznie nosi ono nazwę Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jest to święto nakazane, w którym katolicy mają obowiązek uczestnictwa w mszy św.


W kalendarzu świąt jest ono ruchome i obchodzi się je 60 dni po Wielkanocy. W polskiej tradycji uroczystości rozpoczyna msza św. po której wierni procesyjnie obchodzą cztery, specjalnie na ten cel zbudowane ołtarze. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, mówiący o Eucharystii. Polska jest jedynym krajem, gdzie w każdej parafii odbywają się procesje od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy. Ołtarze we wszystkich parafiach tradycyjnie przygotowują wspólnoty parafialne lub grupy sąsiedzkie. Przyozdabiane są, kwiatami, obrazami oraz brzózkami, których to gałązki po procesji są zrywane i zabierane przez wiernych do domów.

Procesje eucharystyczne w mławskich parafiach przejdą tradycyjnymi trasami według następującego porządku:

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika – po mszy o godz. 11:30, procesja wokół Starego Rynku

Parafia Matki Bożej Królowej Polski – po mszy o godz. 12:00. Procesja przejdzie ulicami Świętej Anny, Sienkiewicza, Mariacką.

parafia św. Rodziny – po mszy o godz. 10:30. Procesja przejdzie ulicami  Torfa – Załęskiego, Powstańców Wielkopolskich, Dudzińskiego i Kopernika.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
4.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Izabella
Izabella
18 dni temu

A Wólka?

Ministrant
Ministrant
17 dni temu
Reply to  Izabella

Wólka do wioski się nie przyznaję he he żarcik Wólka zawsze pomijana ale daje radę

Bella Donna
Bella Donna
14 dni temu
Reply to  Izabella

Wódka to stan umysłu. uj, d*pa i kamieni kupa.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x