Promieniowanie UV a wzrok — jak chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem?
Promieniowanie UV ma negatywny wpływ na wzrok. W trakcie bezchmurnego i słonecznego dnia do oczu może dotrzeć nawet dziesięć razy więcej promieni słonecznych od maksymalnej bezpiecznej dawki. Mimo to wiedza na temat profilaktyki oczu oraz troski o ich zdrowie jest niewielka. W momencie gdy do siatkówki oka docierają promienie UV, zachodzi wzmożony proces powstawania wolnych rodników uszkadzających komórki oka. W ten sposób może dojść do wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym zwyrodnienia plamki żółtej, uszkodzenia siatkówki, pogorszenia widzenia, a nawet ślepoty. Jak można chronić swoje oczy przed promieniowaniem i ustrzec się przykrych konsekwencji?
Profilaktyczne badania wzroku
Dbanie o wzrok pozwala znacznie zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu promieniowania UV na narząd wzroku. Pierwszy aspekt dotyczy systematycznych, profilaktycznych badań wzroku. Można je wykonać u okulisty w Warszawie. W ten sposób zwiększa się szanse na wczesne wykrywanie różnych wad wzroku, a także uszkodzeń czy postępujących już schorzeń i chorób. Wiele z nich może bowiem świadczyć o tym, iż pacjent w nadmiarze eksponuje swoje oczy na promieniowanie UVA i UVB. W trakcie konsultacji zostaną wykonane specjalistyczne badania — również na podstawie zebranego wywiadu medycznego. Można również zadać wszystkie nurtujące pytania i poruszyć temat profilaktyki oraz ochrony oczu przed promieniowaniem UV.
Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych
Promieniowanie UV jest niebezpieczne o każdej porze roku. Należy mieć na uwadze, iż ten rodzaj promieniowania to nie tylko światło bezpośrednio docierające do oczu, ale też odbijające się od różnych powierzchni jego promienie. W trakcie słonecznych letnich dni promieniowanie UV będzie odbijać się od tafli wody, a zimą np. na stoku narciarskim — od śniegu. Dlatego też wskazane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Trzeba jednak skupić się nad ich dobrym wyborem.
Po pierwsze, muszą to być okulary z atestowanym filtrem UV. W ten sposób będą one blokowały nawet do 99% promieniowania UVA i UVB. Alternatywą dla takiego rozwiązania w przypadku osób z wadami wzroku mogą być też soczewki kontaktowe — fotochromowe lub z filtrem. Ich atutem jest zakres pokrycia rogówki, co bardzo dobrze zabezpiecza oko przed nadmiarem promieniowania docierającego do siatkówki. Można też zauważyć duże zainteresowanie soczewkami polaryzacyjnymi, które redukują nadwrażliwość na oślepiające światło odbijające się od różnych powierzchni.
Po drugie, przy wybieraniu modelu okularów przeciwsłonecznych należy zwrócić uwagę na ich kształt. Najlepszym modelem są te noszone przez sportowców, a mianowicie przez alpinistów, ponieważ bardzo dobrze przylegają do okolicy oczu. Inne są mniej skuteczne, ponieważ do oczu wciąż mogą docierać promienie UV odbite i padające na twarz.
Dlaczego nie powinno się nosić okularów bez atestu? Zakładając modele, które nie są certyfikowane, można wyrządzić jeszcze większą krzywdę swoim oczom. Szkła takich okularów nie chronią przed promieniowaniem, jednak ich ciemna barwa zmusza źrenicę do rozszerzenia się, przez co do siatkówki oka może wniknąć jeszcze więcej promieni UV.
Zmiana codziennych nawyków
Osoby, które są bezpośrednio narażone na promieniowanie UV, mogą po konsultacji z okulistą rozpocząć profilaktyczne stosowanie odpowiednio dobranych kropli do oczu o działaniu nawilżającym. Wiele z nich może zawierać substancje czynne, które działają jako dodatkowy filtr ochronny dla oczu.
Podczas przebywania na otwartej przestrzeni można też zadbać o uzupełnienie swojej garderoby o kapelusz z dużym rondem lub czapkę z daszkiem, co osłoni oczy od bezpośrednio padających na nie promieni UV.
Powinno się również ograniczyć kąpiele słoneczne czy korzystanie z solarium. Jeśli to możliwe, warto zastanowić się nad unikaniem ekspozycji na promieniowanie UV w godzinach 9-14, kiedy jest ono najbardziej intensywne.
Najważniejsze w profilaktyce zdrowia oczu jest postępowanie zgodnie z zaleceniami okulisty. Może on zarekomendować rozwiązania, które będą indywidualnie dostosowane do potrzeb i sytuacji konkretnego pacjenta.
mat. sponsorowany